Probiotika mohou podle studie u mužů sportovců zmírňovat symptomy nachlazení a chřipky

užívání probiotika může zkrátit výskyt projevů infekcí respiračních cestKaždodenní užívání probiotika Lactobacillus fermentum může zkrátit výskyt projevů infekcí respiračních cest u mužů sportovců, uvádí výsledky studie z Austrálie.

21.4.2011

U závodních cyklistů, kteří denně dostávali doplněk stravy s probiotikem, došlo podle výsledků studie publikované v časopise Nutrition, ke zmírnění symptomů infekcí horních cest dýchacích o 50% oproti skupině užívající placebo.

Na druhou stranu u trénovaných žen sportovkyň nedošlo k podobnému zlepšení a užívání probiotik u nich vedlo dokonce ke zhoršení symptomů, jak uvádí vedoucí výzkumného týmu profesor Allan Cripps z Griffithovy Univerzity.

Detaily studie:

Intenzivní trénink znamená fyzický stres, který snižuje počty klíčových složek imunitního systému, jako jsou NK buňky, neutrofily, T a B buňky. Proto látky, které mohou vyrovnávat stav imunitního systém, mají u sportovců svůj význam. 

Do této studie bylo zapojeno 64 mužů a 35 žen závodních cyklistů ve věku průměrně 35 let, kteří byli náhodně rozděleni do dvou skupin užívajících každý den doplněk stravy s probiotiky nebo placebo po dobu 11 týdnů.  

Muži užívající doplněk stravy s probiotikem uvedli, že u nich došlo k významnému zmírnění příznaků respiračních onemocnění, včetně zkrácení a zmírnění jejich průběhu. U žen ale k takovým výsledkům nedošlo. Výzkumníci uvedli, že k prokázání účinků u žen bude potřeba další výzkum

Klinické a imunologické rozdíly mezi pohlavími, jsou dobře známé. Je ale možné, že tyto odlišné klinické nálezy byly pouze artefaktem způsobeným odchylkami při vzorkování.  

Nicméně pokud se dají dohromady výsledky u mužů a žen, jsou nálezy ohledně symptomů odpovídající změnám v užívání léků na chřipku a nachlazení. Bude potřeba další výzkum, aby se vyjasnila zjevná diskrepance mezi pohlavími a klinickou odpovědí na suplementaci probiotiky.  

Zdroj: Nutrition Journal
2011, 10:30 (11 April 2011)
“Lactobacillus fermentum (PCC(R)) supplementation and gastrointestinal and respiratory-tract illness symptoms: a randomised control trial in athletes”
Authors: N.P. West, D.B. Pyne, A.W. Cripps, W.G. Hopkins, D.C. Eskesen, A. Jairath, C.T. Christophersen, M.A. Conlon, et al.

Diskuse

Počet reakcí: 1 | poslední: 2.7.2015 7:50:51

  • 2.7.20157:50:51

    Intolerance laktozy

    Dobrý den, ako reaguje tenhle produkt ak mam intoleranci laktozi ?

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.