Potraviny, které pomohou dostat váš cholesterol pod kontrolu

Potraviny, které pomohou dostat váš cholesterol pod kontrolu

Publikováno: 04.03.2022

Zobrazení: 1189

Cholesterol je nezbytný pro správné fungování lidského těla. Je rozlišován na tzv. hodný a zlý cholesterol. Vyšší hladina zlého cholesterolu člověka ohrožuje na zdraví, protože dochází k jeho usazování ve stěnách cév v podobě aterosklerotických plátů. Následkem je neprůchodnost a ztráta pružnosti cév a další zdravotní obtíže jako vysoký tlak a kardiovaskulární onemocnění. Úprava jídelníčku je pro normální hladinu cholesterolu velmi důležitá. Víte, jaké potraviny se při vysokém cholesterolu vyplatí konzumovat?

Kdo je ohrožen vysokým cholesterolem?

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je spojena nejen s genetickými predispozicemi, ale také s nevhodnou stravou a stravovacími návyky. Pokud často konzumujete smažená a tučná jídla, potraviny obsahující bílou mouku, velké množství cukru ve formě nezdravých pochutin a sladkostí, měli byste se zamyslet, zda právě váš cholesterol je v normě. Hladinu cholesterolu lze zjistit rozborem krve, na který vás pošle praktický lékař. Mezi rizikové faktory podílející se na hladině cholesterolu patří také cukrovka, sedavé zaměstnání, nedostatek aktivního pohybu, kouření, nadváha a obezita.
 

Řekněte ANO zdravým tukům

Změna jídelníčku je prvním krokem ke zdravé hladině cholesterolu v krvi. Do jídelníčku je vhodné zařadit zdravé tuky, mimo jiné také omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Naše tělo si ale omega-3 kyseliny neumí vyrobit v dostatečném množství samo, a proto je vhodné je doplňovat prostřednictvím stravy a vyrovnávat tak poměr mezi příjmem Omega-6 a Omega-3. Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA jsou důležité pro lidské zdraví a mnoho tělesných funkcí. EPA a DHA přispívají k normální funkci srdce, DHA přispívá k normální funkci mozku a zraku a podporuje duševní vitalitu. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu 250 mg EPA a DHA denně. Mezi další zdravé tuky se řadí také např. olivový olej. Vhodné je vyhýbat se margarínům obsahující trans mastné kyseliny a dalším průmyslově upravovaným potravinám a rafinovaným olejům.
 

Potraviny, které prospějí vašemu zdraví

Nejen pro ty, kteří trpí vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je důležitá úprava jídelníčku a životního stylu. Jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, s dostatkem všech tělu prospěšných látek. Zaměřte se proto na potraviny, které jsou doporučovány při dietě příznivě ovlivňující hladinu cholesterolu. Až půjdete nakupovat, nezapomeňte si do nákupního košíku vložit např. olivy, olivový olej, avokádo, ořechy, semínka, tofu, sójový olej, sójové mléko. Alespoň dvakrát týdně zařaďte do svého jídelníčku ryby, a to především ty tučné jako je losos, tuňák, pstruh a makrela. Jídelníček je vhodné obohatit rybím olejem, který v posledních letech zažívá velký návrat. Omezte potraviny živočišného původů jako je máslo, smetana, uzeniny, vaječné žloutky a vnitřnosti. V případě jejich konzumace upřednostňujte ty z organického zemědělství. Grilování a smažení nahraďte zdravější variantou, a sice dušením. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit také vlákninu, jejímž bohatým zdrojem jsou luštěniny, celozrnné výrobky a čerstvé ovoce a zelenina. Neméně důležitý je pro normální hladinu cholesterolu v krvi také pitný režim. U nízkotučných potravin si dávejte pozor, často je tuk nahrazován nevhodnými jednoduchými cukry. Upřednostňujte použití přirozených potravin bez průmyslového zpracování s převahou rostlinných zdrojů.
 

Podpořte normální hladinu cholesterolu s Klubem zdraví

Nakoupit pro podporu vašeho zdraví můžete také na našem e-shopu, kde najdete kvalitní doplňky stravy Na e-shopu Klubu zdraví najdete i doplňky stravy, které přispívají přímo ke snížení cholesterolu v krvi.

Lecithin 1325 mg FORTE - Extrakt prémiové kvality ze sójových bobů, který je důležitým přirozeným zdrojem kyseliny linolové, která přispívá k udržení správné hladiny cholesterolu v krvi. Příznivého účinku je dosaženo při denním příjmu 10 g kyseliny linolové.
 

Zařazení zdravých tuků do jídelníčku

Na e-shopu Klubu zdraví také naleznete doplňky stravy s rybím olejem. Horkou novinkou v naší nabídce je velmi známý a oblíbený rybí tuk.

Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg - Vysoká dávka omega-3 prémiové kvality pro zdravé srdce, mozek a zrak. Jde o vysoce čištěný olej z ryb žijících v ekologicky čistých oblastech kolem Peru, obohacen o přírodní vitamin E ve formě d-alfa tokoferolu pro zabránění oxidace a zachování čerstvosti oleje. Příznivého účinku je dosaženo při denním příjmu 250 mg EPA a DHA.

Omega-3 PURE Algae - Produkt prémiové kvality obsahující 100 % rostlinnou DHA obohacenou o vitaminy D3 a B1. Řasy jsou v mořích prvotním zdrojem omega-3 a nabízejí udržitelnou alternativu k nadměrnému rybolovu ve světových oceánech.

Zlatá Omega-3 rybí olej 1500 mg - Rybí olej pro podporu zdravého srdce, mozku a zraku. S vitaminy A a D pro podporu imunity. Svěží pomerančovocitronová příchuť přírodního původu překvapí ty, kteří čekali nepříjemný rybí odér, který je dnes už minulostí. Příznivého účinku je dosaženo při denním příjmu 250 mg EPA a DHA.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?
12.01.2024

Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek po namáhavém dni je snem snad každého z nás. Rychle usnout a ráno se probudit svěží a odpočatý však nemusí být samozřejmostí. Poruch spánku přibývá a podle odhadů jimi trpí až 20 % dospělé populace. Příčin nespavosti může být mnoho, avšak tou nejčastější je nadměrný stres. Jaké jsou další příčiny nespavosti a lze se jim vůbec vyhnout?

Přečtěte si více
Zobrazení: 439
10 osvědčených rad proti pálení žáhy
11.01.2021

10 osvědčených rad proti pálení žáhy

Příčinou palčivé bolesti za hrudní kostí je překyselení žaludku, které způsobuje nejen konzumace tučných a pikantních jídel, ale i skutečnost, že se v jednom kuse stresujeme, jíme ve spěchu a ve volném čase se mnohem raději zaboříme do křesla u televize místo toho, abychom se trochu protáhli.

Přečtěte si více
Zobrazení: 294032
Proč nás v zimě bolí klouby?
12.01.2022

Proč nás v zimě bolí klouby?

Patříte mezi ty, kteří by podle bolestí kloubů mohli předpovídat počasí? Změny a výkyvy atmosférického tlaku ovlivňují zejména příznaky osob trpících revmatoidní artritidou. Díky chladnějšímu počasí může docházet ke stupňování bolestí, které onemocnění, lidově zvané „revma“, doprovází. Jak na podzim a v zimě proti bolestem kloubů bojovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 492