Zánět prsou při kojení
Publikováno: 28.01.2020
Zobrazení: 27809
Zánět prsou dokáže nepříjemně potrápit mnoho kojících maminek. Objevuje se obvykle druhý až třetí týden po porodu, zejména u prvorodiček. Napětí v prsou, řezavá bolest, horečka a celková slabost jsou nejčastějšími příznaky zánětu prsu, tzv. mastitidy. Pokud se zánět prsu objeví, je obvykle nutné zahájit léčbu antibiotiky. Mastitida netrápí maminku jen fyzicky, ale i psychicky, a to především kvůli kojenému děťátku.
Mastitidu nezaměňujte s ucpaným mlékovodem
Zánět prsu vyvolává bakterie, nejčastěji Staphylococcus aureus, která se dostane do těla trhlinkou nebo drobnou rankou na bradavce. K přenosu infekce dochází z nosohltanu kojence nebo při manuálním kontaktu s bradavkou. Pozor ale na zaměnění mastitidy s ucpaným mlékovodem. Ucpaný mlékovod je v šestinedělí mnohem častější, ale nejedná se o skutečný zánět, a proto nevyžaduje léčbu antibiotiky. Zánětlivé onemocnění prsu patří mezi nejvážnější problémy při kojení. Jak zánětlivé onemocnění prsu, tak i ucpaný mlékovod jsou typické bolestivým zduřením v prsu.
Jak rozpoznat zánět prsou
Mastitida postihuje zevní prsní žlázy a bývají postiženy i lymfatické mízní uzliny v oblasti podpaží. U ucpaného mlékovodu s retencí mléka je zduření lymfatických uzlin výjimečné. Nástup zánětu prsou je velmi rychlý a k jeho rozvoji může dojít během několika hodin. Zánět se projeví zarudnutím prsu, únavou, prso je citlivé a bolestivé na dotek. Zánět způsobí ztvrdnutí postižené části prsu. Tyto příznaky dále doprovází celková malátnost, bolesti svalů a kloubů, nevolnost, pocity na zvracení a horečka, která může být doprovázena i zimnicí.
Zánět prsou a kojení
Zánět prsou matky není pro dítě nebezpečný, mateřské mléko obsahuje při zánětu protilátky ve zvýšené míře, a proto není nutné kojení přerušit. Doporučuje se kojit děťátko z bolestivého prsu, dokud to bolest dovolí. Před kojením či odstříkáváním je vhodné prs prohřát teplými obklady nebo proudem teplé vody. Díky teplu je umožněn snazší průchod mléka mléčnou žlázou a dojde k uvolnění napětí uvnitř prsu a dítě se lépe přisaje. Brada dítěte by měla směřovat k postiženému místu.
Pomohou antibiotika i tvaroh
Vzhledem k původci zánětu, kterým je bakterie, je obvykle zahájena léčba antibiotiky. Ke snížení teploty jsou užívána přípravky s paracetamolem. Maminka by také měla dbát na pitný režim a dostatečně odpočívat. Oblíbená babská rada na zánět prsu je tvarohový zábal. Tvaroh by měl být vychlazený, rozprostřený na kus látky a přiložený na bolavý prs po nakojení. Působit se nechá tak dlouho, dokud nevyschne. Zábal je vhodné opakovat.
Jak zánětu prsu předejít
I když se maminky snaží zánětu prsou předcházet, ne vždy se to podaří. Proto se již v těhotenství doporučuje zkontrolovat u maminky typ bradavek. Pokud jsou bradavky
ploché či vpáčené, je vhodné po konzultaci s gynekologem užívat
formovače bradavek. K předcházení zánětu prsou je nutné dodržovat důkladnou
hygienu prsou. Bradavky je nutné
ošetřovat, aby se zabránilo vzniku trhlinek a zraněním. S drobnými zraněními bradavek se potýkají maminky zejména v důsledku
nesprávné techniky kojení a
nesprávného přisátí dítěte. Naštěstí se maminky v případě jakýchkoliv pochybností mohou obrátit na
laktační poradkyni, která s kojením poradí. Maminky by se měly
vyvarovat stresu, protože mnoho problémů s kojením vzniká právě díky němu.
Během kojení, které představuje pro ženy fyzicky i psychicky náročné období, je vhodné podpořit zdraví
doplňky stravy. Vyváženou
kombinaci minerálů a vitamínu D, doporučenou ženám v období těhotenství a kojení, naleznete v doplňku stravy
Vápník Hořčík Zinek Forte.
Doplňky stravy určené ženám pozitivně působí nejen na zdraví, ale pomáhají udržet také zdravou a krásnou pleť a vlasy. Z nabídky Walmark doporučujeme