Šípková sezóna se blíží! Máme pro vás ty nejlepší šípkové recepty!

Šípková sezóna se blíží! Máme pro vás ty nejlepší šípkové recepty!

Publikováno: 21.09.2022

Zobrazení: 1422

Září a říjen jsou měsíce, kdy se vyplatí vyrazit na šípky. Nejen, že šípky obsahují vysoké množství vitaminu C a jsou skvělým antioxidantem, ale navíc skvělé chutnají a jako podpora imunity a respiračního zdraví jsou známy už od nepaměti. Přinášíme vám nejen rady, jak šípky sbírat a sušit, ale také tipy, co dobrého si z šípků uvařit. Šípky jsou totiž báječné nejen v čaji, ale také k masu!

Šípky, zdraví, která chutná

Šípky jsou plody růže šípkové (Rosa Canina), keřovité, planě rostoucí rostlině. Během května a června se růže šípková pyšní růžovými nebo bílými květy, které se na přelomu září a října mění na tmavě oranžové až tmavě červené šípky. Využití našly šípky nejen v léčitelství, ale i v gastronomii a díky své jedinečné chuti je z nich vyráběna řada zdravých pochutin, které zásobí organismus vitaminem C.
 

Šípky plné vitaminů i minerálů

Šípky jsou zdrojem vitaminů C, A, K, B1, B2, B3 a rutinu. Obsahují minerální látky (železo, vápník, hořčík, draslík, fosfor, měď, mangan a zinek), cukry, pektin, organické kyseliny (kyselina citronová, jablečná, nikotinová), oleje, silice, třísloviny, karotenoidy (lykopen) a flavonoidy. Pravidelná konzumace šípků tak přispívá nejen k podpoře imunitního systému, ale také k podpoře normální funkce trávení, normální činnosti respiračního systému, normálním vylučovacím funkcím a k ochraně buněk před působením volných radikálů. Prim ovšem šípky hrají v podpoře imunity. Pokud se ale na šípky nedostanete, a přesto chcete podpořit imunitu, navštivte náš Klub zdraví, kde si svoji porci zdraví najde opravdu každý. My doporučujeme cenově výhodný Balíček na podporu imunity obsahující dva oblíbené produkty Herba-C RAPID + Zinek 25 mg FORTE. Vysoká dávka vitaminu C s obsahem echinacey, černého bezu, pelargonie a kurkumy a vysoká dávka zinku pro podporu imunity.
 

Sběr, sušení a skladování šípků

Máte-li to štěstí a ve vašem okolí roste šípková růže, vydejte se na sběr. Ideální doba pro sběr je od poloviny září do poloviny října. Sbírejte jen zralé, sytě oranžové až jasně červené plody, na omak tvrdé. Šípky by neměly být namrzlé, protože tím dochází ke snížení obsahu vitaminů. Přezrálé šípky nejsou pro sběr vhodné. Pro zavařování lze použít i šípky lehce přešlé mrazem, protože jsou sladší. Šípky sušte celé nebo nakrájené, v sušičce nebo na větraném místě na pečícím papíru. Před sušením šípky umyjte a z rozpůlených šípků odstraňte semínka a chloupky. Dobře usušené plody jsou červené a při zmáčknutí praskají. Ze 2 kg šípků nasušíte cca 1 kg plodů. Šípky skladujte v uzavíratelných nádobách, v suchu a temnu.
 

A jaké jsou nejoblíbenější šípkové recepty?

  • Šípkový čaj

2-3 lžičky sušených, nejlépe drcených šípků, přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut přikryté louhovat. Poté směs sceďte a pijte 3-4 denně. Pozor, po dobu přípravy se vyhněte kontaktu šípkového čaje s kovem, aby nedošlo ke ztrátě vitaminů. Čaj vždy užívejte čerstvý.

  • Šípkový sirup

1 kg nadrcených šípků zalijete 3 litry vody. Za stálého míchání přiveďte k varu a vařte cca 20 minut. Přeceďte, vsypte 1,5 kg cukru krupice a za pomalého vaření nechte rozpustit. Uchovávejte v chladu ve sklenicích. Užívejte denně 1 lžičku.

  • Šípková zavařenina

Na 6 sklenic potřebujete 2 kg šípků, 500 g cukru krupice, 1 sáček kyseliny citronové. Šípky omyjte, zbavte okvětí. Šípky lze i rozpůlit a odstranit semínka, ale snadnější je šípky vcelku rozvařit doměkka a prolisovat. Šípky vsypte do hrnce, zalijte 1 l vody a rozvařte doměkka (cca 1 hodinu). Směs poté prolisujte přes plátýnko, vsypte cukr a vařte 5 minut. Přidejte kyselinu citronovou a vařte cca 5 minut. Rozlijeme do sklenic, zavíčkujte a postavte dnem vzhůru.

  • Šípková omáčka k masu

Na sádle orestujte do zlatohněda nakrájenou mrkev, celer, petržel, cibuli, špek, přidejte tymián, majoránku, badyán, divoké koření, jalovec, zasypte cukrem, nechte zkaramelizovat. Poté přidejte rajský protlak a šípkovou zavařeninu. Opět orestujte, zalijte vývarem, vínem, pomerančovou šťávou a přiveďte k varu. Do omáčky vložte prošpikované maso (nejlépe kančí či hovězí), osolte a pod pokličkou dusíte doměkka. Maso vyjmete, omáčku propasírujte nebo vyndejte koření a omáčku rozmixujte. Omáčku zahustíte nastrouhaným perníkem, dochutíte skořicí a podáváte s houskovým knedlíkem.

  • Šípková polévka

Z hladké mouky a másla si připravte jíšku, přilijte vodu a povařte. Poté přidejte šípkový džem, mletý zázvor, pár kapek citrónu a dle chuti osolte. Polévku podáváme s opraženými krutony. 
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Imunita z přírody
04.04.2022

Imunita z přírody

S jarem nastává ten správný čas nastartovat organismus a podpořit jeho odolnost. Možností, jak podpořit normální funkci imunitního systému, a tím i celkové zdraví, je mnoho. Základem je však zdravý životní styl, jehož součástí je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, tedy v přírodě. A právě tipy z přírody, které podpoří vaši imunitu, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 240
Podpořte imunitu přírodními prostředky
14.02.2024

Podpořte imunitu přírodními prostředky

Trpíte na častá nachlazení a další respirační onemocnění? Zaměřte se na podporu imunity za pomoci aktivních látek přírodního původu a můžete se cítit fit i uprostřed zimy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 940
Léto pomalu končí, příprava na podzim začíná!
30.08.2022

Léto pomalu končí, příprava na podzim začíná!

Doba letních radovánek a odpočinku je za námi, a tak nezbývá než začít řešit přípravy na běžné školní a pracovní dny. Aby děti i dospělí přechod z prázdninového režimu zvládli co nejlépe, máme pro vás tipy, díky kterým si budete každodenní výzvy a blížící se podzim užívat s úsměvem!

Přečtěte si více
Zobrazení: 88
Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí
18.01.2024

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí děti čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv, kde se viry velmi snadno šíří. Snad každý rodič se tak v zimě potýká s koloběhem nachlazení, které si děti přináší ze školek a škol. Poradíme vám, čím obohatit jídelníček, a podpořit imunitu a celkové zdraví, a to nejen u dětí, ale také u dospělých.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2211
Med a rakytník, spojenci silné imunity
24.03.2022

Med a rakytník, spojenci silné imunity

Nachlazení se v chladných měsících vyhne málokomu. Pokud vaši blízcí a většina vašich kolegů v zaměstnání smrká a kašle, není od věci podpořit imunitu a celkové zdraví osvědčenými přírodními prostředky. Co takhle vyzkoušet med a rakytník?

Přečtěte si více
Zobrazení: 819