Vějířky nabité energií

Ginkgo bilobaUž déle než 5 tisíc let lidé znají a také využívají výjimečné účinky ginkga – prastarého stromu, jehož listy připomínají zelené vějířky.

22.11.2011

Ginkgo biloba

Sloní ucho, kachní noha nebo stříbrná meruňka – taková a mnohá další jména dostal jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba, který se nejen ve své rodné zemi – Japonsku – těší značné úctě a oblibě.

Jeho listy obsahují velké množství fl avonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších látek, jež se odborně nazývají „ginkgolides". Komplex těchto účinných látek pomáhá rozšiřovat kapiláry v periferním cévním řečišti a zlepšovat průtok krve. To ostatně věděli už čínští léčitelé, kteří drtili listy ginkga a vzniklou kaší obkládali omrzliny – prvně tak využili jedinečnou schopnost jinanu zvyšovat prokrvení v lidském těle.

 Co jste možná netušili...

  • Johann Wolfgang Goethe patřil k velkým obdivovatelům jinanu a složil o něm dokonce báseň nazvanou Ginkgo biloba.
     
  • Na Dálném východě vkládají knihovníci listy ginkgo mezi stránky knih, aby předešli jejich napadení škůdci.
     
  • Když vybuchla v Hirošimě atomová bomba, měla devastující účinek pro lidi i přírodu. Jako zázrakem ale jinan dvoulaločný rostoucí jen několik set metrů od epicentra výbuchu příští rok znovu rozkvetl.
     
  • V roce 1994 byla v Německu Spolkovým úřadem pro zdraví potvrzena účinnost listů ginkgo biloby při prokrvení a výkonu mozku.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.