Nadměrné pocení dlaní

Nadměrné pocení dlaní

Publikováno: 02.03.2020

Zobrazení: 12138

Vlhké dlaně nejsou jen komplikací při manuálních činnostech, ale jsou nepříjemné hlavně ve společenských situacích. Zpocené dlaně nás většinou obtěžují v situacích, ve kterých prožíváme stres. Nadměrné pocení se může vyskytovat od narození, ale nejčastěji nastupuje až s dospíváním. V některých případech samo odezní, někdy je přítomno po celý život. Je možné pocení dlaní nějak omezit, abychom se vyhnuli trapnému pocitu vždy, když si máme s někým potřást rukou?

Nadměrné pocení

O nadměrnému pocení dlaní, tzv. palmární hyperhidróze, hovoříme tehdy, potíme-li se bez podnětu daného horkem nebo fyzickou aktivitou. Jako příčina nadměrného pocení bývá uváděna nadměrná činnost potních žláz, ale přesná příčina známá není. K nadměrnému pocení dochází ale i v důsledku jiného onemocnění (cukrovka, špatná funkce štítné žlázy, rakovina aj.).
 

Pocení dlaní a stres

Potí-li se nám ruce, potí se především oblast dlaní. Pocení v důsledku jiných onemocnění se většinou objevuje i jinde. S nadměrným pocením dlaní se setkáváme hlavně ve stresových situacích. Příčinou pocení jsou ekrinní žlázy, které se ve vysoké koncentraci vyskytují na rukách, čele a chodidlech. Tyto žlázy jsou napojeny na sympatický nervový systém, který se při stresu aktivuje. Řešením je eliminovat stresové faktory, což bohužel není vždy zcela možné. Existují ale tipy, které mohou pocení dlaní značně omezit.
 

Tipy, jak se omezit pocení dlaní

  • Pravidelné mytí rukou.
 
  • Pokud nejsou ruce špinavé, postačí obyčejná voda, protože mýdlo vysušuje.
 
  • Není-li možné si umýt ruce, pomůže malé balení antibakteriálního gelu.
 
  • Je vhodné mít vždy po ruce papírové kapesníčky pro případ vlhkých dlaní.
 
  • Tělový dětský pudr aplikovaný na dlaně pocení sice nezastaví, ale absorbuje pot.
 
  • Omezit stres.

 
Babské rady na zpocené dlaně

  • Oblíbenou bylinou proti pocení je šalvěj lékařská. Na jeden hrnek čaje je třeba jedna lžíce sušených listů, které louhujeme cca 10 minut. Lístky šalvěje lze použít také do nálevu proti pocení rukou a nohou. Do odvaru přidáme trochu octa a následně v něm ruce či nohy vykoupeme.
 
  • Jablečný ocet při místní aplikaci na postižené místo stahuje póry pokožky a pomáhá kontrolovat produkci potu. Působí také jako přirozený antiperspirant a deodorant. Doporučuje se aplikovat ocet na kůži před spaním, nechat působit přes noc a ráno umýt.
 
  • Černý čaj díky svým adstringentním vlastnostem stahuje póry a snižuje produkci potu. Dva sáčky černého čaje dáme na čtyři šálky vařící vody. Necháme vychladnout a poté koupeme dlaně nebo nohy po dobu 20 minut. Ideální je koupel opakovat.
 
  • Brambory absorbují nadměrný pot na těle, a proto jsou označovány za efektivní přirozené antiperspiranty. Stačí vzít malý kousek brambory a potřít oblasti, které jsou vystaveny potu.

 
Když jsou vyčerpány všechny přírodní možnosti, jak produkci potu omezit, může lékař předepsat anticholinergní léky, které blokují signály v mozku, zodpovědné za pocení.

Celkové zdraví organismu a duševní pohodu lze podpořit mnoha doplňky stravy řady Walmark, které obsahují širokou nabídku vitamínů a minerálů, z nichž některé jsou určeny právě při nadměrné psychické zátěži a stresu. Během stresujícího období a zvýšené psychické zátěže zvolte Benosen, který zklidňuje nervový systém a pomáhá překonat vnitřní napětí a stres.
 

Duševní zdraví (paměť, koncentrace, stres) podpořte doplňky stravy

 
Vyzrajte na pocení v podpaží
14.11.2019

Vyzrajte na pocení v podpaží

Při sportu, fyzické námaze či v teplém počasí se potí každý. Nadměrné pocení ale v pořádku není a mnohdy může signalizovat vážný zdravotní problém. Jaké jsou nejčastější příčiny nadměrného pocení a jak ho lze ovlivnit se dočtete v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3762
Kožní plísně a onemocnění nohou
08.08.2019

Kožní plísně a onemocnění nohou

Povrchové mykózy, lidově řečeno plísně, trápí až jednu třetinu dospělých. Kožní mykóza je infekční onemocnění, které se projevuje zarudnutím pokožky a nepříjemným svěděním v místě výskytu. Původcem tohoto onemocnění jsou houby. Nejčastěji jde o dermatofyty nebo kvasinky, které se množí v teple a vlhku. Kožní mykózy se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv, ale nejčastěji se projeví mezi prsty na nohou, na chodidlech, na rukou, ale i v podpaží a ve vlasech.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10277