Začíná Movember – měsíc mužské solidarity. Přidáte se?

Začíná Movember – měsíc mužské solidarity. Přidáte se?

Publikováno: 01.11.2018

Zobrazení: 2796

Muži o svém zdraví příliš nemluví. K lékaři se vypraví zpravidla až ve chvíli, kdy své potíže nemohou dále přehlížet. To se týká hlavně problémů související s intimními partiemi. Cena „za hrdost“ může být však velmi vysoká. Každý rok onemocní v České republice 7000 mužů rakovinou prostaty a 1500 z nich této nemoci podlehne. Mnoha fatálním diagnózám je přitom možné předejít včasnou preventivní prohlídkou, což je také jedno z hlavních poselství mezinárodní akce Movember.

Charitativní genderově zaměřená kampaň začíná úderem prvního listopadu, kdy si muži po celém světě oholí tvář dohladka, aby si pak následujících třicet dní nechali narůst knírek (název Movember vznikl spojením slov „moustache“ – knír a „November“ – listopad). Do akce se již tradičně zapojují známé tváře ze světa showbyznysu, politiky či vrcholového sportu. Zúčastnit se ale může každý, stačí se jen zaregistrovat na oficiálních stránkách hnutí (https://cz.movember.com) a stát se jedním z „bratrů v kníru“ (Mo Bros).
 
Osvěta i peníze na výzkum rakoviny
Hlavním záměrem hnutí Movember je rozšířit povědomí o karcinomu prostaty a varlat a přimět více mužů k preventivní prohlídce, která je prvním krokem k určení diagnózy rakoviny a rovněž základním předpokladem úspěšné léčby. Dalším cílem této akce je získat dostatek finančních prostředků na osvětu, léčbu, výzkum a vývoj nových léků, které se na území České republiky posílají na konto nadace Muži proti rakovině.
 
Včasná diagnóza zachraňuje životy
Rakovina prostaty je nejčastější nádorové onemocnění mužů. S nezhoubným zvětšením prostaty (BHP – benigní hyperplazie prostaty) se potýkají už čtyřicátníci. Mnohem častější pak bývá u padesátníků a v kategorii nad 70 let se týká téměř 100 procent pacientů. Přesnou příčinu, která způsobuje růst prostaty, zatím lékaři neznají. Za jeden z možných důvodů je považován nárůst dihydrotestosteronu, pohlavního hormonu, který se vytváří z testosteronu. To následně může vést k množení buněk v oblasti prostaty, která se někdy zvětší natolik, že začne stlačovat močovou trubici a brání tak průtoku moči. Právě častější nutkání na močení a zároveň slabý přerušovaný proud moči může být prvním z varovných příznaků, k němuž se někdy přidá také krev v moči nebo bolesti v zádech. V takovém případě je třeba neprodleně podstoupit urologické vyšetření, které sice není dvakrát příjemné, ale může dotyčnému zachránit život.
 
Na začátku stačí malý vzorek krve
Nejlepším způsobem, jak nemoc podchytit hned v jejím počátku, jsou však pravidelné preventivní prohlídky, které by měli absolvovat všichni muži od 50 let výše. Pokud některý z členů rodiny již dříve prodělal rakovinu prostaty, pak se tato věková hranice posouvá na 40 let.
Na samém začátku stačí jen odběr krve za účelem zjištění množství tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). Je-li tato hodnota vyšší, následuje pohmatové vyšetření prostaty přes konečník a ultrazvuk. V případě podezření na nádor je provedena biopsie (odebrání vzorku tkáně z prostaty).
Ani potvrzení zhoubného nádorového onemocnění není však důvodem k panice. Moderní medicína má k dispozici celou řadu účinných metod, jak tento problém řešit. Opět ale platí, že včasný záchyt nemoci zvyšuje naději na vyléčení.
 
Zapojit se mohou také ženy!
Knírek se dá nosit i jinak. Například v podobě různých stylových doplňků, které jsou nejen originální, ale navíc podporují dobrou věc. Co třeba trendy tričko s namalovaným, nalepeným nebo vyšitým knírkem, případně lodičky, náramek, hodinky či kabelka s kníratým motivem? Nebo aspoň malé samolepky na nehty, které jsou decentní a nenápadné. Ty odvážnější z vás si pak mohou knírek namalovat tužkou na obočí! Mezi „sestry v kníru“ (Mo Sistas) se v dřívějších letech přihlásila i celá řada celebrit, jako třeba americká modelka Kate Uptonová, zpěvačka Dara Rolinsová, moderátorka Lejla Abbasová nebo snowboardistka Eva Samková.