Zabavte děti doma hravou i aktivní formou

Zabavte děti doma hravou i aktivní formou

Publikováno: 24.03.2020

Zobrazení: 167

Někdy nastanou situace, kdy jsme nuceni zůstat s dětmi doma. A zabavit děti, aby celý den jen neseděly před tabletem či televizní obrazovkou, není vůbec jednoduché. Abychom nejen dětem, ale i rodičům pobyt doma zpříjemnili, přinášíme pár tipů na aktivity, které vás budou bavit.

Předškoláci

 • Domácí modelína
Pro ty, kteří rádi tvoří, máme tip na výrobu domácí modelíny. Nejlepší na domácí modelíně je to, že ingredience na její výrobu má doma každý. Potřebovat budeme 2 sklenky hladké mouky, 1 sklenku soli, 1 sklenku vody a pár kapek oleje, aby se modelína příliš nelepila. Všechny suroviny smícháme a budeme cca 5 minut zpracovávat. Z modelíny můžeme vytvářet různá zvířátka, postavičky, fantazii se meze nekladou. Výhodou modelíny je, že na vzduchu ztvrdne a děti tak mohou výrobky ze slaného těsta pomalovat vodovými barvami či temperami a poté přetřít lakem.
 
 • Kolážová pohádka
Které dítě by nemělo rádo pohádky? A proč si společně jednu nevyrobit? Na kolážovou pohádku budeme potřebovat tvrdý papír na nalepení, staré časopisy nebo reklamní letáky, lepidlo, nůžky, tužky, pastelky a trochu fantazie. Děti samy vybírají obrázky k nalepení a určují tak, o čem pohádka bude a kterým směrem se její děj bude ubírat. Když vyrábíme pohádku s menšími dětmi, je lepší, mít obrázky z časopisů předem připravené, aby je mohly děti pouze nalepovat. Starší děti mohou postavy do pohádek samy malovat či vystřihovat samy.  
 
 • Samá voda, přihořívá, hoří!
Mnoho z nás si na tuhle hru vzpomene z dob svého dětství. Nějaký předmět, nejlépe hračku, schováme (např. do šuplíku) a necháme dítě hledat. Budeme mu ale napovídat. Když půjde špatným směrem „samá voda“, když se bude přibližovat „přihořívá“ a jakmile bude u cíle „hoří!“. Hra, která nikdy nevyjde z módy a nikdy nezklame.
 
 • Sochy
Děti běhají volně v prostoru za poslechu hudby. Jakmile hudba utichne, znamená to, že se děti zastaví a snaží se nehýbat, stejně jako sochy.
 

Školáci

 • Literární večer
Aktivita vhodná pro školáky, která pomáhá rozvoji fantazie a představivosti. Na začátku akce zvolíme téma a každý účastník má za úkol napsat nějaký literární útvar. Básničku, povídku, reportáž, zkrátka co komu vyhovuje. Literární výtvory se čtou v průběhu jednoho večera a třeba budete mile překvapeni, v kom z vás jsou ukryty spisovatelské vlohy.
 
 • Máš postřeh?
Na stůl umístíme větší množství drobných předmětů (knoflíky, sponky, figurky aj.) a přikryjeme je ručníkem či prostěradlem tak, aby je hráči neviděli. Jeden z hráčů na 20-30 vteřin (u mladších dětí lze i na delší dobu) předměty odkryje. Úkolem hráčů je napsat na papír co nejvíce předmětů, které si zapamatovali. Za každý zapsaný předmět získává hráč jeden bod. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů.
 
 • Malá kočička
Děti se přesvědčí, do jaké míry jsou schopni ovládat své emoce, což nemusí být vždy jednoduché. Jeden z hráčů představuje malou kočičku, která chodí k ostatním hráčům a snaží se je bez doteku rozesmát. Pokud se hráč nerozesměje a pohladí kočičku se slovy ubohá malá kočičko”, kočička jde k jinému hráči. Pokud se podaří hráče rozesmát tak se z hráče stává kočička a kočička se připojí do kolečka tzv. prohodí se.
 
 • Koňské dostihy
Simulaci koňských dostihů budou děti milovat. Všichni účastníci se postaví do kolečka a nacvičí si základní pohyb, jak cválá kůň (rukama se plácáme do stehen, ne zároveň, ale jedna po druhé). A dostih může začít! Co vše se může při závodu přihodit?
 
 • kůň zatáčí doleva / doprava: všichni se naklání doleva / doprava
 • kůň skáče přes překážku: všichni jednou vyskočí
 • dvojitá nebo trojitá překážka: vyskočit dvakrát / třikrát
 • kůň jede kolem pánské tribuny: všichni udělají mužským tónem "oooooh“
 • kůň jede kolem dámské tribuny: všichni udělají ženským tónem "áááách"
 • kůň ve vodním příkopu: všichni si zacpou nos a udělají tři dřepy
 • kůň v blátě: všichni zvedají nohy vysoko a zpomalí se rytmus cválání
Po celou dobu hru vede určený hráč, který současně s ostatními běží závod. Kromě skákání přes překážky se stále cválá (bouchá do stehen).