Trhání zubů se bát nemusíte
Publikováno: 27.01.2020
Zobrazení: 70982
O trhání zubů (tzv. extrakci) koluje mezi lidmi spousta historek. Pokud patříte mezi ty, které trhání zubů čeká, přečtěte si náš článek a uvidíte, že nemusíte mít zbytečné obavy. Extrakce probíhá v lokální anestezii, výkon netrvá dlouho, a kromě rychlého křupnutí neucítíte téměř nic. Budete-li dodržovat po výkonu pár pravidel, rána se bez komplikací brzy zahojí.
Vytržení zubu jako nejčastější stomatochirurgický výkon
Vytažení zubu, lidově vytržení, odborně extrakce, je nejčastější stomatochirurgický výkon, prováděný ambulantně za lokálního znecitlivění (anestezii). Před samotným výkonem je vhodné se dostatečně najíst a vzít si trvale užívané léky. Stomatolog se před výkonem bude informovat na váš zdravotní stav, užívané léky, alergie, onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, cukrovku, poruchu krevní srážlivost a případné komplikace po předchozích výkonech (např. krvácení, mdloby aj.).
Samotná extrakce zubů nebolí
Před výkonem je stomatologem aplikována místní (lokální) anestézie. Před vpichem lze místo ještě znecitlivět povrchovým anestetikem, aby pacient necítil bolestivý vpich. Samotná extrakce tedy nebolí, je pociťována spíše jako tlak. Pokud by při vytahování zubu došlo k jeho zlomení, je třeba kořen zubu odstranit chirurgickou cestou. Aby bylo zabráněno poruchám hojení a zánětlivým komplikacím, mohou být pacientovi nasazena antibiotika a měl by se vyvarovat smrkání.
Péče po výkonu
Po výkonu pacient ještě po dobu cca dvou hodin bolest nepociťuje, protože stále působí místní anestezie. Lokální anestetika obsahují vasokonstrikční přísady, které stahují krevní cévy, a proto rána nekrvácí. Po odeznění anestezie dochází k vasodilataci, roztažení cév, což může vyvolat krvácení. Krvácení se vyskytuje poměrně zřídka a pacient ho zastaví přiložením čistého přežehleného plátěného kapesníku v místě rány na 20–30 minut. Nepodaří-li se krvácení zastavit, je nutné vyhledat lékaře.
Jak zvládnout bolest po extrakci
Bolest po extrakci je běžně zvládnutelná analgetiky. Bolestivost pacient může pociťovat po dobu několika dnů, ale po třetím dnu bolesti většinou ustupují. Hojení je komplikováno zejména tehdy, došlo-li k rozpadu krevní sraženiny v ráně, která se může infikovat bakteriemi z dutiny ústní. Vzniká zánět, který je provázen silnými bolestmi. Stomatolog zánět léčí vkládáním drenů, tamponád a opakovanými výplachy rány a antibiotiky. Nastanou-li jiné komplikace v podobě zvýšené teploty či otoku, je vždy nutné kontaktovat lékaře.
A jaké jsou naše tipy na zvládnutí bolesti a správného hojení?
- Prvních několik hodin po výkonu nejezte.
- Bolavé místo chlaďte, aby byl otok minimální. Ideální je tzv. cold hot pack, což je plastový sáček s modrým gelem, ale stejně poslouží i pytlík mražené zeleniny.
- V případě bolesti je doporučováno užít lék na bolest.
- Konzumujte měkká jídla (polévky, kaše, rýži, těstoviny aj.).
- Po výkonu a následující 3 dny nevyplachujte a nedotýkejte se krevní sraženiny (tzv. „krevní zátky“) v místě, kde byl zub.
- Máte-li teplotu konzultujte svůj stav s lékařem.
- Zuby si čistěte velmi šetrně 2x denně, měkkým kartáčkem a antibakteriální pastou.
- Dostane-li se do rány jídlo, nezkoušejte ho odstraňovat, porušili byste krevní sraženinu.
- Vyvarujte se fyzické námahy, rána by mohla začít opět krvácet.
- Nechoďte do sauny.
- Nekuřte a nepijte horké a alkoholické nápoje.
- Vyvarujte se lepivých a tvrdých potravin, které by mohly narušit krevní sraženinu.
Péči o ústní dutinu není radno podceňovat
Základem péče o ústní dutinu je
čištění zubů po snídani a večer před spaním. Na zubech jsou po celém dni usazeny stopy jídla a pití. A především v noci mají zbytky jídla vliv na tvorbu zubního kazu či kamene. Během dne se v prevenci zubního kamene a kazu uplatňují slinné žlázy, produkující neustále sliny, které ředí zubní povlak. V noci je ale jejich činnost utlumena. Ideální je provádět
zubní hygienu po každém jídle. Zuby by měly být čištěny nejen zubním kartáčkem, ale i
mezizubními kartáčky a ústní vodou.
Zdraví zubů lze podpořit např.
zubní pastou Santoin, která je vhodná při péči o ústní dutinu při parodontóze.
Z řady Santoin podpořte zdraví ústní dutiny také dalšími přípravky