ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii
Publikováno: 10.09.2024
Zobrazení: 152
Kateřina Ratto je velká milovnice jógy, aktivního pohybu a zdravého životního stylu. Snad i díky fenylktenourii, kterou má Kateřina od narození, ráda zkouší veganské a vegetariánské recepty. Kateřiny, která je vždy pozitivně naladěná, jsme se zeptali nejen na to, kde bere svůj životní optimismus, ale také na to, jak se žije Češce ve Francii.
MEDAILONEK - Kateřina Ratto
Kateřina vystudovala polský jazyk a její největší zálibou je jóga, hudba a cestování po České republice a Francii.
Lekce jógy vede Kateřina nejen v Českém i Polském Těšíně, ale i v jižní Francii, kde od roku 2019 trvale žije. Je organizátorkou Jóga pobytu v přírodě pro ženy a mezinárodni instruktorkou Jógy RYT 200 (specializace YIN jógy a Power jógy). 20 let je aktivní mažoretka a roztleskávačka, vedoucí a choreografka mažoretkového sportu a cheerleaders, rozhodčí na mezinárodních soutěžích a festivalech po celém světě. Se souborem Dixi mažoretky se účastnila festivalů v Itálii, Španělsku, Řecku a Francii.
Aktivní je Kateřina také na sociálních sítích, kde sdílí své tipy a informace ze světa jógy a zdravého životního stylu. My jsme si s ní v rozhovoru povídali ovšem nejen o józe, ale také o onemocnění zvaném PKU. Fenylketonurie (PKU) patří mezi dědičné metabolické poruchy a enzymopatie. Jedná se o poruchu metabolismu aminokyseliny fenylalaninu. Dědičnost je autosomálně recesivní s frekvencí výskytu v ČR cca 1:6000. Základem léčby je dieta s nízkým obsahem fenylalaninu a přídavkem tyrosinu. Dietu je nutné dodržovat celoživotně.
Váš život vypadá velmi aktivně. Živíte se zejména vedením lekcí. Jak vypadá Váš den a jaké aktivity během dne zvládáte?
Snažím se dodržovat základní doporučení jógových principů a moderních poznatků vědy o cirkadiánním kódu. Vstávám vždy ve stejnou dobu, a to kolem 5–6 hodiny ráno, kdy mám hodinu pro sebe a ranní rituály – sklenice vlažné vody, cvičení, procházka a učení francouzštiny. Vše v 15minutových intervalech. Takto systematicky pracuji na kvalitě svého spánku. Pracovní proces ve Francii je podřízen životnímu stylu. Jóga lekce máme dopoledne, pak až od 18 hodiny do večera. Středy děti ve Francii nechodí do školy, mají prostor pro záliby, takže pro mě je to nejnáročnější den týdne, kdy mám až 12 hodin lekcí. Večer vařím rodině a snažím se veškeré obrazovky nejméně 2 hodiny před usnutím vypínat. Pravidelně každou sobotu si dělám den úplně bez wifi a telefonu. Detox od sociálních sítí mě posiluje a dává sílu do celého týdne.
Jógu cvičíte zhruba od 7 let. Co pro Vás toto cvičení znamená? Co Vás jóga naučila?
Jóga je pro mé životni styl. Změnila mě ze stresující se holčičky plné strachu v sebevědomou bytost. Setkala jsem se s ní poprvé, když mi bylo 7 let, na dětském táboře pro děti s fenylketonurií /pku/. Byla nám představena skvělou instruktorkou, které tehdy bylo více než 60 let, ale nebylo to na ní znát. Poté jsem se k józe dostala v období dospívání. Jóga byla skvělým relaxem během učení se na zkoušky a písemky. Jóga mě provázela po celou dobu, ale nikdy mě nenapadalo, že bych se tím mohla živit. Okolí mě navíc odrazovalo i od trénování mažoretek a cheerleaderek, že to vlastně není pořádná práce. Tak jsem šla na vysokou školu a po získání diplomu jsem přihlásila svou živnost a začala podnikat jako trenérka a choreografka. V roce 2014 jsem získala oprávnění vykonávat činnost Jóga lektora. A tak nějak všem dokazuji, že se jógou uživit dá. Pokud něco člověk dělá s láskou a cílem, vždy si najde své lidi.
Jaký pohyb byste doporučila lidem v jednotlivých fázích života? Je jóga vhodná pro každého?
Na mých lekcích se objevují lidé od 6-70 let. Jóga je pro všechny, samozřejmě vždy zohledňuji možnosti klientů, počasí, momentální náladu a zdravotní omezení. Každý jsme jiný a jóga každou pozici nabízí v několika variantách pro začátečníky, nebo pro pokročilé.
Sama trpíte onemocněním zvané fenylketonurie. Jak Vás tzv. PKU ovlivňuje?
Ovlivňuje především přípravu jakékoliv společenské události i přípravu jídel do práce a na výjezdy. Chce to vždy přípravu předem. Ve spoustě věcí se musím omezovat, ale beru to pozitivně. Snažím se o tomto onemocnění mluvit veřejně na sociálních sítích. Dodnes je toto onemocnění vzácné a pro mnohé neznámé. Dodržovat přísnou dietu musím celý život, ale ta jednoduchost mi dává možnost experimentovat v kuchyni.
Co je na PKU nejtěžší, je to právě počítání hodnot a příprava jídel?
Nejen to. Počítání i přípravu jídel lze zvládnout. Horší je každodenní boj s předsudky lidí a hrubostí a každodenní vysvětlování, proč to a ono nemůžu. To vyčerpává. Naštěstí díky józe jsem se naučila trpělivosti. Také musím každý den pít lékařem doporučený preparát, a to i 4x denně. Doplňuji tak potřebné aminokyseliny, které tělo neumí z normální potravy zpracovat. Zodpovědně myslet na každou porci jídla nás neuvěřitelně vycvičilo.
V rámci fenylketonurie je potřeba konzumovat také preparát pro zvláštní lékařské účely. Jak to máte s doplňky stravy? Jaké doplňky stravy případně Vy sama užíváte?
Jako částečný vegan musím dávat pozor na množství vitaminů, a to především skupiny B. S přibývajícím věkem doplňuji železo a vitamin D.
Na Vašich sociálních sítích šíříte právě nyní osvětu o tématu PKU. Nyní žijete v zahraničí, jaký je rozdíl v českém a francouzském zdravotnictví nejen v rámci tohoto onemocnění?
Toto je asi na samostatné téma, ale ve Francii jsem se setkala s tím, že zde jsou dotované speciální potraviny pro nemocné fenylketonurií. Speciální strava je součástí léčby a tady jsou základní potraviny (např. mouka a těstoviny) hrazeny. Bohužel v Čechách takové podmínky nejsou a nemocní si musí vše kupovat za astronomické ceny. Např. 1 kg speciální mouky může stát až 330 Kč, těstoviny 500 kg cca 160 Kč atd. Věřím, že se to v budoucnu změní, protože nikdo z pacientů za onemocnění nemůže.
Život ve Francii může pro spoustu lidí vypadat velmi klidně a možná i více pozitivně. Čím je Francie právě pro Vás?
Je to báječné místo k životu. Máme to štěstí, že žijeme na francouzské vesnici v Provence, obklopeni vinicemi, lesem a olivovým hájem. Nedaleko máme tři hrady, jsme ve vinařské oblasti s nejlepším vínem. Kousek od nás je oblast Châteauneuf-du- Pape, krajina věčného slunce i jara. Cesta do práce je balzám pro oči a často s manželem jezdíme na kolech na výlety.
Jaké jsou Vaše další ambice v rámci sportu? Už nyní toho máte za sebou opravdu hodně, ale je ještě něco, co byste si chtěla splnit?
Chtěla bych inspirovat k pravidelnému pohybu. Motivovat lidi, aby si občas zacvičili jógu i doma. Aby v józe našli relax a protažení. Chtěla bych pořádat akce s jógou i tady v Provence pro mé bývalé české i polské studenty. Jsem spokojená s tím, co je a do budoucna nechávám vše plynout. Osobním cílem je dostat se se souborem cheerleaders do USA.
Na okolí působíte velmi pozitivně, jak si udržujete dobrou náladu?
Když je mi smutno, dívám se na komedie a veselá videa. Ráda tančím a bavím se, ale na každého občas padne splín. Doporučuji obklopit se milujícími lidmi, rodinou, přáteli a vyhledávat pozitivno. Bohužel v dnešní době sociálních sítí si neuvědomuje, že každá hodina na sítích nám vystřelí hladinu dopaminu a my chceme víc a víc a pak se cítíme vyšťaveni a depresivně. Proto omezuji sociální sítě a chodím večer více ven. Také jsem zjistila, že mi pohled na sociální sítě bere energii, která pak chybí při práci. Místo sociálních sítí doporučuji vyjít na 5 minut ven, projít se parkem a nabít pomyslné baterky. Na mě to takto funguje.
Máte nějaké motto, kterým se v životě řídíte?
„Slovo nejde neexistuje“. To nám vždy říkala moje mamka a má pravdu.
Zaujala Vás Kateřina? Pak si nenechte ujít její instagramový účet, na kterém najdetee spoustu nejen jógových tipů.
Zdroj: www.wikiskripta.cz