Nejčastější příčiny blokády žeber

Nejčastější příčiny blokády žeber

Publikováno: 20.12.2019

Zobrazení: 60144

Pokud vás trápí nepříjemné píchání na hrudníku, ale lékařská vyšetření jsou v pořádku, na vině mohou být blokády žeber. Blokády žeber patří mezi nejčastější blokády pohybového systému. Mohou se projevit také v okrajových částech těla a mnohdy připomínají postižení vnitřních orgánů. Příčiny vzniku blokád jsou různé. Velkou roli hrají prsní svaly, které jsou oslabené, nebo naopak přetížené. Nepříjemným opakovaným blokádám žeber lze předcházet úpravou životního stylu a fyzioterapií.

Příčiny vzniku blokád

Příčiny zablokovaných žeber jsou různé. Hlavním důvodem vzniku akutní bolesti je nerovnováha ve svalovém napětí (svalová dysbalance) a déletrvající strnulé držení těla v nevhodné poloze. Žebra se mohou zablokovat rychlým nekoordinovaným pohybem, nevhodnou zátěží či jednostranným přetěžujícím pohybem jak v běžném životě (např. odklízení sněhu, hrabání listí, házení lopatou aj.), tak při sportovním výkonu. Vliv mají i chybné pohybové stereotypy (např. nevhodná poloha při spaní, příliš tvrdá nebo měkká matrace, špatný předklon aj.).
 

Co žebro, to jiný problém

Při vzniku akutní blokády může člověk pociťovat píchání v oblasti hrudníku při nádechu, případně soustavné píchaní pod dolním uhlem lopatky. Blokáda 1. žebra způsobuje bolesti hlavy a ramena. Blokáda 2. žebra může způsobovat poruchy rovnováhy, pocity na zvracení, nadměrné slzení očí, šum v uších či pocit zalehlého ucha. Blokáda levého 4. a 5. žebra může imitovat stav infarktu myokardu s projevy dušnosti, arytmií a bolestmi na hrudníku. V tomto případě je důležité vyloučit onemocnění srdce EKG vyšetřením. Blokáda 5. žebra souvisí s bolestmi bederní páteře a třísel. Funkční zkrácení dolní končetiny zase může způsobit blokáda 6. žebra.
 

Jak lze odstranit blokaci žeber

Zkušený fyzioterapeut dokáže vyšetřením jednotlivých úseků páteře zjistit, které žebro je zablokované a tuto blokádu účinně odstranit a ulevit tak pacientovi od obtíží. Je-li žebro správně zmobilizováno a následně stabilizováno cvičením, bolesti by měli odeznít do 48 hodin. Fyzioterapie a cviky, které fyzioterapeut pacienta naučí, stejně jako úprava celkového držení těla, pohybových návyků a odstranění stresových faktorů je cesta k trvalému dobrému zdravotnímu stavu.
 

Prevence opakovaných blokád

Při opakovaných blokádách žeber se fyzioterapeut zaměřuje na odhalení příčiny vzniku blokády. Správně nastavená fyzioterapie, cviky prováděné v domácím prostředí, zdravá výživa a psychická pohoda nemocného jsou základními preventivními opatřeními pro opakované blokády.
 

Pečujte o kloubní zdraví a pojivové tkáně

Díky doplňkům stravy lze podpořit zdraví pohybového aparátu. Jedná se zejména o doplňky stravy pro péči a výživu kloubů a úlevu od bolestí kloubů. Komplexní kloubní výživa řady Proenzi účinně působí ve všech kloubech (kolenních, kyčelních, kloubech rukou a páteře) a pozitivní efekt přetrvává i po ukončení užívání, a to 2–3 měsíce. Obsahuje vitamín C který přispívá ke správné tvorbě kolagenu a tím k řádné funkci kloubů, spolu s manganem, který přispívá ke zdraví pojivových tkání a bylinnými extrakty jsou ideální kloubní péčí.
 

Cviky na mobilizaci žeber

Mobilizace žeber slouží k odstranění blokád žeber a celkovému uvolnění svalstva.

Protažení do dálky
Cílem cviku je protažení svalů kolem celé páteře, protažení prsních svalů a mobilizace bederní páteře do trakce.

Lehněte si na záda a vzpažte. Kolena i chodidla dejte k sobě, bederní páteř přitiskněte k podložce a vtáhněte pupík. Vydržte a proveďte 1-2 volné dechy. S nádechem se vytáhněte z pasu do dlaní a do pat (nikoliv do špiček) a s výdechem povolte do výchozí pozice. Cvik opakujte.

Uvolnění oblasti beder
Cílem je intenzivní uvolnění svalů kolem bederní páteře, mobilizace přechodu bederní páteře v kost křížovou a posílení velkého prsního svalu.

Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Obě dolní končetiny přitáhněte k trupu a obejměte nohy sepnutýma rukama za bérce pod koleny. Nadechněte se a lehce zatlačte do sepnutých rukou. Na 6-10 s zadržte dech a vydechněte, pak povolte. Přitáhněte nohy k břichu tak, aby se odkulila kostrč a s nádechem povolte a vraťte zpět do výchozí polohy. Celý cvik opakujte.
 
shutterstock_432165640-Prevedeny.jpg
S blokací žeber Vám může pomoci také jednoduchá jóga. Na internetu najdete celou řadu videí a dalších návodů na cvičení.
 
Řada Proenzi obsahuje celou řadu produktů zajišťující komplexní kloubní výživu. Pro zdravé klouby doporučujeme např.
Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby
22.04.2018

Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby

Chladné měsíce jsou obávaným obdobím pro ty, kteří trpí revmatoidní artritidou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1723
Vhodný sport při bolavých kloubech? Zkuste nordic walking!
24.10.2022

Vhodný sport při bolavých kloubech? Zkuste nordic walking!

Za bolestmi kloubů se mohou skrývat různé příčiny. Nejčastěji však nadváha, nadměrná fyzická zátěž a věk. První známky opotřebení kloubů se mohou objevit už po třicítce, a proto o své klouby začněte pečovat ještě před tím, než se objeví první bolesti. Jak? Pestrou a vyváženou stravou a pravidelným pohybem. Nordic walking je sport vhodný pro každého, a to dokonce i pro ty, které bolí klouby.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1167