Nezapomínejte na mužské zdraví

Nezapomínejte na mužské zdraví

Publikováno: 06.11.2019

Zobrazení: 286

Mužské zdraví je ohrožováno stejně jako zdraví žen. Nicméně o zdraví mužů se hovoří mnohem méně. Je tu ale listopad, což není jen měsíc padajícího listí, ale také měsíc mužského zdraví. Listopad je měsícem charitativní akce zvané Movember. V listopadu si muži po celém světě pěstují knírek na podporu povědomí o mužském zdraví, které bývá poněkud opomíjeno.

Listopad, měsíc mužského zdraví

Muži s knírkem, kteří jsou jakousi chodící reklamou na Movember, zvyšují povědomí o psychickém zdraví mužů a o onemocněních, kterými je rakovina prostaty a rakovina varlat. Movember je akce, jejíž kořeny sahají do Austrálie. Movember vznikl v roce 2003 vznikl a během krátké doby se rozšířil do 21 dalších zemí celého světa. Cílem této akce je informovat o zmíněných onemocněních včetně nutnosti samovyšetření a prevence a získávat finanční prostředky na boj proti těmto nemocem.

Duševní zdraví je nedílnou součástí zdraví

Následky špatného psychického stavu mohou být smrtelné. Každou minutu umírá ve světě jeden muž na následky sebevraždy. Muži, bez ohledu na věkovou kategorii, často nerozeznají, kdy mají psychické problémy. Necítí se příliš dobře, když mají žádat o pomoc a často pomoc ani nevyhledají. Na vině jsou především stud a mýtus, že „muži nepláčou“.

Výskyt rakoviny prostaty stoupá s věkem

Tak jako většina žen považuje za zcela běžné pravidelně docházet ke svému gynekologovi, tak i muži by měli pravidelně navštěvovat svého urologa. Muži, kterým je více než čtyřicet let a v přímé příbuzenské linii se karcinom prostaty vyskytl, by měli absolvovat preventivní vyšetření u urologa. To se týká i mužů po padesátce, i když se v rodině rakovina prostaty nevyskytla. Výskyt rakoviny prostaty stoupá s věkem. Před čtyřicátým rokem života se jedná spíše o vzácné případy, mezi 40-50 lety je výskyt nízký a narůstá po padesátce.

Rakovina varlat

Mužské zdraví se ale netýká jen prostaty. Nádory varlat jsou dalším obávaným onemocněním a týkají se především mladých mužů. Testikulární nádory (nádory varlat) jsou v České republice nejčastějším nádorovým onemocněním mužů ve věkové kategorii 20 až 40 let. Ročně onemocní cca 500 mladých mužů a několik desítek jich zemře. Příčiny vzniku nejsou známé, ale existují rizikové faktory související s jejich vznikem, zejména nesestouplé varle. Pravidelné samovyšetřování vede k včasnému odhalení nemoci a zvýšení šance na vyléčení nádoru.

Pečujte o svou mysl i tělo

Jak již bylo řečeno, základem péče o mužské zdraví je prevence. Zdravá strava, dostatek aktivního pohybu a pozitivní mysl jsou základem správného fungování těla. Podpořit zdraví lze i různými doplňky stravy. Mezi doporučované doplňky stravy pro muže patří především řada Prostenal. Prostenal CONTROL představuje přirozenou sílu muže. Díky kotvičníku, přírodnímu stimulantu, získává muž navíc i podporu vitality a sexuality. Zinek udržuje hladinu testosteronu, plodnost a reprodukci. Vitamín B6 snižuje míru únavy a vyčerpání a vitamín D3 podporuje imunitní systém. Užitečný doplněk pro muže, kteří jsou vystaveni zvýšené duševní a fyzické zátěži je Magnesium + B6. Magnesium a vitamín B6 podporují energii a přispívají ke snížení únavy a vyčerpání, ale jsou také nezbytné pro normální nervové a psychické funkce.

Prostata – na velikosti záleží
13.05.2019

Prostata – na velikosti záleží

Často diskutovaným tématem mužů v ordinacích lékařů jsou problémy se zvětšenou prostatou. Pro zvětšenou prostatu jsou typické potíže při močení, které velmi negativně ovlivňují kvalitu života mužů. Mnozí z nás ale neví, kde se tato předstojná žláza nachází a k čemu vlastně slouží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 13452
O čem muži nemluví?
06.11.2019

O čem muži nemluví?

Rakovina prostaty, rakovina varlat a rakovina prsu patří mezi témata, o kterých se mnoho mužů zdráhá hovořit. Na rozdíl od žen muži o své zdraví příliš nepečují. Nejspíš i to může být důvodem, proč se ženy dožívají vyššího věku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 121