Zánět prsou při kojení

Zánět prsou při kojení

Publikováno: 28.01.2020

Zobrazení: 27691

Zánět prsou dokáže nepříjemně potrápit mnoho kojících maminek. Objevuje se obvykle druhý až třetí týden po porodu, zejména u prvorodiček. Napětí v prsou, řezavá bolest, horečka a celková slabost jsou nejčastějšími příznaky zánětu prsu, tzv. mastitidy. Pokud se zánět prsu objeví, je obvykle nutné zahájit léčbu antibiotiky. Mastitida netrápí maminku jen fyzicky, ale i psychicky, a to především kvůli kojenému děťátku.

Mastitidu nezaměňujte s ucpaným mlékovodem

Zánět prsu vyvolává bakterie, nejčastěji Staphylococcus aureus, která se dostane do těla trhlinkou nebo drobnou rankou na bradavce. K přenosu infekce dochází z nosohltanu kojence nebo při manuálním kontaktu s bradavkou. Pozor ale na zaměnění mastitidy s ucpaným mlékovodem. Ucpaný mlékovod je v šestinedělí mnohem častější, ale nejedná se o skutečný zánět, a proto nevyžaduje léčbu antibiotiky. Zánětlivé onemocnění prsu patří mezi nejvážnější problémy při kojení. Jak zánětlivé onemocnění prsu, tak i ucpaný mlékovod jsou typické bolestivým zduřením v prsu.
 

Jak rozpoznat zánět prsou

Mastitida postihuje zevní prsní žlázy a bývají postiženy i lymfatické mízní uzliny v oblasti podpaží. U ucpaného mlékovodu s retencí mléka je zduření lymfatických uzlin výjimečné. Nástup zánětu prsou je velmi rychlý a k jeho rozvoji může dojít během několika hodin. Zánět se projeví zarudnutím prsu, únavou, prso je citlivé a bolestivé na dotek. Zánět způsobí ztvrdnutí postižené části prsu. Tyto příznaky dále doprovází celková malátnost, bolesti svalů a kloubů, nevolnost, pocity na zvracení a horečka, která může být doprovázena i zimnicí.
 

Zánět prsou a kojení

Zánět prsou matky není pro dítě nebezpečný, mateřské mléko obsahuje při zánětu protilátky ve zvýšené míře, a proto není nutné kojení přerušit. Doporučuje se kojit děťátko z bolestivého prsu, dokud to bolest dovolí. Před kojením či odstříkáváním je vhodné prs prohřát teplými obklady nebo proudem teplé vody. Díky teplu je umožněn snazší průchod mléka mléčnou žlázou a dojde k uvolnění napětí uvnitř prsu a dítě se lépe přisaje. Brada dítěte by měla směřovat k postiženému místu.
 

Pomohou antibiotika i tvaroh

Vzhledem k původci zánětu, kterým je bakterie, je obvykle zahájena léčba antibiotiky. Ke snížení teploty jsou užívána přípravky s paracetamolem. Maminka by také měla dbát na pitný režim a dostatečně odpočívat. Oblíbená babská rada na zánět prsu je tvarohový zábal. Tvaroh by měl být vychlazený, rozprostřený na kus látky a přiložený na bolavý prs po nakojení. Působit se nechá tak dlouho, dokud nevyschne. Zábal je vhodné opakovat.
 

Jak zánětu prsu předejít

I když se maminky snaží zánětu prsou předcházet, ne vždy se to podaří. Proto se již v těhotenství doporučuje zkontrolovat u maminky typ bradavek. Pokud jsou bradavky ploché či vpáčené, je vhodné po konzultaci s gynekologem užívat formovače bradavek. K předcházení zánětu prsou je nutné dodržovat důkladnou hygienu prsou. Bradavky je nutné ošetřovat, aby se zabránilo vzniku trhlinek a zraněním. S drobnými zraněními bradavek se potýkají maminky zejména v důsledku nesprávné techniky kojení a nesprávného přisátí dítěte. Naštěstí se maminky v případě jakýchkoliv pochybností mohou obrátit na laktační poradkyni, která s kojením poradí. Maminky by se měly vyvarovat stresu, protože mnoho problémů s kojením vzniká právě díky němu.
Během kojení, které představuje pro ženy fyzicky i psychicky náročné období, je vhodné podpořit zdraví doplňky stravy. Vyváženou kombinaci minerálů a vitamínu D, doporučenou ženám v období těhotenství a kojení, naleznete v doplňku stravy Vápník Hořčík Zinek Forte.

Doplňky stravy určené ženám pozitivně působí nejen na zdraví, ale pomáhají udržet také zdravou a krásnou pleť a vlasy. Z nabídky Walmark doporučujeme
 
Bolest prsou při kojení
21.11.2019

Bolest prsou při kojení

Kojení je pro dítě tou nejpřirozenější a nejlepší výživou. Posiluje imunitu, přináší výživu „na míru“ a obsahuje všechny prospěšné látky pro zdravý vývoj dítěte. Bohužel ne vždy je kojení tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Bolest prsou patří mezi časté komplikaci, jejichž příčiny mohou být různé.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9283
Lignany a zdraví prsou
21.05.2010

Lignany a zdraví prsou

Zvýšený příjem lignanů může snížit riziko rakoviny prsu u žen po menopauze o 15 procent.

Přečtěte si více
Zobrazení: 225