O čem muži nemluví
Publikováno: 27.01.2020
Zobrazení: 151
Rakovina prostaty, rakovina varlat a rakovina prsu patří mezi témata, o kterých se mnoho mužů zdráhá hovořit. Na rozdíl od žen muži o své zdraví příliš nepečují. Velkou roli zde hraje i mýtus, že muž by měl být silný, odolný a neměl by si stěžovat. Zdraví mužů, stejně jako zdraví žen, je ale ovlivňováno nejen genetickými dispozicemi, ale i životním stylem, duševní pohodou a v neposlední řadě také osvětou a prevencí.
Rakovina prsu u mužů
Mnoho mužů ani netuší, že rakovinou prsu mohou onemocnět. Prevence je bohužel zaměřena převážně na ženy a na muže se jaksi zapomíná. Rakovina prsu se projevuje nejčastěji u mužů mezi šedesáti a sedmdesáti lety, ale onemocnět jí lze v kterémkoliv věku. Stejně jako u ženské rakoviny prsu není známá přesná příčina. Podle odborníků hraje roli vliv okolí a genetiky. Jako rizikové faktory jsou uváděny radiace při léčbě nádorových onemocnění v oblasti hrudníku, zvýšená hladina estrogenu, výskyt rakoviny prsu u žen v rodině aj. Muže do ordinace přivádí nebolestivá bulka v oblasti prsu (obvykle u bradavky, ale i v podpaží). Vzhledem k neznalosti tohoto onemocnění muži samovyšetření prsu vůbec neprovádějí. Najdou-li bulku, nepřikládají jí důležitost. U nádorových onemocnění ale platí, že čím dříve je objeveno, tím větší jsou šance na vyléčení. Horší prognóza u mužů je dána jejím pozdním odhalením. Osvěta a prevence u mužů má proto v léčbě rakoviny prsu zcela zásadní význam.
Rakovina varlat
Rakovina varlat je nejčastěji diagnostikovaná forma rakoviny u mužů ve věku 20 až 40 let. Příčiny vzniku nejsou známy, rizikovým faktorem může být dědičnost a nesestouplá varlata při narození. Otok, zduření a změna velikosti varlat, pocit těžkého šourku, bolesti spodní části břicha, to jsou jen některé časté příznaky tohoto onemocnění. Nádory varlat jsou poměrně dobře léčitelné, zvláště pokud jsou diagnostikovány včas.
Rakovina prostaty
Prostata je součástí mužského reprodukčního systému, vylučuje prostatickou tekutinu, chránící a vyživující spermie v ejakulátu. Mezi hlavní příznaky problémů s prostatou patří slabý nebo přerušovaný proud moči, potíže se zahájením močení, častá nebo náhlá potřeba močit, noční nutkání na močení a pocit plného močového měchýře i po ukončení močení. Krev v moči, bolesti zad, kyčlí a pánve by měly ihned vést nemocného k lékaři. Návštěva lékaře, nejlépe urologa a včasné zahájení léčby je to nejvhodnější řešení, které mohou muži v případě podezření na problémy s prostatou, udělat. Bylo-li toto onemocnění již v rodině diagnostikováno, preventivní prohlídky by měly být samozřejmostí.
Prevence a osvěta mohou zachránit
Preventivně se muži mohou podílet na podpoře svého zdraví zejména samovyšetřením. V případě podezření na některé onemocnění je pak nutné vyhledat lékaře a svůj zdravotní stav konzultovat. Jen včasná diagnostika a včasná léčba mohou zachránit.
Jak podpořit mužské zdraví?
Zdraví mohou muži podpořit také zdravým životním stylem a duševní pohodou. V rámci aktivní péče lze podpořit zdraví také doplňky stravy na podporu správné funkce močového ústrojí, podporu celkového zdraví prostaty a podporu potence. Doporučujeme řadu
Prostenal, přední značku v
péči o prostatu. Při vývoji svých produktů kombinuje
Prostenal tradiční užívaní
rostlinných extraktů s nejnovějšími vědeckými poznatky. Díky tomu nabízí účinné přípravky s extrakty ze saw pallmetto, které podporují
správnou funkci prostaty a močových cest. Nové produkty přinášejí holistický přístup a přidávají další benefity pro muže, např. podporu
potence a vitality díky kotvičníku.