Užívání rybího oleje vykazuje příznivý vliv na srdeční rytmus

Omega 3Metaanalýza 15-ti studií dokládá, že zdravotní přínos rybího oleje, který je bohatý na nenasycené omega-3 mastné kyseliny, může být spojován se schopností příznivě ovlivňovat srdeční rytmus.

14.5.2013

Přínos rybího oleje (a omega-3 nenasycených mastných kyselin v něm obsažených) pro zdraví srdce je velmi dobře zdokumentován. Poprvé byly informace o příznivém vlivu na srdce publikovány v 70. letech minulého století.

Dosud bylo prokázáno, že polynenasycené mastné kyseliny jsou spojovány se zlepšením hladiny tuků v krvi, snížením rizika ke sklonům vzniku trombózy, snížením krevního tlaku, příznivého ovlivnění srdečního rytmu a zlepšení žilních funkcí.

Čínští vědci analyzovali 15 studií a došli k závěru, že vlivem užívání rybího oleje došlo k průkaznému zlepšení proměnlivosti srdečního rytmu (přesný mechanismus účinku však zatím není znám).

Nicméně, bylo zjištěno, že zejména DHA (dokosahexaenová kyselina – mastná kyselina obsažená v rybím oleji) je hojně zastoupena v nervové tkáni a může hrát důležitou roli v udržování normálních neurologických funkcí. Zdá se tedy, že rybí olej by mohl být nápomocen při léčbě některých degenerativních nervových onemocnění, jako např. Alzheimerova choroba (k tomu je však zapotřebí provést řadu dalších studií).

Zdroj: Xin. V et al.: Short-term effects of fish-oil supplementation on heart rate variability in humans: a meta-analysis of randomized controlled trials. American Journal of Clinical Nutrition. 2013.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.