Tajemství antioxidantů
Publikováno: 31.01.2020
Zobrazení: 271
Antioxidanty jsou často užívaným pojmem v souvislosti se zdravím a krásou. Jen málo z nás ale ví, co to antioxidanty vlastně jsou a jak fungují. Znečištěné prostředí, sluneční záření, stres, nevhodný životní styl, nevhodné stravování, konzumace alkoholu, kouření, nadměrné užívání léků, nedostatek pohybu a mnoho dalších vlivů je příčinou toho, že v lidském organismu vznikají volné radikály a tolik škodlivý oxidativní stres. Právě oxidativní stres je příčinou mnoha civilizačních a jiných onemocnění. Otázkou je, jak se mu bránit.
Oxidativní stres a onemocnění
Zhoubné nádorové bujení, mozková mrtvice, infarkt a jiná kardiovaskulární onemocnění, trombóza, cukrovka, plicní choroby, kožní choroby, neurodegenerativní choroby jako Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, šedý zákal, vznik zánětů, nádorů, poruchy imunity, mužská neplodnost a virové infekce, to jsou některá z civilizačních a chronických onemocnění, jejichž příčinou může být oxidativní stres. Oxidativní stres je také zodpovědný za předčasné stárnutí organismu.
Volné radikály
Volné kyslíkové radikály jsou nestabilní molekuly v lidském organismu, které obsahují jeden nebo více nepárových elektonů, proto se snaží reagovat, oxidovat s biomolekulamy (mastnými kyselinami, aminokyselinami, lipidy, DNA, enzymy). Řetěz reakcí poškojuje buňky a tkáně. Volné radikály mají v organismu také pozitivní účinky, např. v případě imunitního systému. Buňky imunitního systému využívají volné radikály k zabíjení bakterií, napadající lidské tělo. V důsledku nepříznivých vnějších i vnitřních vlivů, kdy se počet volných radikálů zvyšuje, jejich počet překročí počet antioxidantů, vzniká nerovnováha, nebezpečný oxidativní stres.
Jak antioxidanty bojují proti volným radikálům
Pomocníkem v boji s volnými radikály jsou právě antioxidanty. Antioxidanty eliminují volné radikály. Díky tomu jsou volné radikály neutralizovány a nepůsobí v organismu škody. Hlavní úlohou antioxidantů je jejich schopnost kompenzovat škodlivé účinky oxidativních procesů.
Dodejte tělu antioxidanty
Antioxidanty jsou pro lidské tělo nesmírně důležité. Bohužel tělo je schopno vyprodukovat antioxidanty jen v omezeném množství. Je proto žádoucí dbát na to, aby jich naše tělo mělo dostatek. Jak? Vhodnou stravou. Doplňování antioxidantů je důležité zejména pokud jsme vystaveni negativním vlivům.
Potraviny bohaté na antioxidanty
Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří:
- ovoce (třešně, jablka, hroznové víno, švestky, granátová jablka, borůvky, ostružiny, brusinky, jahody, maliny aj.),
- zelenina (artyčoky, rajčata, mrkev, brokolice, česnek),
- byliny (rozmarýn, máta, oregano, kopr),
- rostlinné oleje (především panenský olivový olej),
- celozrnné výrobky, ořechy, luštěniny, houby (hlíva ústřičná, shiitake), goji (kustovnice čínská), açai bobule, kakaové boby,
- káva, čaj a červené víno (červené víno obsahuje antioxidační látku resveratrol, ale pozitivní účinky se projevují jen při konzumaci určitého množství – u žen 2 dl vína denně, u mužů o 2 až 4 dl1,
- mezi antioxidanty patří i vitamíny A, B6, C, E, zinek, selen, pycnogenol, alfa-lipoová kyselina, eugenol, bioflavonoidy (resveratrol, katechin), fenoly a karotenoidy, a astaxanthin, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů na světě.
Podpořit boj organismu proti oxidativnímu stresu lze i
doplňky stravy, např. intenzivní 14 - denní detoxikační kúrou
DetoxElixeer MAX s unikátním komplexem devíti bylin obohacených o galaktooligosacharidy (druh prebiotické vlákniny). Ostropestřec, pampeliška, chlorella a zelený ječmen obsažené v
DetoxElixeer MAX chrání buňky před oxidativním stresem a představují tak rychlou a efektivní cestu pro celkovou očistu těla.
Proces detoxikace a celkovou očistu organismu podpořte produkty