Život s lupénkou

Život s lupénkou

Publikováno: 14.11.2019

Zobrazení: 940

Lupénka (psoriáza) je chronické zánětlivé onemocnění organismu, které se projevuje na kůži. Lupénka je autoimunitní onemocnění, při kterém se imunitní systém obrátí proti vlastnímu organismu. Svůj český název nese lupénka podle šupinek, které se z kožních ložisek odlupují. I když lupénku nelze zcela vyléčit, lze zmírnit její projevy, aby kvalita života pacientů byla co nejméně ohrožena.

Co je to lupénka?

Lupénka je neinfekční zánět kůže. Nejčastěji postihuje kůži nad lokty, koleny, ve vlasech, v křížové krajině, kde se objevují červené ohraničené vyvýšené plochy, které jsou pokryté bělavými šupinami. Lupénka se ale může objevit i na nehtech, a dokonce může postihnout i klouby. Nejedná se o nakažlivou, život ohrožující nemoc, ale lidé s lupénkou mají vyšší riziko vzniku a rozvoje cukrovky, artritidy, srdečních chorob a deprese.
 

Výskyt lupénky v populaci

Lupénkou trpí 2-3 % evropské populace. Lupénka se může projevit v jakémkoliv věku, nejčastěji se ale poprvé objeví ve věku 15 až 35 let. Některé typy lupénky jsou častější u žen. Pravděpodobnost výskytu lupénky u dítěte v případě postižení jednoho rodiče je 8-30 %, v případě obou rodičů je pravděpodobnost výskytu dokonce 41-75 %.
 

Příčiny lupénky

Za příčinu lupénky se považuje geneticky podmíněná porucha funkce imunitního systému, který způsobí nadměrnou produkci kožních buněk. Jejich následné nahromadění se projevuje lokálním zánětem a olupováním kůže formou šupin. Faktory, ovlivňující vznik lupénky mohou být fyzikální (tření, tlak, poranění), chemické (podráždění kůže) a kožní onemocnění. Mezi vnitřní faktory se řadí infekční a metabolická onemocnění (obezita), léky, alkohol, kouření a stres.
 

Lupénky existuje několik typů

Rozlišuje se akutní a chronická forma lupénky. Akutní lupénka je častější u malých dětí a na rozdíl od chronické je léčitelná. Mezi její projevy patří pupínky na kůži nebo červená ložiska na trupu a končetinách, někdy může postihnout celé tělo. Chronická lupénka se může objevit v různých formách. Mezi nejčastější typy chronické lupénky patří:
 
  • Ložisková lupénka postihuje kůži v oblasti kloubů, kde je kůže nejvíce namáhaná. Může se objevit i pod vlasy, na loktech, kolenou, na kyčlích, v podpaží nebo v oblasti třísel. Projevuje se šupinatou a loupající se kůží, ohraničenou červenými ložisky. Postižená místa nesvědí a nebolí.
 
  • Inverzní lupénka je charakterizována projevy v kožních záhybech (hlavně třísla, pupek, pod prsy, ale i genitál či jazyk). Projevy jsou většinou sytě červené, bez šupin.
 
  • Lupénka nehtů, kdy na nehtových ploténkách nacházíme dolíčkování, žlutavé skvrny a pod nehtovým lůžkem dochází k drolení, což může vést k odloučení nehtu od nehtového lůžka.
 
  • Puchýřnatá lupénka se vyskytuje vzácně, příp. jako komplikace ložiskové lupénky. Projevuje se zarudlými ložisky s mnoha puchýřky, naplněnými žlutou tekutinou.
 
  • Psoriatická artritida se vyskytuje cca u 25 % pacientů s lupénkou, postihující většinou malé klouby ruky, nohy a páteře.
 
 

Jak lze zmírnit projevy lupénky?

Chronickou lupénku nelze zcela vyléčit, léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků. Lupénka je léčena mastmi či koupelemi, v závažnějších případech léky. Doporučována jsou dietní opatření s vyloučením mastných a pálivých jídel. Využívá se také terapie, napodobující pobyt u moře, kdy jsou do organismu nebo na pokožku aplikovány UVA a UVB paprsky. Vhodné je užívání kosmetických přípravků z mrtvého moře. Doporučovány jsou také doplňky stravy s pozitivním účinkem na pokožku. Jedním z nich je i Viaderm BEAUTY. Jde o kombinaci vitamínů, minerálů a extraktů pro zdravou pokožku, nehty a vlasy. Hlavními složkami Viadermu BEAUTY jsou biotin, niacin, vitamín A a pupalka, které přispívají ke zdraví pokožky. Akutní lupénka se léčí antibiotiky.
 

Kvalita života pacientů s lupénkou

Kvalita života pacientů s lupénkou je velmi negativně ovlivněna. Pacienti trpí zejména v souvislosti s jejich fyzickým vzhledem. Typické jsou pocity studu a v případě lupénky na viditelných místech je pro pacienty psychicky náročné pohybovat se mezi lidmi (ve škole, v zaměstnání, ve společnosti aj.). Nemocní se mohou také izolovat, což negativně působí na jejich vztahy. Malá informovanost veřejnosti způsobuje obavy ze strachu z nakažení. Každodenní ošetřování a péče o pokožku je časově i finančně náročná. Zcela na místě je i psychologická péče, protože zlepšení psychického stavu vede často i ke zlepšení stavu klinického.
 
Nejčastější příčiny svědění kůže
21.08.2019

Nejčastější příčiny svědění kůže

Svědění kůže je velmi nepříjemné, což jistě zažil každý. Zatímco krátkodobé svědění kůže nás většinou nemusí znepokojovat, dlouhodobé obtíže by nás již měly vést k lékaři. V každém případě je ale důležité zamezit škrábání postiženého místa. Škrábání sice zajistí chvilkovou úlevu, ale hrozí riziko zavlečení infekce a zhoršení stavu. Kdy si můžeme pomoci sami a kdy obtíže konzultovat s lékařem?

Přečtěte si více
Zobrazení: 133817