Trápí vás chronický průjem?

Trápí vás chronický průjem?

Publikováno: 30.09.2018

Zobrazení: 26383

Mnoho vědeckých studií zaměřujících se na náš imunitní systém se v poslední době věnuje oblasti našich střev. Ukazuje se, že mohou mít přímou souvislost s kvalitou naší obranyschopnosti. Správně osídlená mikroflóra našich střev, tzv. mikrobiom je považován za jeden ze základních pilířů našeho zdraví. Jakmile je tato střevní rovnováha narušena mohou se objevovat různé potíže. Jedním z nich je chronický průjem.

Akutní a chronický
Většina z nás zná průjem jako akutní nepříjemný zažívací problém, který se řeší krátkodobou dietou a zvýšeným příjmem tekutin. Avšak pokud stav častého vyprazdňování řídké stolice trvá více jak tři či čtyři týdny jedná se o průjem chronický. Jeho příčiny jsou obvykle jiné než u akutní formy a jeho diagnostika i léčba jsou též odlišné.

Proč je chronický průjem nebezpečný?
Chronický průjem je informací našeho těla, že v něm vznikl problém, který je třeba co nejrychleji řešit. Není radno jej podceňovat, na druhou stranu ani panika není vhodnou strategií řešení. Je dobré vyhledat lékaře, aby byla včas určena diagnóza a nastavena adekvátní léčba. Mezi možné příčiny chronického průjmu patří syndrom dráždivého tračníku, různé infekční onemocnění (rotaviry či e-colli), zánětlivé onemocnění (Crohnova choroba či ulcerózní kolitida), špatné vstřebávání sacharidů (například laktózová intolerance) či tuků, celiakie (nesnášenlivost lepku), hormonální poruchy či dokonce rakovina tlustého střeva.

Prevence průjmu
Základem zdravých střev a zachování jejich elasticity a správné propustnosti jejich stěn je samozřejmě zdravá vyvážená strava s dostatkem potřebných látek, pravidelný pohyb přizpůsobený momentálnímu zdravotnímu stavu, dostatečný odpočinek a minimalizace dopadů stresu. Stres bývá častou příčinou problémů právě v oblasti zažívacího traktu. Oslabená střeva je vhodné podpořit například vynecháním silně dráždivých potravin jako jsou ty s lepkem, laktózou či těžko stravitelná, zejména smažená jídla. Dalším pomocným krokem mohou být vhodně zvolené bylinné přípravky. Tyto látky sice nemohou nahradit ani pestrou stravu, ani léčbu samotnou, avšak díky svým účinkům mohou terapii podpořit a návrat ke zdraví tak urychlit . Pečujte také o rovnováhu střevní mikroflóry ať už v průběhu celého roku, nebo v období, kdy by mohla být narušena užíváním antibiotik, po průjmu nebo při dlouhodobém pravidelném užívání léků.

Důležité je obnovit mikrobiom
Ať se jednalo o průjem akutní či chronický, důležité je co nejrychleji obnovit zdravou střevní mikroflóru. Opět je základem správně zvolený jídelníček (v případě těžších potíží konzultovaný s lékařem), který umožní patřičným střevním mikroorganismům se rozvinout v potřebném množství a na těch správných místech. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim a pohyb. Ty napomáhají správnému pohybu peristaltiky a tím i snadnějšímu trávení.