Tajemství antioxidantů

Publikováno: 31.01.2020

Antioxidanty jsou často užívaným pojmem v souvislosti se zdravím a krásou. Jen málo z nás ale ví, co to antioxidanty vlastně jsou a jak fungují. Znečištěné prostředí, sluneční záření, stres, nevhodný životní styl, nevhodné stravování, konzumace alkoholu, kouření, nadměrné užívání léků, nedostatek pohybu a mnoho dalších vlivů je příčinou toho, že v lidském organismu vznikají volné radikály a tolik škodlivý oxidativní stres. Právě oxidativní stres je příčinou mnoha civilizačních a jiných onemocnění. Otázkou je, jak se mu bránit.

Oxidativní stres a onemocnění

Zhoubné nádorové bujení, mozková mrtvice, infarkt a jiná kardiovaskulární onemocnění, trombóza, cukrovka, plicní choroby, kožní choroby, neurodegenerativní choroby jako Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, šedý zákal, vznik zánětů, nádorů, poruchy imunity, mužská neplodnost a virové infekce, to jsou některá z civilizačních a chronických onemocnění, jejichž příčinou může být oxidativní stres. Oxidativní stres je také zodpovědný za předčasné stárnutí organismu.

Volné radikály

Volné kyslíkové radikály jsou nestabilní molekuly v lidském organismu, které obsahují jeden nebo více nepárových elektonů, proto se snaží reagovat, oxidovat s biomolekulamy (mastnými kyselinami, aminokyselinami, lipidy, DNA, enzymy). Řetěz reakcí poškojuje buňky a tkáně. Volné radikály mají v organismu také pozitivní účinky, např. v případě imunitního systému. Buňky imunitního systému využívají volné radikály k zabíjení bakterií, napadající lidské tělo. V důsledku nepříznivých vnějších i vnitřních vlivů, kdy se počet volných radikálů zvyšuje, jejich počet překročí počet antioxidantů, vzniká nerovnováha, nebezpečný oxidativní stres.

Jak antioxidanty bojují proti volným radikálům

Pomocníkem v boji s volnými radikály jsou právě antioxidanty. Antioxidanty eliminují volné radikály. Díky tomu jsou volné radikály neutralizovány a nepůsobí v organismu škody. Hlavní úlohou antioxidantů je jejich schopnost kompenzovat škodlivé účinky oxidativních procesů.

Dodejte tělu antioxidanty

Antioxidanty jsou pro lidské tělo nesmírně důležité. Bohužel tělo je schopno vyprodukovat antioxidanty jen v omezeném množství. Je proto žádoucí dbát na to, aby jich naše tělo mělo dostatek. Jak? Vhodnou stravou. Doplňování antioxidantů je důležité zejména pokud jsme vystaveni negativním vlivům.

Potraviny bohaté na antioxidanty

Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří:

• ovoce (třešně, jablka, hroznové víno, švestky, granátová jablka, borůvky, ostružiny, brusinky, jahody, maliny aj.),
  • zelenina (artyčoky, rajčata, mrkev, brokolice, česnek),
  • byliny (rozmarýn, máta, oregano, kopr),
  • rostlinné oleje (především panenský olivový olej),
  • celozrnné výrobky, ořechy, luštěniny, houby (hlíva ústřičná, shiitake), goji (kustovnice čínská), açai bobule, kakaové boby,
  • káva, čaj a červené víno (červené víno obsahuje antioxidační látku resveratrol, ale pozitivní účinky se projevují jen při konzumaci určitého množství – u žen 2 dl vína denně, u mužů o 2 až 4 dl1,
  • mezi antioxidanty patří i vitamíny A, B6, C, E, zinek, selen, pycnogenol, alfa-lipoová kyselina, eugenol, bioflavonoidy (resveratrol, katechin), fenoly a karotenoidy, a astaxanthin, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů na světě.

Podpořit boj organismu proti oxidativnímu stresu lze i doplňky stravy, např. intenzivní 14 - denní detoxikační kúrou DetoxElixeer MAX s unikátním komplexem devíti bylin obohacených o galaktooligosacharidy (druh prebiotické vlákniny). Ostropestřec, pampeliška, chlorella a zelený ječmen obsažené v DetoxElixeer MAX chrání buňky před oxidativním stresem a představují tak rychlou a efektivní cestu pro celkovou očistu těla.

Proces detoxikace a celkovou očistu organismu podpořte produkty
Povánoční detox aneb zpátky ve formě
08.01.2020

Povánoční detox aneb zpátky ve formě

Během vánočních svátků si dopřáváme vše, na co máme chuť. Vydatné jídlo, nedostatek pohybu a k tomu neřesti v podobě alkoholu a kouření, jsou po svátcích na těle znát. Není divu, že se tak cítíme unaveni, vyčerpaní, s pocitem těžkosti a neustále plného žaludku. Povánoční detox není o tom shodit kila, ale o tom, cítit se opět dobře. Cílem detoxikace je nastartovat tělo a vyloučit z těla škodliviny. Očistu organismu můžeme tělu dopřát kdykoliv, když se chceme cítit lépe. A pokud nevíte jak na to, inspirujte se našimi tipy.

DetoxElixeer MAX - očista organismu
01.10.2016

DetoxElixeer MAX - očista organismu

Pomocí detoxikace zbavujeme naše tělo škodlivých látek. Tento proces je často spojován s obdobím jara, kdy se vše probouzí k životu. Občasná očista organismu však neuškodí kdykoliv v průběhu roku, nejenom v jarních měsících, vhodná je také na podzim.