Brusinky mají u dětí pozitivní vliv na močové cesty

Brusinky mají u dětí pozitivní vliv na močové cestyJiž jedna sklenice brusinkového džusu za den může snížit počet opakujících se infekcí močových cest u dětí až o 43%.

27.2.2012

Finští vědci publikovali v časopise Clinical Infectious Diseases, výsledky studie - konzumace 300 ml brusinkového džusu po dobu 6-ti měsíců byla spojována se snížením potřeby užívání antibiotik o 34%.

Zánět močových cest je jednou z běžných bakteriálních infekcí v oblasti dětského lékařství a děti s opakujícími se infekcemi močových cest jsou často vystaveny dlouhodobému užívání antibiotik. Brusinky jsou přitom velmi dobře známy jako prevence zánětů močových cest u dospělých žen, ale tato studie ukázala, že brusinky jsou velmi účinné také u dětí.

Této studie, která byla dvojitě zaslepená, randomizovaná a kontrolovaná placebem, se zúčastnilo 255 dětí. Tyto děti byly náhodně rozděleny do dvou skupin, jedna z nich přijímala brusinkový džus, druhá placebo. Výsledky ukázaly, že během jednoho roku se zánět močových cest vyskytl v první skupině ve 27 případech, ve skupině užívající placebo pak ve 47 případech. Tato studie tedy ukázala, že brusinková šťáva může potenciálně snížit užívání antibiotik u dětí, které jsou náchylné k opakovaným zánětům močových cest.

Francie se v roce 2004 stala první zemí, která schválila u brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon) u množství s obsahem alespoň 36 mg proantokyanidinů (PAC) toto zdravotní tvrzení: „pomáhá snížit přilnavost bakterií E. Coli na stěny močového traktu“.  Bacterie E. Coli je přitom častým původcem infekcí močových cest.  Množství 300 ml brusinkového džusu obsahuje nejméně 36 mg PAC – a právě toto množství bylo dětem účastnícím se finské studie podáváno.

PAC se nevyskytují výlučně v brusinkách, ale můžeme je nalézt v celé škále dalších potravin – např. v zeleném čaji, hroznech, jablkách a čokoládě. Ale – v brusinkách se nachází PAC typu A, které jsou odlišné od těch z jiných zdrojů – tam jsou přítomny PAC typu B. A pouze proantikyanidiny z brusinek – tedy PAC typu A - vykazují protipřilnavé účinky na stěny močového ústrojí v souvislosti s E. Coli.

Zdroj: Clinical Infectious Diseases, „Cranberry Juice for the Prevention of Recurrences of Urinary Tract Infections in Children: A Randomized Placebo-Controlled Trial“, 2012

Autoři: J. Salo, M. Uhari, M. Helminen, M. Korppi, T. Nieminen, T. Pokka, T. Kontiokari

Diskuse

Počet reakcí: 1 | poslední: 4.12.2013 22:26:32

  • 4.12.201322:26:32

    Po jaké době se přípravek může znova užívat

    Dcera před měsícem měla urinal akut ,zabral jí hned druhý den,byl skvělý...ale t...

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.