Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka

Publikováno: 11.02.2025

Zobrazení: 110

Syndrom suchého oka je v současné době jedno z nejčastějších onemocnění oči, se kterým se lékaři ve své oftalmologické praxi setkávají. Jde o stav, kdy oči neprodukují dostatečné množství slz nebo jsou slzy produkovány, ale jsou nekvalitní, což vede k suchosti, podráždění a výraznému subjektivnímu pocitu očního diskomfortu. Přehled nejčastějších příčin syndromu suchého oka vám přinášíme, stejně jako tipy, jak správně o zrak pečovat.

Jak poznat syndrom suchého oka?

Mezi nejčastější příznaky syndromu suchého oka patří především pocit suchosti, pálení nebo řezání v očích, zarudnutí očí, pocit písku nebo cizího tělesa v oku, nadměrné slzení (v případě, že jsou slzy nekvalitní), rozmazané vidění, únava očí a světloplachost. Ke zhoršování projevů syndromu suchého oka může docházet také při pobytu v klimatizovaných prostorách, v zakouřeném prostředí a ve větrném počasí. Syndrom suchého oka diagnostikuje oční lékař prostřednictvím stanovení podrobné anamnézy a klinických testů. V případě, že trpíte uvedenými příznaky, neváhejte navštívit lékaře a zrakové obtíže nepodceňujte.  

Ohroženy jsou hlavně ženy v menopauze

Příčin vzniku syndromu suchého oka je mnoho. Roli hraje především věk a pohlaví. Onemocněním ve zvýšené míře trpí ženy po 40. roce věku, tedy v období počátku nastupující menopauzy. Důvodem jsou hormonální změny, které v tomto období u žen v těle probíhají a mohou být jednou z příčin nepříjemného pocitu suchých očí a očního nepohodlí. Syndrom suchého oka se však nevyhýbá ani mužům. Příčinou může být zejména nedostatek slz, protože se stoupajícím věkem se tvorba slz snižuje.  

Suché oči a jiná onemocnění

Pocit suchých očí může být spojen nejen se špatnou zrakovou hygienou, ale také s některými organickými onemocněními. Sjögrenův syndrom, jeden z důvodů syndromu suchých očí, patří do skupiny autoimunitních onemocnění, u kterých dochází k destrukci exokrinních žláz, zvláště slinných a slzných. Sjögrenův syndrom se dělí na primární formu, a to v případě, že jde o samostatné onemocnění, a sekundární formu, jestliže je doprovázeno jiným autoimunitním onemocněním, jako je například revmatoidní artritida (nejčastěji), systémový lupus erythematodes, Wegenerova granulomatóza, polyarteriitis nodosa, biliární cirhóza a další. Nedostatek slz může být spojen také s dalšími onemocněními jako jsou poruchy štítné žlázy či další získaná onemocnění (sarkoidóza, lymfom, AIDS aj.). Pocitem suchých očí mohou trpět i osoby, u kterých byl diagnostikován diabetes mellitus, poruchy mrkání, střevní poruchy, chronický alkoholismus, abnormality povrchu rohovky, víček aj. Produkci slz mohou ovlivňovat i kožní onemocnění jako je atopie či seboroická dermatitida. Oční diskomfort v podobě syndromu suchého oka mohou zažívat také osoby po prodělání herpetických infekcí. Snížená produkce slz může být způsobena také aplikací lokálních nebo celkově podávaných léků (např. některá antidepresiva, anxiolytika, antihistaminika, betablokátory), nošením kontaktních čoček a refrakčními laserovými operacemi očí. Důvodů, díky kterým může docházet ke snížené produkci slz, je zkrátka mnoho a jsou velmi individuální.  

Důležitou roli pro udržení zdravých očí hrají nejen preventivní prohlídky u očního lékaře, ale především zdravý životní styl.  

Diagnostika syndromu suchého oka

Syndrom suchého oka diagnostikuje oční lékař, který také doporučí vhodnou léčbu. Pokud syndrom suchého oka souvisí s jiným onemocněním, je nutná léčba organického onemocnění a substituce slz. Jsou-li zrakové obtíže krátkodobého charakteru a jsou-li způsobeny například dlouhodobou prací na počítači, kdy méně mrkáme, což snižuje zvlhčení očí, dále nevhodnou klimatizací či nedodržováním hygienických pravidel při nošení kontaktních čoček, je vhodné zaměřit se mimo aplikace umělých slz také na opatření, která rizika syndromu suchého oka eliminují. Trpíte-li pocitem suchých očí, zamyslete se, zda problém není způsoben i nevhodným životním stylem (častý pobyt v zakouřených prostorách). Druh umělých slz a jejich použití doporučí lékař, v případě lehkých obtíží také lékárník. Umělé slzy jsou běžně dostupné v lékárnách, a to nejen v tekuté formě, ale také ve formě gelu nebo masti. Potíže se zrakem v žádném případě neodkládejte, protože neléčený syndrom suchého oka může být v pokročilejších stádiích doprovázen také bolestí, světloplachostí nebo zhoršeným viděním. 

I zrak potřebuje péči a výživu

oči potřebují čas na odpočinek a regeneraci, a proto to s jejich přetěžováním nepřehánějte. Pravidelné prohlídky u očního lékaře by měly být naprostou samozřejmostí, a to i v případě, že brýle nenosíte. Kromě správných návyků nezapomínejte ani na „zdravou stravu“ pro své oči. Jídelníček by měl obsahovat omega-3 mastné kyseliny, které podporují nejen zdravý zrak, ale také mozek a srdce. Jejich přirozenými zdrojem jsou hlavně tučné mořské ryby. Vitamíny A, C, E, antioxidanty, které se nachází například v mrkvi, citrusech a ořeších. Vitaminy A a B2 přispívají ke správné funkci zraku. Neméně důležitý je také zinek, minerál podporující zdraví očí. Jeho bohatými zdroji jsou například vejce, dýňová semínka, para ořechy. Naším tipem pro podporu zdravého zraku je doplněk stravy Lutein PLUS ze Žluté řady Walmark, který obsahuje vyvážené složení pro výživu očí, obohacený o zeaxanthin, zinek & vitaminy A a E. Obsažený zinek a vitamin A podporují zdravý zrak.
 

Lutein PLUS  je moderní doplněk stravy obsahující 5 pečlivě vybraných látek - lutein, zeaxanthin, zinek a vitaminy A a E. Dopřejte svému zraku to nejlepší. 

Tipy pro udržení zdravého zraku

Víte, jak si udržet zdravý zrak? Jde o velmi jednoduchá doporučení, která však zdraví vašich očí významně ovlivňují. Znáte je? 

  • Mrkejte a zvlhčujte oči

Mrkání zajišťuje rovnoměrné rozložení slzného filmu na oku, což je pro zdravý a ostrý zrak velmi důležité. Slzy odplavují z povrchu očí nečistoty, chrání je před mikroby a vyživují rohovku. Věděli jste, že člověk mrkne během dne v průměru dvacetkrát za minutu, ale během práce na počítači jen osmkrát!? V případě, že ještě 9 hodin denně prosedíte v klimatizované kanceláři, která vysouší vzduch i oční sliznice, oči vám za takové zacházení příliš nepoděkují. Nezapomínejte proto na zvlhčující kapky, které pomohou oči osvěžit a snížit negativní projevy syndromu suchého oka.

  • Přeostřujte na blízko a na dálku

Pracujete celý den na počítači? V tom případě se snažte nezírat celou dobu jen do jednoho místa, ale pohybujte očima po celé obrazovce. Vhodné je během práce provádět krátké akomodační cvičení. Zaostřete na několik vteřin na blízký předmět (např. šálek s kávou nebo diář na vašem stole) a pak se na chvilku zahleďte z okna (případně na nějaký vzdálenější objekt v místnosti). Nebo zkuste následující cvičení. Palec jedné ruky vztyčte asi 20 cm od nosu a druhý palec umístěte na vzdálenost celé ruky tak, aby se oba prsty překrývaly. Zaostřete na první palec a potom mrknutím přeostřete na druhý. Opakujte celkem dvacetkrát.  

  • Trénujte okohybné svaly

Procvičujte oční svaly, protože i ty potřebují trénink. Je to snadné a zabere to jen pár minut denně. Pohybujte očima střídavě nahoru a dolů, doleva a doprava, zamrkejte… Mezi cviky si dejte vždy malou pauzu a oči na 10 vteřin zavřete. Oči můžete také přikrýt dlaněmi, abyste se jich nedotýkali rukama a představit si uklidňující a příjemné barvy. Cvičte vždy bez brýlí.  

  • Pozor na osvětlení monitoru

Zamezte nadměrnému oslnění a nastavte si osvětlení pracovního místa tak, aby lesk na monitoru byl co nejnižší. Na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna. Vyhněte se také blikající obrazovce monitoru a pořiďte si monitor s označením „flicker free“, který díky nové technologii zabraňuje problikávání obrazu a je mnohem šetrnější ke zraku.  

​Walmark doporučuje doplňky stravy! 

  • Lutein PLUS. Vyvážené složení pro výživu očí se zeaxanthinem, obohacené o vitamin A a zinek pro podporu zdravého zraku. Lutein PLUS je moderní doplněk stravy obsahující 5 pečlivě vybraných látek – lutein, zeaxanthin, zinek a vitaminy A a E. 

  • Vitamin A MAX. Extra dávka vitaminu A pro váš zdravý zrak. Vitamín A podporuje normální funkci imunity.

  • Beta Karoten 6 mg. Beta karoten prémiové kvality, který je důležitým zdrojem vitaminu A. Doporučujeme brát během opalování na slunci a v soláriu.

  • Zinek 25 mg FORTE. Vysoká dávka zinku prémiové kvality pro zdravé vlasy, kůži, nehty a funkci imunitního systému. Zinek podporuje zdravý zrak. 

Zdroje: 
www.walmark.cz
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/06/06.pdf
https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-01-co-je-syndrom-sucheho-oka?_=m-99 
Zdroj: http://www.sdruzenioptiku.cz/sdruzenioptiku/fr.asp?tab=sdruzenioptiku&id=84&burl=&pt=UV 
 


 
    

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.


 
Trpíte lupy? Kromě kvalitního šamponu nezapomínejte na kondicionér!
04.02.2025

Trpíte lupy? Kromě kvalitního šamponu nezapomínejte na kondicionér!

Trápí vás chronické problémy s lupy a obáváte se používat kondicionér, abyste vlasové pokožce neublížili? Zkuste kondicionér Nizoral® Care, který je perfektní pro ty, kteří mají sklon k podrážděné pokožce hlavy, a přesto touží po vyživených a hedvábných vlasech.

Přečtěte si více
Zobrazení: 61
Dětská únava a nedostatek vitaminů a minerálů
27.01.2025

Dětská únava a nedostatek vitaminů a minerálů

Přichází váš potomek pravidelně ze školy unavený? Věřte, že únava u dětí je poměrně běžná a může mít celou řadu příčin. Pokud není únava projevem onemocnění, mezi nejčastější příčiny toho, že se dítě cítí unavené, může patřit nejen nedostatek spánku a náročný školní rozvrh, ale také chybějící vitaminy a minerály ve stravě. Které vitaminy je dětem vhodné doplnit?

Přečtěte si více
Zobrazení: 81
Kdy a jak užívat doplňky stravy
20.01.2025

Kdy a jak užívat doplňky stravy

Doplňky stravy jsou dnes velmi oblíbeným pomocníkem nejen v podpoře imunity a celkového zdraví, ale také v podpoře více specifických potřeb, jako podpora energie, vitality a krásy. Pokud se obáváte, že vaše strava a životní styl nejsou úplně optimální a tělo nezíská to, co potřebuje ke svému správnému fungování, doplňky stravy jsou skvělou volbou. Pro dosažení benefitů, kterých lze užíváním doplňků stravy získat, je však důležité vědět, jak a kdy je užívat. Obecná pravidla a tipy, díky kterým z užívání doplňků stravy vytěžíte maximum, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 315
ROZHOVOR: Psychosomatika, medicína, která dává smysl
05.02.2025

ROZHOVOR: Psychosomatika, medicína, která dává smysl

Víte, proč je tak důležité umět naslouchat svému tělu? Protože právě tělo ví, co je pro něj nejlepší. Prostřednictvím tělesných neduhů nám tělo může dávat signál, že je potřeba něco změnit. V případě, že se potýkáte se zdravotními obtížemi, které nemají zjevnou příčinu, mohl by vás zaujmout psychosomatický přístup, který neřeší jen fyzické problémy, ale na člověka se dívá celostně, bio-psycho-sociálně. Medicínu lidských příběhů, jak je psychosomatická medicína také označována, vám přiblíží rozhovor s MUDr. Soňou Juricovou, která je jedním ze 44 atestovaných lékařů psychosomatické medicíny v ČR.

Přečtěte si více
Zobrazení: 93
ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii
10.09.2024

ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii

Kateřina Ratto je velká milovnice jógy, aktivního pohybu a zdravého životního stylu. Snad i díky fenylktenourii, kterou má Kateřina od narození, ráda zkouší veganské a vegetariánské recepty. Kateřiny, která je vždy pozitivně naladěná, jsme se zeptali nejen na to, kde bere svůj životní optimismus, ale také na to, jak se žije Češce ve Francii.

Přečtěte si více
Zobrazení: 201