Poznejte druhy bolestí páteře
Publikováno: 21.12.2019
Zobrazení: 17212
Bolesti páteře se mohou objevit v jakémkoliv věku a postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační onemocnění a vyskytují se hlavně ve vyspělých zemích. Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha a obezita nebo také namáhavá aktivita. S bolestmi zad se potýkají senioři, dospělí a nevyhnou se ani dětem. Je-li bolest dlouhodobá či opakovaná, navštivte svého lékaře.
Druhy bolestí páteře podle délky trvání
Abychom se bolestí páteře zbavili, je důležité vědět, o jaký typ bolesti se jedná. Bolesti zad dělíme na akutní a chronické. Akutní bolest páteře je většinou lokalizována v jednom místě a bývá způsobena přetížením svalů a většinou netrvá déle než 3 týdny. Oproti tomu chronická bolest páteře často trvá déle než 6 měsíců. Příčinou bývá ochabnutí zádových svalů, vedoucí k omezení hybnosti těla a brnění končetin.
Bolest horní části páteře
Bolest, která je pacienty pociťována v horní polovině zad, především v ramenou, v okolí krční a hrudní páteře, může vystřelovat až do hlavy. Bolesti krční páteře bývají často způsobeny oslabením svalstva v oblasti krku a poškozením šlach a vazů např. při cvičení, v důsledku nadváhy, špatného držení těla a ochablého břišního svalstva. Napětí či podráždění svalů v hrudní části páteře bývá často způsobeno v důsledku nadměrného zatížení, opotřebení, ale i stresem a napětím.
Bolest dolní části páteře
Bolesti projevující se v dolní části zad, především v bedrech a kříži, jsou pociťovány zejména při zvedání těžkých předmětů a vystřelovat mohou do dolních končetin. Příčinou bývá nevhodné zatížení (špatné sezení, nadváha, oslabené svaly, neobvyklá aktivita), poranění, deformace páteře aj.
Bolesti zad s nejasnou příčinou
V případě bolesti zad nejasné příčiny, je vždy třeba vyhledat lékaře. Bolesti páteře mohou být také projevem jiného onemocnění, např. osteoartrózy, výhřezu meziobratlové ploténky, Bechtěrevovy choroby, akutní blokády krční nebo bederní páteře, žlučníkových nebo ledvinových kamenů, ale i infarktu myokardu či nádoru. Pokud lékař neodhalí žádnou vážnější příčinu, doporučí vhodný způsob léčby.
Bolesti zad jako důsledek nevhodného životního stylu
Ať už nás trápí jakákoliv
bolest zad, je třeba si uvědomit, že za
bolesti zad si mnohdy můžeme sami. Na vině je
nevhodný životní styl, který jde ruku v ruce s
nadváhou a stresem. Naše dlouhodobé zdraví záleží hlavně na
prevenci, protože bolestem zad lze předcházet nebo je mírnit. Není nutné trávit každé odpoledne ve fitcentru a stravovat se pouze zeleninou. Stačí vyrazit na procházku do přírody a zatočit s kily navíc
zdravou stravou. Konzumace alkoholu, kouření a permanentní stres bolavým zádům také nepřidá. V rámci péče je vhodné zařadit do jídelníčku
doplňky stravy na podporu kloubního aparátu. Oblíbená řada produktů
Proenzi poskytuje kompletní
kloubní péči obsahuje nejen a výživu kloubů ve formě doplňků stravy, tak i léčivé přípravky dostupné v lékárnách.
Jak se zbavit bolestí zad
Akutní bolesti zad jsou zmírňovány prostřednictvím různých léků (myorelaxancia, analgetika, sedativa a antirevmatika), mastí či gelů s obsahem účinných látek, náplastí s hřejivým a bolest tlumícím účinkem či obstřiky v okolí postižených míst. Lékaři obvykle doporučují klid na lůžku (cca 2‒4 dny) a po odeznění bolestí je doporučována rehabilitace s fyzioterapeutem či rehabilitačním pracovníkem. Pouze odborník dokáže poradit, které cviky jsou vhodné a které by naopak mohly ublížit.
Babské rady na bolavá záda
Podle babských rad jsou účinným doplňkem léčby koupele z rozmarýnu či smrkového jehličí. Dalším tipem je zázvorový obklad, který dvakrát týdně, a to alespoň po dobu jednoho měsíce, přikládáme na postiženou oblast. Zázvorový obklad připravíte z nastrouhaného zázvoru, který vylouhujeme v horké (nikoliv vroucí) vodě. Úlevu zajistí i třezalkový olej. Čerstvou třezalku naložíme do láhve a zalijeme olejem tak, aby byly květiny zcela ponořeny. Láhev dáme alespoň na tři týdny na teplé místo. Během doby odpočinku se olej zbarví do červena. Posledním tipem našich babiček je řebříček obecný. Jednu lžičku zalijeme horkou vodou, necháme půl minuty louhovat, scedíme a po doušcích pijeme tři až čtyři šálky horkého čaje denně.
V řadě Proenzi naleznete