Probiotika mohou podpořit duševní pohodu

Víte, že...Výzkumy ukazují, že probiotická úprava střev může následně ovlivňovat mozek
a tím i náladu člověka.

8.7.2011

Studie publikovaná v “BioEssays” přináší nové poznatky o tom, jak neurochemické látky dodávané přímo do střeva pomocí probiotické střevní mikroflóry mohou mít blahodárný vliv na zachování gastrointestinálního zdraví a psychické pohody.

Profesor Mark Lyte z University v Texasu říká, že výzkum navrhuje sjednotit proces mikrobiální endokrinologie, což by mohlo znamenat, že probiotika produkující neurochemické látky, by mohla sloužit jako doručovací mechanismus pro neuroaktivní látky. Profesor Lyte říká, že takováto probiotika by mohla zlepšit jak gastrointestinální, tak psychické zdraví.   

Lyte poznamenal, že předpokládané zdravotní výhody získané z příjmu probiotik byly široce rozvedeny jak ve vědecké literatuře, tak v médiích.  

V této studii prof. Lyte vybral probiotika jako jsou Lactobacillus a Bifidobacteria. Neurochemické látky, vytvořené právě bakteriemi ve střevech a cirkulující pacientovým krevním oběhem, mohou představovat cestu pro probiotika a jejich mimostřevní účinky – zahrnující např. změny v chování.

Dr. Gregor Reid z University v Západním Ontariu uvedl v komentáři k tomuto článku, že ještě donedávna byla myšlenka, že probiotika ve střevě mohou ovlivňovat mozek, téměř neskutečná. Ale nyní dle konceptu prof. Lyta i dle dalších studií je dokázáno, že mikrobi mohou produkovat a reagovat na neurochemické látky, které mohou způsobovat neurologické a imunologické účinky na hostiteli. Dále dodává, že novinka těchto poznatků spočívá ve zdůraznění skutečnosti, že mikrobiální kmeny, které jsou přijímány přes fermentované potraviny a doplňky stravy a z nichž některé jsou pojmenovány probiotika, mohou produkovat nerochemické látky.

Zdroj: Bioessays
“Probiotics function mechanistically as delivery vehicles for neuroactive compounds: Microbial endocrinology in the design and use of probiotics”
Autor: M. Lyte

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2017
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.