Zvětšená prostata? Po padesátce problém mnoha mužů!

Zvětšená prostata? Po padesátce problém mnoha mužů!

Publikováno: 03.11.2021

Zobrazení: 1616

Benigní hyperplazie prostaty je téma, kterému se stále mnoho mužů vyhýbá. Časté nutkání na močení a nepříjemný únik moči nepředstavují jen závažný zdravotní problém, ale také sociální, protože výrazně zhoršují kvalitu života zralých mužů. O zdraví prostaty se proto vyplatí pečovat ještě dříve, než se objeví první zdravotní obtíže.

Prostata, základ mužského zdraví

Prostata je předstojná žláza produkující prostatický sekret, uložena pod močovým měchýřem.  Zatímco kolem 20. roku věku dosahuje prostata hmotnosti cca 20 gramů, což je velikost vlašského ořechu, u mužů po padesátce může mít hmotnost až 200 gramů. Rychlost růstu je individuální, a proto se u někoho obtíže nemusí vyskytnout vůbec, u jiného dochází k rychlému růstu prostaty a mnoha obtížím v podobě častého močení, slabého a pomalého proudu moči a v neposlední řadě k obtížím v sexuální oblasti.
 

První projevy zvětšené prostaty po čtyřicítce

Benigní hyperplazie prostaty se netýká jen mužů v seniorském věku, jak si mnozí mylně myslí, ale i mužů mladších. První obtíže se mohou objevit už po 40. roce věku, nejčastěji však jsou první projevy hyperplazie prostaty zaznamenány u mužů nad 50 let. Ve věku nad 60 let zvětšenou prostatou trpí až 60 % mužů a ve věku nad 80 let je to dokonce až 80 % mužů. Téma zvětšené prostaty se tak dotýká téměř každého muže.
 

Projevy onemocnění prostaty

Mezi typické projevy zvětšené prostaty patří časté nutkání na močení, noční močení, pocit neúplně vyprázdněného močového měchýře, přerušované močení, slabý a pomalý proud moči, dlouhé čekání na močení, bolest v podbřišku, pálení při močení a krev v moči. Zvětšená prostata souvisí také s únikem moči, což je nejen zdravotní, ale i sociální problém. Onemocnění prostaty zasahuje také do sexuálního života poruchami erekce, bolestivou ejakulací a krví v ejakulátu. Známky zvětšené prostaty je nutné vždy konzultovat s lékařem.
 

Péče o zdraví prostaty se vyplatí

Benigní hyperplazie prostaty je řešena především medikamentózní léčbou, ale pokud způsobuje významné obtíže může být řešena i chirurgicky. Nejen pro zdraví prostaty, ale pro celkovou fyzickou a psychickou kondici je potřeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, jehož základem je zdravá strava a dostatek aktivního pohybu. Vhodné je obohatit jídelníček doplňky stravy s obsahem přírodních látek s příznivým vlivem na zdraví prostaty. Mezi tradičně využívané rostliny v péči o mužské zdraví patří Saw Palmetto (Serenoa Repens) a Kopřiva dvoudomá. Saw Palmetto přispívá k udržení zdravé prostaty a normálního proudu moči. Kopřiva dvoudomá podporuje správnou funkci močového ústrojí. Obě tyto rostliny kombinuje jednička v péči o prostatu Prostenal CONTROL pro podporu zdraví prostaty a močových cest. Prostenal CONTROL obsahuje extrakt z Kotvičníku zemního, který dodává tělu přirozenou vitalitu a pomáhá podporovat sexuální aktivitu, vitamin B6 a vitamin D3. Díky svému unikátnímu složení přispívá k podpoře mužského zdraví, potenci a vitalitě.
  

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
10 osvědčených rad proti pálení žáhy
11.01.2021

10 osvědčených rad proti pálení žáhy

Příčinou palčivé bolesti za hrudní kostí je překyselení žaludku, které způsobuje nejen konzumace tučných a pikantních jídel, ale i skutečnost, že se v jednom kuse stresujeme, jíme ve spěchu a ve volném čase se mnohem raději zaboříme do křesla u televize místo toho, abychom se trochu protáhli.

Přečtěte si více
Zobrazení: 283423
Pupalkový olej pro zdraví a krásu
27.07.2018

Pupalkový olej pro zdraví a krásu

Pupalka dvouletá je velmi půvabná rostlina výjimečná nejen tím, že své žluté voňavé květy vystavuje na odiv pouze v noci a nad ránem odkvétá (proto se jí také často přezdívá „noční svíce“), ale i svými mimořádnými vlastnostmi. Jejím původním domovem je Severní Amerika, kde je tato úžasná bylinka už stovky let nedílnou součástí tradiční medicíny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6250
Hemeroidy – nepříjemné a soukromé
21.07.2021

Hemeroidy – nepříjemné a soukromé

Za tzv. Hemeroidy, je označován nepříjemný a bolestivý stav oblasti konečníku známý také pod pojmem „zlatá žíla“. Bohužel, tento stav je docela běžný a v životě se s ním setká téměř každý druhý člověk.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1748