Pohybem proti PMS a bolestivé menstruaci

Pohybem proti PMS a bolestivé menstruaci

Publikováno: 27.08.2018

Zobrazení: 773

Zakoušíte každý měsíc doslova peklo? Nejste sama. Až 50 procent žen se před začátkem periody potýká s celou řadou nepříjemných příznaků souhrnně označovaných jako premenstruační syndrom. Některé z nich tyto projevy prožívají dokonce tak silně, že v této době nejsou téměř schopny normálně fungovat. Mnohé to však vnímají jako „svůj úděl“ a nijak to neřeší. Přitom existují způsoby, jak tyto potíže minimalizovat.

Zní to neuvěřitelně, ale vědci napočítali víc než 150 příznaků PMS! Mezi nejčastější patří podrážděnost, náladovost, úzkost, poruchy spánku, depresivní nálady, neschopnost se soustředit, urputné bolesti břicha a hlavy, otoky kotníků a očních víček, nepříjemné pnutí v prsou, nevzhledné pupínky, nadýmání, pocit plnosti, ale také neobvyklý hlad či nadměrná žízeň. 

Na vině je hormonální nerovnováha
Menstruační cyklus zahrnuje čtyři fáze. Během prvních dvou je hladina hormonů stabilní, ve třetí fázi (období ovulace) se začínají shromažďovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, které významným způsobem ovlivňují celý cyklus. Nastane-li mezi nimi nerovnováha, objeví se problém v podobě PMS. Při převaze estrogenu bývají ženy hodně nervózní a podrážděné nebo trpí úzkostnými pocity. Dominuje-li progesteron, jsou více unavené a mají sklon k depresivním náladám. Proti PMS, bohužel, neexistuje žádná stoprocentně úspěšná léčba, takže je hlavně na vás, jak si s těmito problémy poradíte. Jestli se rozhodnete jen tiše trpět, nebo se s tím pokusíte něco udělat.

K odstranění napětí stačí 30 minut
Ačkoli to může znít nelogicky, na problémy spojené s PMS výborně zabírá pohyb. Cvičení je jednou z věcí, na kterou během „svých dnů“ nemá většina žen ani pomyšlení, záleží však na tom, o jaký druh pohybu se jedná. Vyrazit na lekci zumby nebo na brusle je samozřejmě nesmysl. Místo aerobních aktivit si dopřejte procházku přírodou, rekreační plavání nebo jógu. Zkrátka něco, při čem se vaše tělo i duše příjemně zrelaxují. I pouhá půlhodinka stačí k tomu, aby došlo k vyrovnání toků energií v těle, a vy jste se tak zbavila nervozity, stresu a napětí. Při cvičení ale nedělejte nic, co by vám bylo nepříjemné, nesnažte se přemáhat, nespěchejte a cvičte tempem, které vám vyhovuje.

Pomůže i speciální jóga pro ženy
Slyšela jste už o hormonální józe? Ta je pro ženy trpící PMS či bolestivou menstruací jako stvořená. Pravidelné cvičení napomáhá k odstranění bolestí a křečí, působí jako prevence zadržování vody v těle, tiší migrény a zmírňuje emoční výkyvy. Jedná se o velmi účinný způsob, jak přirozenou cestou harmonizovat hormonální systém. Cvičit mohou i ženy, které příznaky PMS netrápí – v rámci prevence, aby se tak do budoucna vyhnuly případným problémům. Je-li to možné, cvičte každý den (s výjimkou prvních dnů menstruace), nebo aspoň 3–4krát do týdne. Za 3–4 měsíce byste na sobě měla pozorovat výrazné zlepšení.

Existuje celá řada cviků, které zmírňují příznaky PMS a bolest během menstruace. Zkuste třeba následující:
  • Vlnění v bocích – postavte se na šířku boků, ruce si propleťte za hlavou a lehce pokrčte kolena. Potom se začněte zvolna a smyslně pohupovat v bocích, jako byste tančila sambu. S výdechem pokrčte jednu nohu (tím vám poklesne jeden bok), druhá noha zůstává propnutá. S nádechem opačně. Poté cvik zopakujte na druhou stranu. Pohybují se jen boky a nohy, zbytek těla zůstává v klidu. Tímto cvikem uvolníte napětí v oblasti pánve.
  • Podsazování pánve – výchozí pozice je stejná jako u předchozího cviku. Pánev vystrčte lehce vzad, nadechněte se a s výdechem ji podsaďte. Potom cvik zopakujte opačně. Snažte se pohybovat jenom boky.
  • Sedící kočka – určitě si ze školy pamatujete kočičí hřbet. Tento cvik je podobný, pouze s tím rozdílem, že se provádí vsedě. Sedněte si na podložku se zkříženýma nohama, dlaně položte na kolena, paže jsou natažené. Pravidelně dýchejte a pohybujte páteří – prohněte se dopředu a zakulaťte směrem dozadu. Prohnutí nejprve proveďte s nádechem a zakulacení s výdechem, poté i opačně.
  • Předklon vsedě – sedněte si na paty, páteř je rovná. Ruce propleťte za zády, paže natáhněte a rozšiřte hrudník. Pak se nadechněte se a zároveň se předkloňte a zvedněte ruce za zády, čelo se dotýká podložky. Při výdechu hrudník opět narovnejte, paže klesnou dolů.