ROZHOVOR: Navštívit urologii by měli muži po padesátce i bez obtíží
Publikováno: 08.08.2024
Zobrazení: 63
Zejména pro muže může být návštěva urologa, byť zbytečně, velmi stresující. Nejen stud, ale také bagatelizace obtíží může vést k tomu, že urologii navštíví mnozí až za pět minut dvanáct. Aby obtíže s ledvinami, močovými cestami a prostatou byli řešeny včas, zeptali jsme se MUDr. Barbory Žemličkové, působící na Urologickém oddělení Nemocnice v Mladé Boleslavi, na vše, co by Vás mohlo o urologii zajímat.
MEDAILONEK - MUDr. Barbora Žemličková
Barbora Žemličková je lékařka pracující na Urologickém oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Po promoci na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy nastoupila na Urologickou kliniku ve Fakultní nemocnici v Motole, kde zároveň zahájila své PhD. studium se zaměřením na neinvazivní diagnostiku nádorů močového měchýře.
Působí jako zástupkyně za Českou republiku v Evropské urologické společnosti v pracovní skupině, jejímž cílem je mj. tvorba srozumitelných informací pro pacienty.
Svoji zálibu ve vytváření a předávání informací široké veřejnosti ukazuje také na svém instagramovém profilu Urologie s Bárou, kde urologii představuje jednoduchou a zábavnou formou.
|
Kdy a s jakými problémy navštívit urologa?
Potíže, se kterými navštívit urologa, mohou být velice různorodé. Na urologii se zabýváme ledvinami, močovými cestami a mužským pohlavním systémem. Zároveň je urologie chirurgický obor, takže pokud je potřeba, pacienty operujeme. Řešíme potíže s močením, záněty močových cest, ledvinové kameny, nádory, ale také např. potíže s erekcí nebo s plodností u muže. Na urologii by se však měli muži dostavit i bez obtíží, a to v 50 letech, v rámci preventivního vyšetření karcinomu prostaty. Pokud má navíc muž karcinom prostaty v rodině, měl by se k vyšetření dostavit dříve.
Kolem urologického vyšetření stále panuje spousta mýtů, a to zejména u mužů. Abychom obavy případných pacientů zmírnili, můžete nám prozradit, jak takové vyšetření u urologa probíhá u žen a u mužů?
Při každé návštěvě lékaře záleží, s jakými obtížemi pacient nebo pacientka přichází. První návštěva urologa ale může vypadat velice podobně. Vyšetření začíná pohovorem, kdy probereme, co za potíže pacienta přivádí a zjistíme pacientovu anamnézu (tedy s jakými onemocněními se léčí, jaké prodělal operace, jaké užívá léky apod.). Následuje vyšetření břicha, zad a u mužů penisu a šourku, především při vstupní návštěvě a tehdy, pokud pacienta přivádí potíže v této oblasti. Dále u mužů (nad 50 let či při obtížích) vyšetřujeme prostatu. Vyšetření provádíme prstem přes konečník, běžně to není bolestivé a vyšetření trvá pár sekund. Samozřejmostí je, že se ho snažíme provádět co nejdiskrétněji. Obvykle pokračujeme ultrazvukovým vyšetřením ("sonem"), díky kterému zhodnotíme ledviny, močový měchýř a prostatu, popř. šourek, varlata, nadvarlata u mužů. Při návštěvě urologa bude pacient velice pravděpodobně požádán o odevzdání vzorku moče, někdy můžeme doplnit i krevní odběry.
Je obecně známo, že mužské zdraví je spojeno s prostatou. V kolika letech by muži měli začít chodit na preventivní prohlídky a podle jakých symptomů mohou poznat, že s prostatou nemusí být vše v pořádku?
Preventivní prohlídky u mužů je vhodné zahájit od 50 let věku, a to i tehdy, když je pacient zcela bez obtíží. Návštěva urologa je doporučena z důvodu rizika přítomnosti karcinomu prostaty. V případě, že se karcinom prostaty vyskytl v rodině, je poté doporučeno navštívit urologa už ve 45 letech (někdy dokonce ve 40 letech). Karcinom prostaty pacientovi dlouho nezpůsobuje žádné potíže a ten tedy nemá sám, jak pojmout podezření, že s prostatou není něco v pořádku. Potíže, jako jsou časté močení, nutkání na močení, slabý proud apod., s karcinomem prostaty spíše nesouvisejí. Mohou se objevit při zvětšení prostaty, ke kterému dochází s věkem, nejedná se o nádor. I s tím ale samozřejmě na urologii dokážeme pomoci.
Bývá uváděno, že většina žen se během svého života setká se zánětem močových cest, některé dokonce opakovaně. Jaké jsou nejčastější důvody a lze je vůbec ovlivnit?
Je pravda, že přibližně polovina žen se za svůj život setká s infekcí močových cest. Rizikovým faktorem je pro ženy bohužel neovlivnitelný fakt, že mají kratší močovou trubici, kterou se bakterie snáz dostanou do močového měchýře. Infekce se mohou objevit po pohlavním styku, a to zejména s novým partnerem, zvýšené riziko infekcí je též spojeno s užíváním spermicidních přípravků. U žen po menopauze je zvýšené riziko infekcí močového měchýře spojeno s úbytkem estrogenu, což má vliv na kvalitu vaginální sliznice. Od těchto rizikových faktorů se odvíjí i možnosti prevence – základem je dostatečný pitný režim, hygiena, a to především ta spojená s pohlavním stykem, neoddalovat močení po pohlavním styku. Ženy pomenopauze mohou užívat lokální (vaginální) estrogeny ke zlepšení poševní sliznice.
Pokud řekneme močové cesty, mnozí si okamžitě vybaví brusinky, které jsou se zdravím močových cest často spojovány. Ne vždy však máme po ruce brusinky čerstvé či sušené. Doporučila byste v rámci péče o zdraví močových cest užívání doplňků stravy s jejich obsahem?
Studie zkoumající benefit užívání brusinek a brusinkových preparátů přinášení rozporuplné výsledky – některé nepozorovaly efekt na snížení četnosti infekcí močových cest, jiné ano. Evropská urologická společnost tedy doporučuje, že brusinkové preparáty mohou být pacientkám či pacientům nabídnuty, ale s vysvětlením, jaké výsledky lze od užívání preparátů očekávat. Výhodou brusinkových preparátů je možný benefit s minimálním rizikem nežádoucích účinků.
D-manosa je pojem, který je lidem trpícími záněty močových cest velmi dobře znám. Můžete prosím vysvětlit, proč je D-manosa tak oblíbená a jak funguje?
D-manosa je sacharid, který se vylučuje močí. V močovém měchýři na sebe váže bakterie, které si D-manosu „spletou“ s výstelkou močového měchýře, takže se místo na močový měchýř uchytí na D-manosu. Tento komplex D-manosy s bakterií je následně vymočen.
Je léto, období koupání, vodních radovánek, ale také zánětů močových cest, které se mohou objevit nejen díky pobytu v mokrých plavkách, ale příčinou může být také koupání v přírodních vodních nádržích, jejichž složení má vliv na přirozené prostředí v okolí pochvy a močových cest. Podle jakých příznaků poznat, že nastal čas navštívit urologa?
Zánět močového měchýře se typicky projevuje častým močením a nutkáním na močení, pálením, řezáním při močení, bolestmi podbřišku, v moči může být viditelná krev. Vzhledem k tomu, jak jsou (především u žen) infekce močových cest častým problémem, není ihned nutné urologické vyšetření a stačí jít ke svému praktickému lékaři, který nasadí antibiotika. K urologovi je vhodné se objednat, pokud se infekce močových cest objeví u muže nebo pokud se infekce opakují.
Máte nějaké tipy, jak si v létě udržet močové cesty ve zdraví?
Absolutním základem je pitný režim, přičemž u dospělého by příjem tekutin neměl klesnout pod 2 litry za den (přesněji by měl dospělý člověk vypít cca 30–40 ml tekutin na kilogram své hmotnosti za den). Navíc je potřeba zohlednit okolní teplotu prostředí, fyzickou aktivitu, pocení. Zároveň hraje roli, jaké tekutiny pijeme – dráždění močového měchýře se totiž při nevhodné volbě nápojů může vyskytnou i bez přítomnosti zánětu. Takové příznaky může vyvolat pití nápojů s kofeinem, limonád nebo sycených nápojů včetně minerálek. Navíc díky správnému pitnému režimu můžeme snížit nejen riziko vzniku infekcí, ale také ledvinových kamenů.
Pro podporu zdraví močových cest Klub zdraví doporučuje:
- Urinal D-manosa FORTE: Rychlá úleva od akutních obtíží ve formě doplňku stravy Urinal D-manosa FORTE s D-manosou, sušenou šťávou z kanadských brusinek a extraktem z břízy, která přispívá k normální funkci močových cest.
- Urinal Sirup: Chutný sirup z čistého výtažku z přírodních kanadských brusinek.
- Urinal se zlatobýlem: Se zlatobýlem obecným pro zdraví močových cest. Kombinace extraktu z kanadských brusinek, sušené brusinkové šťávy, vitaminu D a zlatobýlu obecného.
- UROVAL manosa AKUT+: Jedinečná kombinace složek - extraktu kanadské brusinky, monosacharidu D-manosa a lyzátu bakterie Escherichia coli.
- Uroval Megabrusinka Forte sirup: Obsahuje vysoce kvalitní extrakt kanadské brusinky (klikva velkoplodá) s vysokým obsahem proanthokyanidinů a monosacharid D-manosu.