Zvětšená prostata? Po padesátce problém mnoha mužů!

Zvětšená prostata? Po padesátce problém mnoha mužů!

Publikováno: 23.11.2023

Zobrazení: 1771

Benigní hyperplazie prostaty je téma, kterému se stále mnoho mužů vyhýbá. Časté nutkání na močení a nepříjemný únik moči nepředstavují jen závažný zdravotní problém, ale také problém sociální. Prostatické obtíže mohou výrazně zhoršovat kvalitu života zralých mužů, a proto se o zdraví prostaty vyplatí pečovat ještě dříve, než se objeví první varovné signály toho, že s prostatou nemusí být vše zcela v pořádku.

Prostata, základ mužského zdraví

Prostata, předstojná žláza produkující prostatický sekret, je uložena pod močovým měchýřem.  Zatímco kolem 20. roku věku dosahuje prostata hmotnosti cca 20 gramů, což je velikost vlašského ořechuu mužů po padesátce může dorůst až do hmotnosti 200 gramů, což je zhruba velikost pomeranče. Rychlost růstu prostaty je individuální, a proto se u někoho obtíže nemusí vyskytnout vůbec, u jiného dochází k rychlému růstu prostaty a mnoha obtížím v podobě častého močení, slabého a pomalého proudu moči a v neposlední řadě k obtížím v sexuální oblasti.

První projevy zvětšené prostaty již po čtyřicítce!

Benigní hyperplazie prostaty se netýká jen mužů v seniorském věku, jak si mnozí mylně myslí. Bohužel může jít o problém mužů podstatně mladších. První prostatické obtíže se mohou objevit už po 40. roce věku, nejčastěji však jsou první projevy hyperplazie prostaty zaznamenány u mužů nad 50 let. Ve věku nad 60 let zvětšenou prostatou trpí již cca 60 % mužů a ve věku nad 80 let je to dokonce až 80 % mužů. Podpora zdraví prostaty se tak týká každého muže nad 40 let. 
 

Jak poznat prostatické projevy?

Mezi typické projevy zvětšené prostaty patří časté nutkání na močení, noční močení, pocit neúplně vyprázdněného močového měchýře, přerušované močení, slabý a pomalý proud moči, dlouhé čekání na močení, bolest v podbřišku, pálení při močení a krev v moči. Zvětšená prostata souvisí také s únikem moči, což je nejen zdravotní, ale i sociální problém. Díky studu muži řešení prostatických obtíží často odkládají, což je samozřejmě špatně. Onemocnění prostaty však může být spojeno také s komplikacemi v intimním životě. Muži se mohou potýkat s poruchami erekce, bolestivou ejakulací či krví v ejakulátu. Známky zvětšené prostaty je proto nutné vždy konzultovat s lékařem.
 

Péče o zdraví prostaty se vyplatí

Benigní hyperplazie prostaty je řešena především medikamentózní léčbou. V případě, že jde o závažné obtíže, může dojít i k chirurgickému řešení. Zabývat se zdravím prostaty až se vznikem prvních prostatických problémů, se proto nevyplácí. Nejen pro zdraví prostaty, ale pro celkovou fyzickou a psychickou kondici je potřeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, jehož základem je zdravá strava, dostatek aktivního pohybu a spánku. Vhodné je obohatit jídelníček doplňky stravy s obsahem přírodních látek s příznivým vlivem na zdraví prostaty.
 

Prostenal CONTROL nyní také ve vánočním balení s tabletami navíc!

Mezi tradičně využívané byliny v péči o mužské zdraví patří Saw Palmetto (Serenoa Repens)kopřiva dvoudomá. Saw Palmetto přispívá k udržení zdravé prostaty a normálního proudu moči, kopřiva dvoudomá podporuje správnou funkci močového ústrojí. A právě extrakty z těchto ověřených bylin najdete v jedničce v péči o prostatu, v doplňku stravy Prostenal CONTROL. Prostenal CONTROL obsahuje také extrakt z kotvičníku zemního, který dodává tělu přirozenou vitalitu a pomáhá podporovat sexuální zdraví. Díky svému unikátnímu složení Prostenal CONTROL přispívá nejen k podpoře mužského zdraví a vitalitě, ale také k podpoře potence. Pokud nevíte, co své drahé polovičce darovat k Vánocům, věřte, že Prostenal CONTROL je dárek vhodný pro každého muže. Máme pro Vás také výhodnou nabídku, a sice Prostenal CONTROL v limitované edici s TABLETAMI NAVÍC!
 
 
Širokou nabídku limitovaných edic 2023 s TABLETAMI NAVÍC najdete na našem e-shopu.


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Jak vybrat tu správnou kloubní výživu?
24.08.2023

Jak vybrat tu správnou kloubní výživu?

Ztuhlé klouby a jejich omezená pohyblivost se netýká jen těch dříve narozených. Stav kloubů ovlivňuje nejen věk, ale také nadváha a nadměrná fyzická zátěž. Chcete-li zůstat aktivní a soběstační i v pozdějším věku, začněte o své klouby pečovat už po třicítce. Jak vybrat tu správnou kloubní výživu, vám poradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 376
Brusinky a péče o močové cesty
08.08.2023

Brusinky a péče o močové cesty

Ačkoliv s infekcemi močových cest se setkávají především ženy, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Pokud se objeví časté nucení na močení a bolest nebo pálení při močení, zpozorněte! Díky včasné diagnostice si můžete ušetřit mnoho nepříjemných chvil. A protože s podporou zdraví močových cest jsou často spojovány brusinky, pojďme si jejich účinky představit, stejně jako řady Urinal a Uroval, které extrakty z brusinek obsahují.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1065
Biopron a Urinal slaví 20 let na trhu
30.10.2023

Biopron a Urinal slaví 20 let na trhu

Máme pro Vás krásnou zprávu. Naše významné značky z portfolia oddělení CHC Biopron a Urinal slaví tento rok 20 let na trhu.  Biopron se již 20 let stará o zdraví střev a Urinal již 20 let pečuje o zdraví močových cest našich zákazníků.  Zároveň jsou to značky, které se těší dlouhodobé oblibě a důvěryhodnosti. Opakovaně se umisťují jako vítězové ve své kategorii v anketě „Nejdůvěryhodnější značky roku“.

Přečtěte si více
Zobrazení: 178
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 320
ROZHOVOR: Návštěva psychologa už nemusí být tabu
25.10.2023

ROZHOVOR: Návštěva psychologa už nemusí být tabu

Nacházíte se zrovna v obtížné životní situaci, přemýšlíte o návštěvě psychologa, ale máte obavy, co by tomu řekli ostatní? Pokud ano, přinášíme vám rozhovor s psycholožkou Terezou Hruškovou, která se rozhodla prostřednictvím projektu @kpsychologovi bořit mýty související s návštěvou psychologa a se svým týmem pomáhá lidem na cestě za psychologem. Máte-li těžkosti a nevíte kudy kam, psycholog může být cestou, jak se opět cítit lépe. A jak říká Tereza, důležité je uvědomit si, že v tom nejste sami. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 85