Vitamin D ve spojitosti s vápníkem může u žen snížit riziko rakoviny kůže: Standfordská studie

Ženy, které si doplňují stravu vitaminem D a vápníkem, tím mohou  snížit riziko, že onemocní rakovinou kůže.

1.7.2011

Vědci ze Stanfordské Univerzity uvedli v časopise „Journal of Clinical Oncology“, že doplnění stravy o vitamin D a vápník bylo spojováno s 50%-ním snížením rizika vzniku melanomu u žen s vysokým rizikem vzniku této život ohrožující kožní rakoviny.

Randomizovaná klinická studie zahrnovala 36 282 žen po menopauze, které denně dostávaly buďto placebo nebo 400 I.U. vitaminu D a 1000 mg uhličitanu vápenatého.

Vitamin D je vztahován ke dvěma biologicky inaktivním prekurzorům – D3 (rovněž znám jako cholekalciferol) a D2 (ergokalciferol). Oba tyto prekurzory jsou transformovány v játrech a ledvinách mimo jiné na 1,25-dihydroxyvitamin D – biologicky aktivní formu, která je v lidském těle přísně kontrolována.

Spojitost mezi příjmem vitaminu D a ochranou proti rakovině se datuje již od 40. let 20. stolení, kdy Frank Apperly prokázal vazbu mezi zeměpisnou šířkou a úmrtím z důvodu rakovinového onemocnění. Zde se poprvé dokázalo, že sluneční záření dává „relativní imunitu vůči rakovině“. Od té doby byla provedena řada studií, které naznačují vztah mezi vitaminem D a nižším rizikem vzniku určitých druhů rakoviny.

Dr. Tang (autorka studie) a její spolupracovníci se zaměřili na ne-melanomový typ rakoviny kůže, protože lidé s tímto obecně ne fatálním onemocněním jsou náchylnější ke vzniku melanomu (tento typ rakoviny kůže často končí smrtí). Ne-melanomové typy rakoviny jsou nejběžnějšími formami rakoviny kůže.

Výsledky ukazují, že u žen, které již jednou onemocněly ne-melanomovým typem rakoviny a následně užívaly kombinaci vápník+vitamin D, byl výskyt melanomu nižší o 57% než u žen s podobnou minulostí, které užívaly jen placebo.

Přesto vědci uvádějí, že výsledky by měly být interpretovány s opatrností a měly by být podnětem k provedení dalších studií.

Zdroj: Journal of Clinical Oncology

“Calcium Plus Vitamin D Supplementation and the Risk of Nonmelanoma and Melanoma Skin Cancer: Post Hoc Analyses of the Women's Health Initiative Randomized Controlled Trial”
Autoři: J.Y. Tang, T. Fu, E. LeBlanc, J.E. Manson, D. Feldman, E. Linos, M.Z. Vitolins, N.C. Zeitouni, J. Larson, M.L. Stefanick

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.