Nedostatek vitamínu D nehrozí jen v zimě, ale také na jaře

Nedostatek vitamínu D nehrozí jen v zimě, ale také na jaře

Publikováno: 01.04.2020

Zobrazení: 16591

V zimních měsících trpí nedostatkem vitamínu D až 50 % populace. Proč právě v zimě? Protože část vitamínu D vzniká přímým působením slunečních paprsků na naši pokožku. Je-li na podzim a v zimě málo sluníčka, máme i málo „déčka“. Dostatek vitamínu D podporuje normální funkci imunitního systému. Naopak dlouhodobý nedostatek vitamínu D může mít pro tělo nepříznivý dopad, a proto je důležité vědět, jak jeho nedostatek rozpoznat a z jakých zdrojů ho organismu doplnit.

Vitamín D a jeho funkce

Vitamín D se vyskytuje ve dvou formách D2 a D3. Zastupuje nespočet funkcí v lidském organismu. Především podporuje fyziologické vstřebávání a využití vápníku a fosforu, čímž přispívá k udržení normálního stavu kostí. Podporuje také imunitní systém. A právě v zimním období máme vitamínu D nejméně, protože nejpřirozenější zdrojem vitamínu D je sluneční UVB záření, a proto ti, kteří tráví celé dny zavření v práci či doma, jsou nedostatkem vitamínu D ohroženi nejvíce.
 

Proč je vitamín D pro organismus tak důležitý?

  • Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu.
 
  • Přispívá k normální hladině vápníku v krvi.
 
  • Přispívá k udržení normálního stavu kostí, svalů a zubů.
 
  • Podporuje normální funkci imunitního systému.
 
  • Podílí se na procesu dělení buněk.
 

Nedostatek vitamínu D

Dlouhodobý nedostatek vitaminu D je příčinou vážných změn kostí. U dětí vzniká rachitida, u dospělých osteomalacie (měknutí a deformita kostí). To je však onemocnění, které se vyskytovalo převážně v minulosti.
 

Sluneční záření

Lidské tělo je schopno si vitamín D samo vytvořit, ale pouze tehdy, je-li pokožka vystavena slunečním paprskům, a to po dobu alespoň 15–30 minut několikrát do týdne. Vzhledem k riziku rakoviny kůže a používání opalovacích krémů s vysokým faktorem je prostup paprsků a syntéza vitamínu D obtížnější. Vhodnější je jeho příjem prostřednictvím stravy nebo jej doplnit také formou doplňků stravy. Nejlepším zdrojem vitamínu D jsou tučné mořské ryby – sleď, losos a sardinky, mimořádně bohatým zdrojem jsou rybí játra. Vitamín D je součástí doplňku stravy Spektrum Energie. Jde o multivitamin s minerály, obsahující 100 % denní dávky vitamínů v jedné tabletě. Hlavními složkami jsou vitaminy A, B6, B12, C, D, E, železo, selen a zinek (podporují obranný systém) a vitamin D (podporuje zdravé kosti a zuby).
 

Přírodní zdroje vitamínu D

Přírodní zdroje vitamínu D jsou značně omezené, a proto je jen málo potravin, ze kterých ho můžeme získat. Přírodními zdroji vitamínu D jsou mořské ryby (losos, tuňák, makrela), vejce, mléko a mléčné výrobky, hovězí játra, na slunci sušené houby šitake aj. Vitamínem D jsou obohacovány i některé potraviny (cereálie, jogurty, džusy aj.). Pokud bychom ale jedli 200 g lososa denně, pokryli bychom tak denní potřebu vitamínu D.
 

Pozor na nadbytek vitamínu D

Stejně jako je organismu nebezpečný nedostatek vitamínu D, nebezpečný je i jeho nadbytek. I když je předávkování stav nepříliš častý, je důležité o něm vědět. Velké dávky mohou způsobit průjem, zácpu, bolesti hlavy, anorexii, nevolnost, zvracení aj. Příznaky akutní otravy se projevují již po 6 hodinách po užití dávky.
Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!
21.03.2023

Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!

Vitamin D se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Poptávka po doplňcích stravy s obsahem tohoto slunečního vitaminu stoupá zejména v chladných měsících, kdy jeho hladina v krvi může klesat. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému a jeho nejdůležitějším zdrojem je sluneční záření, a právě to je důvod, proč bychom na jeho dostatečný příjem neměli zapomínat zejména v době, kdy je slunečních paprsků nedostatek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1052
Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?
04.07.2023

Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?

Také jste se nemohli dočkat sluníčka a teplého počasí? Ani se sluncem bychom to ale neměli přehánět, protože sluneční paprsky umí lidskému zdraví i škodit. Poradíme vám, jaká pravidla se vyplatí během horkých letních dní dodržovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 540
Betakaroten je účinný jako ochrana před slunečním zářením: výsledky metaanalýzy
03.07.2008

Betakaroten je účinný jako ochrana před slunečním zářením: výsledky metaanalýzy

Podávání tobolek s obsahem může chránit pleť při nadměrném slunění, a čím delší je období podávání, tím vyšší je ochrana, říkají výsledky nové metaanalýzy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 422