S námi si luštěniny zamilujete

S námi si luštěniny zamilujete

Publikováno: 18.05.2022

Zobrazení: 381

Máte rádi luštěniny? Výživoví odborníci doporučují konzumovat luštěniny alespoň jednou týdně a důvodů je mnoho. Luštěniny velmi dobře zasytí, jsou levné, a především zdravé. Luštěniny mají mnoho nutričních benefitů, na což bychom při sestavování zdravého jídelníčku neměli zapomínat. Luštěniny totiž nejsou jen hrachová kaše tak, jak ji známe ze školní jídelny. 

Luštěniny plné zdraví 

Luštěniny mají vysoký obsah vlákniny, bílkovin a polysacharidů. Kromě toho obsahují také minerální látky (vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo, zinek) a vitaminy (vitamin A, vitaminy skupiny B a vitamin E). Díky nízkému glykemickému indexu luštěniny zasytí na dlouhou dobu, a proto jsou superpotravinou pro štíhlou linii. Nevýhodou, a zároveň také důvodem, proč se mnozí konzumaci luštěnin vyhýbají, je obsah tzv. antinutričních látek, které způsobují plynatost, nadýmání a mohou také negativně působit na lidské zdraví. Naštěstí lze antinutriční látky před konzumací některými způsoby neutralizovat (vaření, klíčení, namáčení). Pokud luštěniny budeme máčet ve vodě, vhodné je do vody přidat větvičku bylinek jako je např. kmín, majoránka, bazalka, a snížit tak vznik nadýmání.
 

Zdravě a s chutí 

Abychom vám dokázali, že luštěniny jsou nejen zdravé, ale také skvěle chutnají, máme pro vás recepty, díky kterým dáte luštěninám šanci. A pokud se obáváte nadýmání, máme pro vás tip! Je jím Degasin Simetikon 280 mg, zdravotnický prostředek, který přináší úlevu při střevních a břišních potížích tím, že předchází projevům nebo snižuje projevy spojené s vytvářením plynů. Je vědecky prokázáno, že simetikon snižuje povrchové napětí vzduchových bublin přítomných v zažívacím ústrojí. Obáváte-li se nadýmání po konzumaci luštěnin, vyzkoušejte Degasin Simetikon 280 mg.
 

Luštěniny opravdu chutnají!

Pikantní indická polévka z červené čočky

Ingredience: 300 g červené čočky, 750 ml zeleninového vývaru nebo vody, 3 větší rajčata nebo malá konzerva loupaných rajčat, 1 cibule, 1 mrkev, 2 stroužky česneku, 1 lžička kari koření, 1/4 lžičky mletého římského kmínu, 1 hrst čerstvého koriandru nebo petrželky, 3 lžíce oleje, sůl, pepř a bobkový list.

Postup: V hrnci orestujte cibulku, přidejte na kolečka nakrájenou mrkev, čočku, kari, mletý kmín a nechte dusit na mírném ohni 2 minuty. Přidejte rajčata, bobkový list a vývar (vodu) a vařte cca 25 minut. Když je čočka měkká, přidejte česnek, osolte a opepřete. Před podáváním přidejte čerstvě nasekaný koriandr či petrželku. Milovníci ostrých chutí mohou přidat nasekanou chilli papričku.

 

Čočkový salát s rukolou a balkánským sýrem 

Ingredience: 300 g uvařené červené čočky, 1 červená cibule, 2 červené papriky, 200 g balkánského sýra, 1 lžíce kaparů, cherry rajčátka, 2 hrsti rukoly, olivový olej, plnotučná hořčice, citrónová šťáva 

Postup: Cibuli nakrájíme na drobno, rajčátka rozpůlíme, papriky a sýr nakrájíme na kostičky. Vše smícháme s vařenou čočkou a přidáme na hrubo nasekané kapary. Z oleje, hořčice a citrónové šťávy uděláme zálivku, kterou do salátu vmícháme. Zlehka vmícháme rukolu a posypeme kostičkami sýra. Zálivku připravíme vymícháním všech ingrediencí do hladké emulze. Čočkovou směs promícháme se zálivkou a zlehka vmícháme rukolu.

Dobrou chuť! 
 

 
Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 
Mgr. Denisa Salvová
Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.
Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých
23.01.2024

Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých

Věděli jste, že kondice trávícího traktu úzce souvisí také se zdravím celého organismu. Řada Biopron představuje vysoce kvalitní probiotické produkty, které podpoří zdraví Vaší střevní mikrobioty, a tím i Vaše celkové zdraví. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby různých cílových skupin včetně dětí. Péče o střevní mikrobiom dětí i dospělých se opravdu vyplatí, protože zdraví sídlí ve střevech!

Přečtěte si více
Zobrazení: 327
Nenechte si rozhodit zažívání
15.07.2020

Nenechte si rozhodit zažívání

Každý z nás se občas potýká s nadýmáním, zácpou nebo „těžkým" žaludkem. Nejčastěji za to mohou špatné stravovací návyky a stres. Kromě úprav životosprávy pomohou také některé bylinky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 659
Mějte pohodové zažívání i v době letních dovolených
14.07.2020

Mějte pohodové zažívání i v době letních dovolených

Léto, to je doba dovolených, ke kterým patří výlety a návštěvy různých akcí, kde hlad často zaháníme na místě připravovanými jídly a pochutinami. Díky tomu tak někteří mohou zbytek dovolené strávit s nepříjemnými zažívacími obtížemi. Zdrojem nákazy bývá často právě zkažené jídlo, kontaminovaná voda a nemyté ovoce a zelenina. Jak se bránit střevním obtížím, abychom měli pohodovou jak dovolenou, tak zažívání?

Přečtěte si více
Zobrazení: 81
Stop nadýmání a plynatosti!
09.08.2022

Stop nadýmání a plynatosti!

Nadýmání trápí až 30 % populace, od kojenců po seniory. Většinou jde o krátkodobý problém, který je reakcí na nějakou dietní chybu. Bolest, pocit nafouklého břicha, říhání a plynatost, to všechno mohou být projevy nadýmání. Zdravému člověku denně odchází kolem jednoho litru plynu. Pokud se plyn nevstřebá nebo neodchází ven přirozenou cestou objevuje se právě nadýmání a plynatost. Máme pro vás nejen tipy na zmírnění nadýmání a plynatosti, ale i seznam potravin, které mohou nadýmání způsobovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20319