Sedm tipů, jak se zbavit suchých rukou

Sedm tipů, jak se zbavit suchých rukou

Publikováno: 07.11.2019

Zobrazení: 20742

Ruce jsou naší vizitkou a často jsou tím, čeho si na druhých nejvíc všímáme. Ruce na nás mnohé prozradí. Kromě našeho zdraví vypovídají o našem věku, psychickém stavu a vztahu k sobě samým. I když většinu péče věnujeme obličeji, na ruce bychom zapomínat neměli. Především suchá a popraskaná kůže není nic, čím bychom se chtěli chlubit.

Nejčastější příčiny suchých rukou

Ochrannou bariéru kůže narušují vnější vlivy, nepříznivé účinky počasí, např. změny teplot, vítr, suchý vzduch, chemické a fyzikální faktory, časté mytí pokožky, alergické reakce, infekce nebo plísně kůže, genetické dispozice aj. Důsledkem porušení pokožky je ztráta vody a průnik škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí. To vede k vysoušení kůže, která se pak díky porušení stává branou pro některé virové a bakteriální infekce kůže. Prevencí jsou ochranné pomůcky, kvalitní kosmetické prostředky a v neposlední řadě i úprava životního stylu a stravy.
 

Suché ruce jako projev onemocnění

Suchá a popraskaná pokožka může také signalizovat některá onemocnění, nejčastěji lupénku. Kůže je suchá, objevují se zarudlá místa s odlupujícími se šupinami, postižená místa svědí a objevuje se žloutnutí nehtů, příp. deformace kloubů. Suchá kůže, zadržování vody v těle, obezita, padání vlasů, spavost a poruchy menstruace mohou být také známkou snížené funkce štítné žlázy. Někdy se suchá kůže objevuje také po užívání některých léků. V případě podezření na onemocnění je vždy nutné zdravotní stav konzultovat s lékařem.
 

Suchá pokožka rukou jako známka klimakteria

Suchá kůže se může začít objevovat u žen v období klimakteria, přechodu. Kůže se ztenčuje, je suchá, dochází k vypadávání vlasů, lámání nehtů a ztrátě libida. Pro období klimakteria jsou typické i další příznaky, kterými je bušení srdce, návaly horka, noční pocení, nespavost, nervozita a podrážděnost.
 

Sedm tipů, bez kterých se v péči o ruce neobejdete

  • Základem je hydratace - Používejte krémy, oleje a emulze určené speciálně pro pokožku na rukách. Vyvarujte se ale nadměrně parfemovaným přípravkům a přípravkům s obsahem alkoholu, které pokožku vysušují.
 
  • Minimalizujte styk s chemickými prostředky - Při práci s čistícími prostředky a saponáty, které pokožku rukou narušují, používejte vždy ochranné gumové rukavice.
 
  • Vyhněte se horké a ledové vodě - K mytí rukou používejte vlažnou vodu, důkladně opláchněte mýdlo a poté osušte. Vhodné je použít hydratační přípravky po každém namáčení ve vodě.
 
  • Dopřejte rukám peeling - Jednou za týden použijte na ruce peeling. Odstraníte odumřelé buňky a napomůžete regeneraci. Po použití ruce namažte hydratačním krémem.
 
  • Hýčkejte ruce regeneračními zábaly - Namažte ruce silnou vrstvou krému a poté si navlékněte bavlněné rukavice a nechte působit přes noc. Zkuste např. zábal z měsíčku lékařského, na který vám bude stačit cca 250 g vazelíny (či vepřového sádla), kterou zahřejte a poté spolu se dvěma hrstmi nařezaného (či usušeného) měsíčku krátce povařte. Vychladlou směs nechte 24 hodin odstát a vzniklou mast (lze i přecedit) natřete na ruce.
 
  • Doplňky stravy pro zdravou pokožku - Doporučováno je zařadit do jídelníčku doplňky stravy speciálně určené pro zdraví pokožky. Doplňky stravy zajistí optimální množství vitamínů, minerálů a bylinných extraktů, nezbytné pro dobrou kondici pokožky. Vyzkoušet můžete např. Viaderm BEAUTY, obsahující biotin, niacin, vitamin A, zinek a pupalku dvouletou přispívající ke zdraví pokožky. Zinek, měď a vitamín E chrání pokožku před škodlivým oxidativním stresem a pomáhají bránit se projevům stárnutí, kterými jsou především vrásky. Benefitem Viadermu BEAUTY je také účinek mědi, který přispívá k normální pigmentaci pokožky a vlasů. Vhodný je také Zinek 15 mg, který přispívá k udržení normálního stavu pokožky, vlasů, nehtů a kostí.
 
Kolagen pro kondici kloubů, vlasů i pleti!
26.04.2023

Kolagen pro kondici kloubů, vlasů i pleti!

Kolagen je pro mnohé stále tak trochu tajemstvím. Je spojován s jeho přítomností v kloubech, ale také v souvislosti s pletí, vlasy, nehty a zuby. Pojďme se na tuhle nerozpustnou bílkovinu podívat zblízka, protože by byla velká škoda na kolagen zapomínat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 731
Nejčastější příčiny svědění kůže
21.08.2019

Nejčastější příčiny svědění kůže

Svědění kůže je velmi nepříjemné, což jistě zažil každý. Zatímco krátkodobé svědění kůže nás většinou nemusí znepokojovat, dlouhodobé obtíže by nás již měly vést k lékaři. V každém případě je ale důležité zamezit škrábání postiženého místa. Škrábání sice zajistí chvilkovou úlevu, ale hrozí riziko zavlečení infekce a zhoršení stavu. Kdy si můžeme pomoci sami a kdy obtíže konzultovat s lékařem?

Přečtěte si více
Zobrazení: 133339