Vitamin D by mohl mít příznivý vliv na podporu zdravé reprodukce mužů

Vitamin DPodle nové studie vědců z univerzity v Copenhagenu by vitamin D mohl mít klíčový význam pro zdravou reprodukci mužů. Studie prováděná na třech stovkách zdravých mužů ukázala pozitivní vztah mezi pohyblivostí spermií a hladinou vitaminu D v séru.

3.6.2011

Dr. Martin Blomberg Jensen z Copenhagenské university říká: „U zvířat je známo, že nedostatek vitaminu D vede ke snižování počtů spermií a také ke snížení jejich motility.

V nedávné době bylo zjištěno, že receptor vitaminu D a všechny metabolické enzymy jsou přítomny v mužských varlatech a spermiích. Nyní se laboratorně prokázalo, že vitamin D je důležitý pro lidské spermie a to tím, že indukuje jejich pohyblivost.

Muži s vysokou hladinou vitaminu D (víc než 75 nmol/l) měli průkazně vyšší pohyblivost spermií ve srovnání s muži, kteří měli vitaminu D nedostatek (méně než 25 nmol/l). Jensen říká: „Tyto poznatky však nejsou dostačující pro určení, zda vitamin D může zlepšovat kvalitu spermií u normálních nebo neplodných mužů. Tato studie je jedna z mnoha studií, které dokazují, že vitamin D je nezbytný pro mužskou plodnost.

Vědci uvádějí, že je ještě nutný další výzkum k poznání významných faktorů a také provedení dalších studií kontrolovaných placebem k objasnění, zda vitamin D je přínosem pro neplodné muže.

Neexistuje žádný známý způsob léčby vedoucí ke zlepšení kvality spermatu ověřený randomizovanými kliniskými studiemi.  Mnoho zdrojů uvádí často pozitivní vztah mezi různými druhy léčby (např. podávání antioxidantů, zinku, různých vitaminů) a kvalitou semene.

Například kvalita spermatu dánských mužů je velmi nízká a je důvodem vysokého počtu problémů s plodností dánských párů.

Jensen dodává: „V některých zemích dosáhla kvalita spermatu tak nízké úrovně, že stále větší množství mladých mužů je právě neplodností ohroženo.

Dánsko a Norsko má nejvyšší výskyt rakoviny varlat na světě a dánští a norští muži mají rovněž zhoršenou kvalitu spermatu. Například v Dánsku se až 10% dětí rodí pomocí asistované reprodukce.

Zdroj: Oxford Journal of Human Reproduction .

Název: Vitamin D is positively associated with sperm motility and increases intracellular calcium in human spermatozoa.

Autoři: Martin Blomberg Jensen, Poul Bjerrum, Torben Jessen, John Nielsen, Ulla Joensen, Inge Olesen, Jørgen Petersen, Anders Juul 1, Steen Dissing and Niels Jørgensen.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.