Pracujete v klimatizované kanceláři?

Pracujete v klimatizované kanceláři?

Publikováno: 29.10.2018

Zobrazení: 87

Málokdo si dnes dokáže představit teplé dny strávené v práci bez zapnuté klimatizace. Často se už nemůžeme dočkat, až celí zpocení a uřícení vklouzneme do příjemně chladné budovy. Tento zdánlivý komfort má ovšem svá rizika. Zejména v případě výrazného rozdílu mezi venkovní a vnitřní teplotou, jakkoli jej vnímáme coby vítané osvěžení. Nemluvě o tom, že někteří z nás hned po příchodu sáhnou ještě pro jistotu do ledničky pro nějaký pěkně vychlazený nápoj. A pak se diví, když se další ráno probudí a nemohou bolestí ani polknout...

Používání klimatizace s sebou – kromě příjemného ochlazení – nese také celou řadu nástrah, jako je rýma, angína, nebo zánět dutin. Tím, že zvenčí vběhneme rovnou „do chladničky“, způsobíme svému tělu prudký teplotní šok, na který nedokáže v tak krátké chvíli adekvátně zareagovat. Tím, kdo to nejvíc odnese, je naše obranyschopnost. Při používání klimatizace dochází také ke snižování vlhkosti vzduchu uvnitř místnosti, což v sobě ukrývá další nebezpečí. Příliš suchý vzduch totiž oslabuje sliznici dýchacích cest, která je pak rázem mnohem vnímavější vůči různým nežádoucím mikroorganismům.
 
Chrapot, rýma i zánět trojklanného nervu
Z klimatizace se dá i velmi snadno ochraptět. Nízká teplota totiž znehybní řasinkový epitel v dolních cestách dýchacích, v hrtanu a hlasivkách se začne hromadit hlen a vy „zničehonic“ přijdete o hlas. Pobyt v klimatizovaných prostorách neprospívá ani alergikům. Ne každé větrací zařízení totiž disponuje kvalitními filtry, které zachytí všechny prachové částice, bakterie, roztoče a plísně (přestože výrobci mnohdy tvrdí pravý opak). A zdaleka ne všichni provozovatelé jsou tak disciplinovaní, aby uchovávali klimatizaci v čistotě a filtry pravidelně vyměňovali. Takže se může lehce stát, že je to právě klimatizace, která nepříznivě ovlivní mikrobiální čistotu vzduchu. Nehledě na to, že je leckdy nastavená „tak šikovně“, že vám fouká přímo na záda. Kromě bolesti v krku, rýmy nebo ztráty hlasivek tak může zapříčinit také bolest hlavy či kloubů, zablokovanou krční páteř, a dokonce i zánět trojklanného nervu.
 
Teplotní rozdíl? Maximálně pět stupňů!
Jak tedy klimatizaci správně používat, abyste z ní měli co největší užitek? Aby se organizmus dokázal vyrovnat s pobytem v teplotně rozdílném prostředí, je nutné dodržet stanovený rozdíl mezi teplotou vnitřních prostor a venkovní teplotou, který optimálně činí pět stupňů Celsia (porovnávejte vždy aktuální venkovní teplotu ve stínu). Klimatizaci nechte zapnutou po celý den, při nárazovém zapínání a vypínání dochází k dalším výkyvům teplot, které zvlášť citlivější lidé špatně snášejí. Proud chladného vzduchu by v žádném případě neměl směřovat přímo na konkrétní osoby, ale do volného prostoru v místnosti. Nezapomeňte také čas od času krátce vyvětrat (stačí každou hodinu na pár minut otevřít okno).
 
Podpořte imunitu a své dýchací ústrojí
Když už musíte pracovat v klimatizované místnosti, snažte se alespoň podpořit svůj imunitní systém. Jak? Nejlépe pestrou vyváženou sezonní stravou s dostatkem živin (vitaminy, minerály, antioxidanty, omega–3 mastné kyseliny atd.), pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, kvalitním spánkem a odpočinkem a rovněž snahou vyhýbat se stresovým situacím. Případně zvažte užívání doplňků stravy s obsahem rostlinných extraktů, které podporují činnost dýchacího ústrojí a imunitního systému (jedná se například o výtažek z kořene muškátu , z květů černého bezu, verbeny a divizny velkokvěté). Tyto přípravky jsou volně k zakoupení v lékárnách a na e-shopech.