Probiotika mohou zmírnit nadýmání u lidí se střevními poruchami

Probiotika pro zmírnění nadýmáníVědci z univerzity v Severní Karolíně (USA) tvrdí, že denní příjem dvou probiotických kmenů může zmírnit symptomy nadýmání u lidí se střevními poruchami.

24.6.2011

Dle zjištění publikovaných v “Journal of Clinical Gastroenterology”, snižuje příjem kombinace Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium lactis nadýmání o 27% po osmi týdnech užívání.

Vědci uvádějí: „Tato data podporují roli střevních bakterií v patofyziologii funkčních střevních poruch a roli probiotických bakterií v řízení těchto poruch."

Podle organizací FAO/WHO jsou probiotika definována jako „živé mikroorganismy, které při podání v přiměřeném množství poskytují svému hostiteli zdravotní výhody.“

I přes různá evropská regulační opatření se trh s probiotiky a prebiotiky velmi rozrůstá. V roce 2008 se čísla prodejů pro/prebiotických potravin a nápojů pohybovala okolo 15 bilionů dolarů a je předpokládán nárůst těchto čísel na 22 bilionů dolarů v roce 2013.

Syndrom dráždivého tračníku je jedním z nejběžnějších poruch střev. Přesná čísla lidí trpících touto poruchou nejsou v USA známá, protože mnoho lidí s mírnými příznaky vůbec nevyhledá lékaře. Přesto se odhaduje, že lidí s těmito poruchami je mezi 15 až 30 miliony.

Detaily studie

Vědci vybrali 60 lidí s funkčními střevními poruchami (ne však zácpou). Průměrný věk dobrovolníků byl 37 let, 72% tvořily ženy. Dobrovolníci byli rozděleni do dvou skupin – jedna dostávala kombinaci Lactobacillus a Bifidobacterium v dávkách 200 bilionů kolonií/den a druhá skupina dostávala placebo – a to po dobu osmi týdnů. Lidé účastnící se studie vyplňovali dotazníky, kde na sedmibodové stupnici zaznamenávali stupeň zmírnění příznaků od „podstatně lepší“ po „podstatně horší“.

Ve srovnání výsledků na začátku a na konci studie byly symptomy nadýmání sníženy v prebiotické skupině dobrovolníků o 15%.

Zdroj: Journal of Clinical Gastroenterology
“Probiotic bacteria Lactobacillus acidophilus NCFM and Bifidobacterium lactis Bi-07 versus placebo for the symptoms of bloating in patients with functional bowel disorders – a double-blind study”
Autoři: Y. Ringel, T. Ringel-Kulka, D.P.A. Maier, I. Carroll, J.A. Galanko, G. Leyer, O. Palsson

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.