Onemocnění způsobující svědění, o kterém se příliš nemluví

Onemocnění způsobující svědění, o kterém se příliš nemluví

Publikováno: 20.12.2019

Zobrazení: 54825

Svědění v oblasti konečníku je velmi intimní téma, a proto se o něm zdráháme hovořit. Svědění konečníku není samo o sobě onemocněním, ale projevem jiného onemocnění. Příčin existuje celá řada a diagnostika není snadná. Svědění není dobré podceňovat, protože může jít o příznak závažného onemocnění. Na druhou stranu se může jednat o banální a snadno léčitelnou příčinu. Každopádně ti, kteří svěděním trpí, by měli navštívit lékaře, který stanoví diagnózu a vhodnou léčbu.

Příčin svědění je celá řada

Hemoroidy, anální trhlina, roupy, nevhodná hygiena, karcinom řitního otvoru jsou nejčastější onemocnění, která jsou svěděním doprovázena. Výčet není zdaleka kompletní, protože příčin je mnoho (ekzémy, bakteriální a kvasinkové infekce, plísně, alergie, záněty, lupénka, cukrovka, nevhodné hygienické prostředky, antibiotická léčba, nežádoucí potraviny nebo oblečení z nevhodných materiálů). Návštěva lékaře je nezbytná pro správné stanovení diagnózy, díky které budeme vědět, jak svědění předejít či mu zabránit.
 

Hemoroidy

Hemoroidy, lidově řečeno hemeroidy jsou nemocí, která spočívá v rozšíření a zanícení žilních pletení v konečníku. Svědění konečníku je typické hlavně pro vnější hemoroidy, které provází krev ve stolici, způsobená krvácením z konečníku. Podle závažnosti se přistupuje buď ke konzervativní nebo operativní léčbě. Do konzervativní léčby patří masti a čípky na hemeroidy, gel z dubové kůry a dubová kůra ve formě sedacích koupelí. Podstatná je ale změna životního stylu a změna stravovacích návyků.
 

Anální trhlina

Anální trhlina je natržení tkáně řitního otvoru způsobené dlouhodobou zácpou či průjmem, porodem, pohlavními nemocemi, střevními záněty aj. Anální trhlina bývá provázena krvácením z konečníku a krví ve stolici. Léčba závisí na závažnosti. Léčba konzervativní je stejná jako u hemoroidů. Ve vážnějších případech lékaři volí operativní řešení.
 

Roupy

Jde o infekční onemocnění špinavých rukou, spočívající v zavlečení parazitického červa roupa dětského do těla. Onemocněním trpí především děti, ale může se vyskytovat i u dospělých. Samičky roupů vylézají v noci z konečníku a v jeho okolí kladou vajíčka, která způsobují svědění. Poškrábe-li se nemocný rukou, vajíčka na ní ulpí a dochází k přenosu. Vajíčka zůstávají na všem, na co přenašeč sáhne. Onemocnění je rozpoznatelné výskytem vajíček nebo dospělých roupů ve stolici. Léčba je snadná prostřednictvím antiparazitik.
 

Nevhodná hygiena

Svědění může způsobit jak nedostatečná hygiena, tak i přílišná hygiena. Řitní otvor po defekaci dostatečně a jemně očistíme toaletním papírem, příp. omyjeme vlažnou vodou. Nadměrné čištění řitního otvoru mycími prostředky způsobuje oslabení a podráždění tkáně, což vede ke svědění. Ani jeden z extrémů není zdravý a platí staré známe všeho s mírou.
 

Karcinom řitního otvoru

Nejvíce obávaná příčina svědění je rakovina řitního otvoru. Karcinomy jsou nebezpečné, ale daří se je odhalovat v raných stádiích a díky tomu je léčba velmi úspěšná. Karcinomy řitního otvoru jsou vzácné a lidmi často zaměňované s častějšími karcinomy tlustého střeva.
 

Léčba a prevence svědění může trvat i několik měsíců

Před návštěvou lékaře jsou doporučována režimová opatření.
 
  • Důkladná, nikoliv přehnaná hygiena.
  • 2x denně sprchovat konečník, bez použití mýdla, s šetrným osušením. Stejně i po stolici.
  • Používat chladnější vodu, která uleví.
  • Po stolici je vhodné použít bidet či sprchu, omezit použití toaletního papíru a nahradit ho vlhčenými ubrousky bez parfemace.
  • Při nočním nutkavém škrábání je doporučováno používat na noc bavlněné rukavice.
  • Používat pouze bavlněné spodní prádlo.
  • Při praní je doporučováno zdvojnásobit počet máchání.
  • Během potíží a léčby se nedoporučují návštěvy bazénů, koupališť, lázní.
  • Při potížích lze omezit příjem vlákniny ve stravě, což vede ke změně konzistence stolice a tím k minimalizaci úniků stolice a kontaminaci kůže.
  • Měl by být omezen či zcela vyloučen příjem alkoholu a kořeněných jídel.
Jak na hemoroidy
05.12.2019

Jak na hemoroidy

Ačkoliv hemoroidy nepatří k život ohrožujícím onemocněním, pacientům dokáží život velmi znepříjemnit. Hemoroidy jsou téma, o kterém se spousta lidí zdráhá hovořit, a to dokonce i s lékařem. Hemoroidy, lidově řečeno hemeroidy, jsou zvětšené žíly konečníku, projevující se bolestí, svěděním a krvácením. Za původce onemocnění je nejčastěji označován sedavý způsob života a nevhodná strava. Hemoroidy jsou spojeny s řadou nepříjemných příznaků, zejména s problémy při vyprazdňování. A i když jde o téma velmi diskrétní, pojďme si tento problém přiblížit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 35722
Bojíte se hemoroidů? Zaměřte se na stravu
21.09.2018

Bojíte se hemoroidů? Zaměřte se na stravu

Obávaný problém lidově nazývaný „zlatá žíla“ postihuje až 70 procent populace. Mnozí z nás jeho řešení odkládají v naivní víře, že potíže časem samy odezní. Opak je však pravdou. Čím dřív začnete hemoroidy řešit, tím větší máte šanci, že se jich definitivně zbavíte. V první řadě se zaměřte na skladbu svého jídelníčku...

Přečtěte si více
Zobrazení: 4768