Nenechte si zkazit úsměv aneb paradentóza

Nenechte si zkazit úsměv aneb paradentóza

Publikováno: 05.11.2019

Zobrazení: 3559

Oteklé a bolavé dásně, viklavé zuby a jejich ztráta, to je strašák jménem paradentóza. Paradontitida, lidově řečeno paradentóza, není po zdravotní stránce nic příjemného a po estetické stránce nic pěkného. Paradentóza navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, tudíž jde o mnohem vážnější onemocnění, než si mnozí myslí. Pravidelné preventivní zubní prohlídky, boj se zubním plakem a bakteriemi má pro člověka životní význam.

Kdo je paradentózou nejvíce ohrožen?

Paradentóza je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů. Je jednou z nejčastějších infekcí lidského těla a pokud se včas neléčí, vede ke ztrátě zubů či dokonce celého chrupu. V ČR paradentóza postihuje přibližně 30 % lidí ve věku 35-40 let, s přibývajícím věkem se její výskyt zvyšuje. Chronický zánět dásní jako předstupeň paradentózy se týká až 80-85 % populace. Paradentóza může postihnout jeden zub, skupinu zubů nebo celý chrup.
 

Příznaky a projevy paradentózy

Paradentóza je zákeřné, pomalu nastupující a těžko léčitelné onemocnění, o kterém nemusíme několik let vůbec vědět. Nemocní totiž netrpí výraznými potížemi. Pro včasné odhalení paradentózy je velmi důležité je objevit zánět dásní a okamžitě jej začít léčit. Záněty doprovází zarudnutí, otok, citlivost, krvácení, pocity trnutí, napětí, brnění či tlaku u zubů nebo bolest při kousání tvrdší potravy. Zánět dásní je nutné zastavit před tím, než zánět postihne kostěné zubní lůžko a závěsný aparát zubu. Pacienti často vyhledají lékaře až když je závěsný aparát zubu narušen a zuby se viklají.
 

Rizikové faktory paradentózy

Největším rizikem je špatná ústní hygiena. Zuby čistíme alespoň tři minuty, nejméně dvakrát denně. U paradentózy jako takové je příčina neznámá a definovat rizikové faktory je nemožné.
 

Prevence paradentózy

Předcházet paradentóze lze správnou ústní hygienou a pravidelnými návštěvami zubního lékaře. Doporučuje se výměna zubního kartáčku každé tři měsíce. Během tří měsíců jsou vlákna kartáčku natolik promořena bakteriemi, že čištěním zubů paradoxně do ústní dutiny více bakterií zaneseme. Používáme kartáčky s měkkými vlákny, které nepoškozují dáseň. Kartáček by měl mít malou čistící plochu, díky které se dostaneme do všech koutů ústní dutiny.
V prevenci zánětů jsou dobrými pomocníky mezizubní kartáčky a mezizubní nitě, díky kterým lehce odstraníme zbytky jídel a zubního plaku, které se zachytily v prostorách mezi dásní a zubem. Na závěr správné ústní hygieny lékaři doporučují použít kvalitní ústní vodu.
 

Léčba paradentózy

Základním doporučením je důkladné čištění zubů s maximální možnou hygienou v dutině ústní. Cílem je zabránit usazování nových bakterií, aby se zánět minimalizoval. Lékaři doporučují kloktadla na průplach. Vyléčit paradentózu není bohužel možné, ale lze oddálit konečnou fázi onemocnění v podobě ztráty zubů, jejichž závěsný aparát je rozrušen natolik, že zub v lůžku nedrží a sám vypadne. Na trhu existují některé přípavky specialně vhodné pro péči o zuby s paradentózou, např. produkty řady Santoin (speciální zubní pasta a ústní voda). Účinnou složkou zubní pasty Santoin je čínská léčivá rostlina Macleya cordata, která má příznivý vliv na omezování tvorby zubního plaku.