Užijte si hygge podzim!

Užijte si hygge podzim!

Publikováno: 31.10.2022

Zobrazení: 1450

Podle zprávy World Happiness Report, kterou sestavuje Organizace spojených národů, patří Dánsko mezi nejšťastnější národy světa. Nebude proto žádným překvapením, že právě z Dánska pochází životní styl plný pohody a klidu, který je známý jako „hygge“. Česká republika se v žebříčku OSN umístila na 18. místě, tak proč se Dány neinspirovat? Díky našim hygge tipům si budete podzim, navzdory nevlídnému počasí, užívat!  

Hygge jako recept na štěstí

Dánské slovo hygge" (vyslovujte hü-ke) je překládáno do češtiny jako klid, štěstí a pohoda. Tento pojem začal být užíván v 19. století v souvislosti s domácí pohodou a uvolněnou atmosférou. Hygge styl je vlastně takový návod, jak si udělat život šťastný, a to je také důvod, proč v posledních letech zažívá v celém světě obrovský boom. Pro moderní společnost je typický celodenní stres a shon a lidé si čím dál víc uvědomují, že pohoda a klid, kterého se jim dnes bohužel nedostává, jsou pro pocit životní spokojenosti nezbytné. Stres je rizikovým faktorem pro vnik a rozvoj mnoha onemocnění, a proto „být hygge“ je dobré i pro zdraví.
 

Nechte čas plynout

Dánský koncept života hygge říká, že důležité je umět v životě zpomalit, užívat si klid a pohodu a nechat čas volně plynout. Hygge, to je také určitá forma relaxace, kdy si užíváme sladkého nicnedělání a odpočinku. A právě dlouhé podzimní večery jsou pro tento způsob relaxace naprosto ideální. K hygge pohodě budete potřebovat jen šálek horkého nápoje, pohodlnou pohovku, huňatou deku, oblíbené domácí oblečení včetně teplých, nejlépe ručně pletených ponožek, dobré jídlo a samozřejmě oblíbenou knihu, film či hudbu. Pohodovou atmosféru můžete ještě umocnit zapáleným krbem a svíčkami. Nesmíte však zapomenout na to hlavní! Obklopit se těmi, které máte nejraději, protože ty jsou pro hygge pohodu ještě důležitější než sklenice horkého punče.
 

Zbavte se stresu a napětí

Možná si říkáte, jak si vytvořit hygge pohodu, když máte hlavu plnou každodenních starostí. Hygge náladu můžete navodit například jógou, která prostřednictvím cviků a dechových cvičení zmírňuje stres, úzkostné stavy a harmonizuje nervový systém. Ve videu se navíc dozvíte, co se děje s tělem při stresu, jak nepříjemné pocity minimalizovat a navodit v těle tu správnou hygge pohodu.
 

 

Pokud vám jóga nic neříká, co takhle zklidnit tělo a mysl za pomoci přírodního prostředku s obsahem rostlinných extraktů podporujících celkovou relaxaci? Doplněk stravy SpiLEEP pro uvolnění psychického napětí a stresu podpoří nejen kvalitní spánek, ale díky obsahu tradičně užívaných rostlinných extraktů chmele otáčivého a kozlíku lékařského přispívá k uvolnění celého těla a zmírnění vnitřního stresu a napětí. Díky doplňku stravy SpiLEEP budete mít nejen kvalitní spánek a svěží ráno, ale také pocit klidu a harmonie.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
První měsíce školy, náročné období pro dětskou imunitu
31.08.2021

První měsíce školy, náročné období pro dětskou imunitu

Návrat dětí do školních lavic znamená kromě školních povinností, také zátěž pro dětskou imunitu. S příchodem podzimu dochází ke zvýšenému výskytu onemocnění, zejména respiračních infekcí, které se v dětských kolektivech velmi snadno šíří. Recidivující respirační infekce u dětí jsou tak v podzimních měsících jedním z nejčastějších důvodů návštěv pediatra. Tipy, jak posílit dětskou imunitu před návratem do škol a školek, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 385
Proč mi píská v uších?
11.06.2021

Proč mi píská v uších?

Tinnitus je pro lékaře stále tak trochu záhadou. Existuje sice celá řada možných „viníků“, přesná příčina vzniku tohoto onemocnění však není dosud zcela jasná.

Přečtěte si více
Zobrazení: 14539
7 tipů pro lepší soustředění
17.04.2018

7 tipů pro lepší soustředění

Schopnost umět se soustředit na to, co právě děláte, je základní předpoklad úspěchu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 405