Zázvor, pomocník při nachlazení i nevolnosti

Zázvor, pomocník při nachlazení i nevolnosti

Publikováno: 17.03.2020

Zobrazení: 2451

Pokud patříte mezi milovníky zázvoru, určitě jste zaznamenali, že zázvorové nápoje se pomalu stávají stálicí v mnoha kavárnách a restauracích. Právě v chladných měsících je zázvorový čaj, který zahřeje, velmi oblíbený. I když je zázvor obecně znám jako zdravá rostlina, má i své negativní stránky v podobě nežádoucích účinků. Jaké jsou jeho léčebné účinky a jak ho užívat, aby neuškodil, vám přinášíme. A pokud nevíte, jak správně uvařit lahodný zázvorový čaj či osvěžující limonádu, čtete správně.

Typická štiplavá citrónová chuť i vůně

Zázvor je díky svým léčebným účinkům užíván již po staletí. Zázvor obecný je žlutě nebo růžovo bíle kvetoucí rostlina, dosahující výšky až jednoho metru. Využívána je jeho podzemní část, oddenek. Oddenek má po rozkrojení žlutou barvu a silné citrónové aróma. Typická chuť a vůně zázvoru je způsobena esenciálními éterickými oleji, zázvorovou silicí a ostrou štiplavou látkou s názvem gingerol se silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky. Zázvor je rovněž bohatým zdrojem vitamínu A, B1, B2, B6, C, E, sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, mědi, manganu či železa.
 

A proč je zázvor tak oblíben?

  • Zázvor a nevolnost - Zázvor pomáhá při různých nevolnostech, zejména při ranní nevolnosti v těhotenství. Přesto by se těhotné ženy měly o jeho užívání ve větší míře poradit se svým lékařem.
 
  • Zázvor a nachlazení - Velmi oblíbený je zázvor při chřipkách a nachlazeních. Čerstvý zázvor pomáhá proti zánětům dýchacích cest, a proto je zázvorový čaj doporučován jako doplněk při respiračních onemocněních. Vhodné je jeho užívání při rýmě, protože pomáhá rozpouštět hleny. Zázvor posiluje přirozenou obranyschopnost organismu (imunitní systém), což je hlavní důvod, proč je tak oblíben zejména v chladných měsících.
 
  • Zázvor a ústní dutina  - Gingerol, hlavní účinná látka zázvoru, pozitivně působí na ústní dutinu a potlačuje bakterie způsobující zánět dásní či okostice.
 
  • Zázvor a cholesterol - Konzumace zázvoru pomáhá snižovat hladinu tzv. zlého cholesterolu v krvi, který je zodpovědný za vznik kardiovaskulárních onemocnění. Zázvor ale také snižuje celkový cholesterol a pomáhá odbourávat tuky.
 
  • Zázvor jako lék proti bolestem - Zázvor je v alternativní medicíně znám i jako analgetikum, a proto je užíván při bolestech hlavy či menstruačních bolestech.
 
  • Zázvor a zažívání - Zázvor pozitivně ovlivňuje zažívání, a proto je v různých formách přidáván do mnoha pokrmů. Používá se čerstvý, sušený, nakládaný či kandovaný. Ideální je jako osvěžení a odlehčení chuti pokrmů z mas či dochucení sladkých jídel, ale i jako přísada do vánočního cukroví.
 

Zázvor umí uškodit

Zázvor je většinou dobře snášen, ale pokud to s konzumací zázvoru přeženete, hrozí nevolnostiprůjempodráždění žaludku, pálení žáhy. V případě alergie na zázvor se může vyskytnout dušnost, brnění kolem úst, trávicí potíže či bušení srdce. Pokud je podezření na alergickou reakci, okamžitě vyhledejte lékaře. diabetiků či u těch, kteří užívají antacida či léky na snížení krvácení, je nutné konzultovat užívání zázvoru s lékařem.
 

Zázvorový čaj při nachlazení

Zázvorový čaj je vhodný a účinný lék v době nachlazení, chřipky a rýmy. Asi 2 cm oddenku oloupeme a nastrouháme a zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme louhovat. Čaj můžeme dochutit např. medem, citrónem, hřebíčkem či skořicí.
 

Domácí zázvorová limonáda s medem

Zázvor oloupeme a část nastrouháme na hrubším struhadle a další část nakrájíme na tenké plátky. Všechen zázvor dáme do kastrůlku a zalijeme vroucí vodou. Poté necháme cca 10 minut louhovat. Tekutinu slijeme přes sítko a přidáme citronovou šťávu a med podle chuti. Tento koncentrát necháme vychladnout a skladujeme v lednici i několik dní. Na servírování limonády stačí výluh podle chuti dolít perlivou nebo obyčejnou vodou, přidat led a dozdobit plátkem citronu, limetky nebo pomeranče.  Poměr koncentrátu s vodou je 1:1, tedy 400 ml výluhu a 400ml vody.
 
V období vyššího výskytu nachlazení můžete podpořit vaši imunitu doplňky stravy Spektrum Imunita či Spektrum Gummies Imunita s echinaceou s vitamíny a minerály.
 
Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!
21.03.2023

Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!

Vitamin D se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Poptávka po doplňcích stravy s obsahem tohoto slunečního vitaminu stoupá zejména v chladných měsících, kdy jeho hladina v krvi může klesat. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému a jeho nejdůležitějším zdrojem je sluneční záření, a právě to je důvod, proč bychom na jeho dostatečný příjem neměli zapomínat zejména v době, kdy je slunečních paprsků nedostatek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1050
Užívání zinku zmírňuje symptomy nachlazení
17.02.2011

Užívání zinku zmírňuje symptomy nachlazení

Doplňky stravy obsahující zinek mohou snížit závažnost a trvání nachlazení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 503