Příjem omega-3 mastných kyselin v těhotenství snižuje riziko výskytu ekzému u dětí

Příjem omega-3 mastných kyselin v těhotenství snižuje riziko výskytu ekzému u dětíVědci zjistili, že pokud matka přijímá v těhotenství omega-3 nenasycené mastné kyseliny, snižuje to pak u dítěte riziko vzniku ekzému a vzniku alergie na vejce, a to až o třetinu.

9.3.2012

Tyto poznatky pocházejí z výsledků jedné z největších klinických studií, které sledují účinky omega-3 nenasycených mastných kyselin, u těhotných žen. Studie se v Austrálii účastnilo přes 700 těhotných žen. Bylo sledováno, zda příjem omega-3 sníží hladinu imunoglobulinu E (IgE), který je spojován se vznikem ekzému nebo potravinových alergií u dětí.

Výsledky ukazují, že těhotné ženy trpící alergií, či které žijí v průmyslových oblastech, jsou schopné snížit riziko vzniku atopického ekzému či atopické dermatitidy u svého dítěte v prvním roce jeho života, a to užíváním necelého 1g omega-3 mastných kyselin denně v průběhu druhé poloviny svého těhotenství.

Ženy účastnící se této studie užívaly tři tobolky rybího oleje denně (1 tobolka = 500 mg rybího oleje, odpovídá denní dávce 900 mg omega-3 nenasycených mastných kyselin). Ženy rybí olej užívaly od 21. týdne svého těhotenství. Následně pak byl u ročních dětí těchto žen měřen IgE, který je spojován s alergickými onemocněními.

Z výsledků bylo zjištěno, že děti, jejichž matky přijímaly denně v těhotenství omega-3, měly o 36% nižší riziko vzniku ekzému,  o 38% nižší riziko v souvislosti s citlivostí na vaječnou bílkovinu a o 50% nižší riziko vzniku alergie na vaječnou bílkovinu.  

Zdroj: British Medical Journal

Autoři: D.J. Palmer, T. Sullivan, M.S. Gold, S.L. Prescott, R. Heddle et al: „Effect of n-3 long chain polyunsaturated fatty acid supplementation in pregnancy on infant´s allergies in first year of life: randomised controlled trial“

 

 

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.