Střevní chřipka u dětí, na co si dát pozor

Střevní chřipka u dětí, na co si dát pozor

Publikováno: 17.03.2020

Zobrazení: 51023

Střevní chřipka je poměrně běžné onemocnění. Onemocní-li střevní chřipkou děti, není radno onemocnění podceňovat. Nutné je dbát především na dostatečný pitný režim, protože střevní chřipka může způsobit velmi závažnou dehydrataci organismu. Právě děti jsou častými pacienty s touto diagnózou. V dětském kolektivu se snadno šíří viry a bakterie způsobující střevní chřipku, která malým pacientům a jejich rodičům způsobí velmi nepříjemné dny. Jaké jsou projevy onemocnění a jaké dodržovat zásady, aby byl dětský pacient co nejdříve fit?

Gastroenteritida neboli střevní chřipka

Pod střevní chřipkou je skryto zánětlivé onemocnění žaludku a střev.  Nejčastější skupinou nemocných jsou děti, senioři a lidé se sníženou imunitou. U dětí je nejčastější formou střevní chřipky tzv. rotavirová enteritida, u které inkubační doba činí 24 až 48 hodin. Někdy se ale první příznaky mohou objevit již cca 15 hodin od infikování rotavirem. Kvůli podráždění sliznice trávicího traktu následují typické příznaky, kterými jsou zvracení a průjem. Dítě nemusí s nakaženým jedincem přijít do přímého kontaktu, protože rotaviry jsou schopny určitou dobu přežít bez hostitele. K nákaze může dojít i prostřednictvím předmětů, kterých se dítě dotkne a poté si strčí prsty do úst (často u hraček).
 

U dětí je častý prudký nástup onemocnění

Mezi typické příznaky onemocnění patří zvracení, průjem a horečka. Postupně se přidává celková únava a slabost, nechutenství, malátnost, bolesti svalů a bledost v obličeji. Pro dětské pacienty je typický prudký nástup onemocnění s masivním zvracením a průjmem.
 

Léčba střevní chřipky

Pokud zvracení a průjem ustávají, lze začít nemocnému podávat tekutiny k zabránění dehydratace, která pro dětský organismus znamená velké nebezpečí. Vlivem dehydratace může dojít k selhání důležitých orgánů (např. akutní selhání ledvin aj.). Podávat malé množství tekutin je doporučeno po uplynutí jedné hodiny od posledního zvracení. Vhodné je studené pití po lžičkách, nejlépe vychlazený černý čaj (i mírně oslazený) nebo rehydratační roztok, běžně dostupný v lékárně. Nápoje lze zmrazit a rozdrcené po lžičkách podávat dítěti k uklidnění rozbouřené sliznice žaludku. Horečku je nutné tlumit léky vhodnými pro děti. Pro malé děti jsou ideální čípky.
 

Jak poznat dehydrataci

U dětských pacientů je doporučeno kontaktovat lékaře vždy, pokud nelze do dítěte vpravit tekutiny a dítě opakovaně zvrací. Nutné je zabránit dehydrataci. Dehydrataci lze poznat podle absence močení či velmi malého množství moče. Moč je navíc tmavě zbarvena. Dehydrataci lze poznat také tak, že se pokusíte vytvořit tzv. kožní řasu na bříšku dítěte. Nevrací-li se kůže po jejím puštění hned do původního stavu, dehydratace se již u dítěte rozvinula. Dalšími příznaky je apatie, výrazná ospalost, oschlé rty a suchost v ústech, bledá kůže, kruhy kolem očí a pláč bez slz. Pokud tyto příznaky u dítěte zpozorujete, ihned vyhledejte lékaře, zvláště pokud jde o kojence, kdy je nutná hospitalizace a aplikace nitrožilní výživy. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!
 

Jídelníček dítěte se střevní chřipkou

Rehydratačním roztokem z lékárny lze dítěti zajistit všechny potřebné látky, které první den onemocnění není schopno přijímat. Nemá-li dítě první den chuť k jídlu, není doporučováno je nutit. Důležité je dbát na dostatečný pitný režim. Další dva dny je vhodná pouze suchá strava (pečivo, piškoty, suchary), nastrouhané jablko či rozmačkaný banán. Jako oběd lze podat vařenou mrkev s rýží či brambory a v dalších dnech přidat krůtí či kuřecí maso. Dětskému trávení udělá dobře i bezmléčná rýžová kaše. Až v dalších dnech, kdy je dítě bez zvracení a průjmů, je možné zkusit podat mléčné výrobky a postupně přidávat do jídelníčku další potraviny. Samozřejmostí je vyhnout se smaženým, tučným a sladkým pokrmům a pochutinám. Příznaky onemocnění se po adekvátní léčbě ve většině případů zlepší do druhého či třetího dne. Střevní chřipka u dítěte netrvá většinou déle než 10 dní.
 

Návrat k běžné stravě

V případě, že příznaky onemocnění ustaly, návrat k běžné stravě by měl být velmi pomalý. Dojde-li k rychlému návratu k předchozí stravě, dojde k zatížení žaludku, což se může projevit dalším zvracením či průjmem. Nutné je, aby dítě mělo stravu nenáročnou na trávení a teprve postupně je zvykat na další pokrmy.
 

Myslete na podporu zdraví vašich dětí

Řada Biopron nabízí doplňky stravy s probiotiky určené přímo pro děti. Například Biopron KIDS+ je unikátní kombinace 4 probiotických kmenů a důležitých vitamínů pro pohodu vašeho dítěte již od 1 roku věku. Suplementace probiotiky může podpořit obnovu rovnováhy střevní mikroflóry. Biopron KIDS+ je navíc obohacený o vitamíny B6 a C pro podporu funkce imunitního systému. Nebo také Biopron BABY+, který je kombinací dvou probiotických kmenů, a navíc s vitamínem D, který je potřebný pro normální růst a vývoj kostí a přispívá ke správné funkci imunitního systému u dětí. 
 
Střeva jsou víc, než se zdá
14.03.2020

Střeva jsou víc, než se zdá

V lidském těle zuří věčný boj – spojenci versus patogeny…

Přečtěte si více
Zobrazení: 3339
Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 558
Průjem může varovat před vážnou nemocí
30.10.2018

Průjem může varovat před vážnou nemocí

Nějakou tu běhavku prodělal asi každý z nás. Dlouhé hodiny strávené na toaletě v křečích, které nám obracejí vnitřnosti naruby, a kdy se každá minuta zdá být nekonečnou, jsou zážitkem, který bychom nepřáli snad ani svému nepříteli. O podobné patálie si mnohdy koledujeme tím, že sníme něco nevhodného (například tepelně špatně zpracované maso nebo kontaminované potraviny). Někdy ovšem průjem může signalizovat i něco mnohem závažnějšího.

Přečtěte si více
Zobrazení: 137353