Multivitaminové přípravky mohou mít příznivý vliv na náladu

multivitaminyPodle nové australské studie může mít denní příjem multivitaminových doplňků stravy příznivý vliv na stres, úzkost a fyzickou únavu.

9.9.2013

Randomizovaná klinická studie posuzovala účinky užívání multivitaminových přípravků ve skupině 138 zdravých dospělých jedinců ve věku 20 – 50 let. Studie probíhala po dobu 16 týdnů. Multivitaminový přípravek obsahoval vyšší množství vitaminů skupiny B, dále pak vitamin C, D a minerály. Výsledky odhalily možný příznivý vliv užívání multivitaminů na hladinu stresu, úzkosti a fyzické únavy.

Užívání multivitaminových doplňků stravy se stalo velmi populární u široké veřejnosti. Ale až teprve nedávno byly provedeny studie za účelem potvrzení předpokládaného vlivu na celkové zdraví a náladu.

Tato studie si dala za cíl posoudit tyto účinky v dlouhodobé, randomizované studii, kde bylo využito jednak klinických testů a jednak individuálního sebepozorování v souvislosti se stresem a úzkostí. Z výsledků vyplynulo, že užívání multivitaminů bylo spojeno se snížením stresu, úzkosti a míry únavy, a to ve dnech, kdy multivitaminový přípravek byl podán – toto může naznačovat, že multivitaminy mají krátkodobý účinek v souvislosti s parametry, které byly posuzovány.

Zdroj: Pipingas A., Camfield D.A., Stough C. et al.: The effects of multivitamin supplementation on mood and general well-being in healthy young adults. A laboratory and at-home mobile phone assessment. Appetite 2013.05.016.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.