Vyzrajte na pocení v podpaží

Vyzrajte na pocení v podpaží

Publikováno: 14.11.2019

Zobrazení: 3771

Při sportu, fyzické námaze či v teplém počasí se potí každý. Nadměrné pocení ale v pořádku není a mnohdy může signalizovat vážný zdravotní problém. Jaké jsou nejčastější příčiny nadměrného pocení a jak ho lze ovlivnit se dočtete v našem článku.

Proč se potíme?

Pocení je pro lidské tělo nezbytné. Jeho hlavní úlohou je termoregulace. Pocení má svoji úlohu při vylučování škodlivých a toxických látek z organismu. Pot funguje i jako ochranný filtr proti UV záření. Proces pocení je zajišťován potními žlázami, jejichž činnost řídí nervový a hormonální systém. Pocení je spojeno také se stresem a emocemi. Potíme se nejen v horku, při práci, ale i u zubaře, na zkoušce nebo ve vzteku. Naše tělo vyprodukuje denně cca 0,5 až 1 litr potu. Množství potu závisí na vnější teplotě, fyzické námaze či psychickém vzrušení.
 

Složení potu

Pot se skládá z 99 % z vody a rozpuštěných pevných látek (chlorid sodný, močovina, kyselina močová, kyselina mléčná, mastné kyseliny, aminokyseliny, kreatinin). Samotný pot je bez zápachu a nepříjemný pach vzniká až tehdy, když bakterie na pokožce začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny. Teplo a vlhko je pro množení bakterií ideálním prostředím.
 

Nadměrné pocení jako známka onemocnění

Pocení může být signálem, že s naším tělem není něco v pořádku. Nadměrné pocení bez příčiny se nazývá hyperhidróza a postihuje cca 3-4% populace. Přílišné pocení může být příznakem onemocnění, a proto je vždy vhodné konzultovat tento stav s lékařem. Nadměrné pocení přináší člověku psychosociální obtíže a tělesný dyskomfort.
 

Typy nadměrného pocení

Nadměrné pocení se dělí na primární, které má neznámou příčinu, nejspíše vrozenou a spouštěcím faktorem jsou emoce. Sekundární pocení bývá příznakem onemocnění (zvýšená činnost štítné žlázy, nízká hladiny cukru v krvi, obezita, bakteriální či virová infekce, nádorová onemocnění, neurologické nemoci, ale i menopauza a hormonální nerovnováha během menstruace).
 

Jak snížit produkci potu?

Cílem léčby je snížit produkci potu. Léčebné možnosti jsou konzervativní nebo chirurgické.
 
  • Deodoranty a antiperspiranty - V podpaží lze použít antiperspiranty a deodoranty. Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují působení bakterií a tím předchází nepříjemnému zápachu vznikajícího rozkladem potu. Antiperspiranty omezují tvorbu potu potními žlázami. Obsahují soli, které mechanicky uzavřou potní žlázy a dojde k omezení produkce potu v dané oblasti.
 
  • Léky - Anticholinergika produkci potu sníží, ale mají řadu nežádoucích účinků (suchost sliznic, rozmazané vidění, zadržování moče, zácpa aj.).
 
  • Botulotoxin - Účinnou, ale poměrně drahou metodu je injekční aplikace botulotoxinu, který se aplikuje do problematické oblasti. K žádoucími efektu dochází za 48 až 72 hodin a vydrží několik měsíců. Při aplikaci do podpaží je tvorba potu omezena na 70–80 %, na dlaních mezi 20–30 %.
 
  • Iontoforéza - Iontoforéza neboli elektroléčba je fyzikální metoda, kdy pomocí stejnosměrného proudu procházejí kůží ionizované látky. Prostřednictvím vodní lázně se do postižených míst dostane malé množství elektřiny, která potní žlázy dočasně blokuje.
 
  • Chirurgické odstranění potních žláz - Jde o vyříznutí podkožní tkáně podpaží, které je prováděno chirurgicky u těžších případů. Bohužel hrozí vyšší riziko trvalých následků (např. omezení hybnosti ramene).
 
  • Hrudní sympatektomie - Je chirurgické přerušení hrudních nervových vláken zodpovědných za přenos vzruchů na potní žlázy. Operace se provádí endoskopicky a vyžaduje krátkou hospitalizaci

Pokud k nadměrnému pocení dochází v důsledku hormonální nerovnováhy, doporučuje se obohatit jídelníček o doplňky stravy, které napomáhají tělesné i psychické pohodě (např. Minapent se šalvějí pro období klimakteria).
 

Babské rady, jak omezit pocení

Babské rady doporučují koupele ze smrkových listů či z ořešáku královského, přikládání jedlé sody do podpaží a bylinné odvary a čaje (šalvěj lékařská, levandule lékařská, kopřiva dvoudomá, přeslička rolní).

 
Jak si poradit s příznaky menopauzy
24.04.2023

Jak si poradit s příznaky menopauzy

Menopauza je přirozeným obdobím v životě každé ženy, kterého není třeba se bát. Jde hlavně o to zmírnit nepříjemné obtíže způsobené poklesem pohlavních hormonů, které mohou menopauzu doprovázet. I život v menopauze se dá přece žít naplno!

Přečtěte si více
Zobrazení: 2599