O čem muži nemluví?

O čem muži nemluví?

Publikováno: 06.11.2019

Zobrazení: 121

Rakovina prostaty, rakovina varlat a rakovina prsu patří mezi témata, o kterých se mnoho mužů zdráhá hovořit. Na rozdíl od žen muži o své zdraví příliš nepečují. Nejspíš i to může být důvodem, proč se ženy dožívají vyššího věku.

Velkou roli zde hraje i mýtus, že muž by měl být silný, odolný a neměl by si stěžovat. Zdraví mužů, stejně jako zdraví žen, je ale ovlivňováno nejen genetickými dispozicemi, ale i životním stylem, duševní pohodou a v neposlední řadě také osvětou a prevencí.

Rakovina prsu u mužů

Mnoho mužů ani netuší, že rakovinou prsu mohou onemocnět. Prevence je bohužel zaměřena převážně na ženy a na muže se jaksi zapomíná. Rakovina prsu se projevuje nejčastěji u mužů mezi šedesáti a sedmdesáti lety, ale onemocnět jí lze v kterémkoliv věku. Stejně jako u ženské rakoviny prsu není známá přesná příčina. Podle odborníků hraje roli vliv okolí a genetiky. Jako rizikové faktory jsou uváděny radiace při léčbě nádorových onemocnění v oblasti hrudníku, zvýšená hladina estrogenu, výskyt rakoviny prsu u žen v rodině aj. Muže do ordinace přivádí nebolestivá bulka v oblasti prsu (obvykle u bradavky, ale i v podpaží). Vzhledem k neznalosti tohoto onemocnění muži samovyšetření prsu vůbec neprovádějí. Najdou-li bulku, nepřikládají jí důležitost. U nádorových onemocnění ale platí, že čím dříve je objeveno, tím větší jsou šance na vyléčení. Horší prognóza u mužů je dána jejím pozdním odhalením. Osvěta a prevence u mužů má proto v léčbě rakoviny prsu zcela zásadní význam.

Rakovina varlat

Rakovina varlat je nejčastěji diagnostikovaná forma rakoviny u mužů ve věku 20 až 40 let. Příčiny vzniku nejsou známy, rizikovým faktorem může být dědičnost a nesestouplá varlata při narození. Otok, zduření a změna velikosti varlat, pocit těžkého šourku, bolesti spodní části břicha, to jsou jen některé časté příznaky tohoto onemocnění. Nádory varlat jsou naštěstí poměrně dobře léčitelné, zvláště pokud jsou diagnostikovány včas.

Rakovina prostaty

Prostata je součástí mužského reprodukčního systému, vylučuje prostatickou tekutinu, chránící a vyživující spermie v ejakulátu. Mezi hlavní příznaky problémů s prostatou patří slabý nebo přerušovaný proud moči, potíže se zahájením močení, častá nebo náhlá potřeba močit, noční nutkání na močení a pocit plného močového měchýře i po ukončení močení. Krev v moči, bolesti zad, kyčlí a pánve by měly ihned vést nemocného k lékaři. Návštěva lékaře, nejlépe urologa a včasné zahájení léčby je to nejvhodnější řešení, které mohou muži v případě podezření na problémy s prostatou, udělat. Bylo-li toto onemocnění již v rodině diagnostikováno, preventivní prohlídky by měly být samozřejmostí.

Prevence a osvěta mohou zachránit

Prevence a osvěta problémů souvisejících s mužským zdraví se dostává do centra pozornosti stále častěji. Preventivně se muži mohou podílet na podpoře svého zdraví zejména samovyšetřením. V případě podezření na některé onemocnění je pak nutné vyhledat lékaře a svůj zdravotní stav konzultovat. Jen včasná diagnostika a včasná léčba mohou zachránit.

Zdraví mohou muži podpořit také zdravým životním stylem a duševní pohodou. V rámci aktivní péče jsou doporučovány také doplňky stravy na podporu správné funkce močového ústrojí, podporu zdravé prostaty a podporu potence. Doporučujeme řadu Prostenal, přední značku v péči o prostatu. Při vývoji svých produktů kombinuje Prostenal znalost tradičně užívaných rostlinných extraktů s nejnovějšími vědeckými poznatky. Díky tomu nabízí účinné přípravky, které podporují správnou funkci prostaty a močových cest. Nový holistický přístup navíc přidává další benefity pro muže, např. podporu potence a vitality.

Prostata – na velikosti záleží
13.05.2019

Prostata – na velikosti záleží

Často diskutovaným tématem mužů v ordinacích lékařů jsou problémy se zvětšenou prostatou. Pro zvětšenou prostatu jsou typické potíže při močení, které velmi negativně ovlivňují kvalitu života mužů. Mnozí z nás ale neví, kde se tato předstojná žláza nachází a k čemu vlastně slouží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 13491