Mateřská znaménka jako skryté nebezpečí

Mateřská znaménka jako skryté nebezpečí

Publikováno: 02.03.2020

Zobrazení: 5214

Každý z nás má na své kůži nějaké to mateřské znaménko. Věnujeme jim ale dostatečnou pozornost? Prevence maligního melanomu, který patří k nejzhoubnějším rakovinovým onemocněním, je bohužel podle odborníků často podceňována. Včasná diagnostika a následná léčba onemocnění hraje zásadní roli. Čím dříve je onemocnění podchyceno, tím větší šance na vyléčení je. Na druhou stranu většina znamének léčbu nevyžaduje, ale patřičnou pozornost bychom jim věnovat měli vždy.

Mateřská znaménka

Některá mateřská znaménka máme od narození, jiná se mohou objevit v průběhu života. Mateřská pigmentová znaménka máme buď vyvýšená nebo tmavá a plochá, vyskytující se v různém počtu. Některá z nich se mohou tzv. zvrhnout, přejít v melanom, což je nejzhoubnější kožní nádor. Jedná se o jednu z nejzhoubnějších forem rakoviny z důvodu tvoření metastáz, která se vyskytují nejprve v mízních uzlinách, později i v jiných orgánech. Počty pacientů s touto diagnózou se během posledních let zvyšují. I když o melanom se jedná jen u malého procenta mateřských znamének, je nutné mít se na pozoru.

 
Čeho si všímat

Nutné je, abychom mateřská znaménka měli pod kontrolou. Začnou-li se znaménka měnit, je nutné vyhledat lékaře. Lékaře navštívíme, pokud znaménko svědí, roste a zvětšuje se, stává se barevně nerovnoměrné, je ohraničeno zánětlivým lemem, mokvá a krvácí.
 

Podezření na melanom

V případě podezření na melanom je nutné zachovat klid. Při vyšetření lékař nejdříve provede pohovor, rozbor rodinné i osobní anamnézy a určí fototyp kůže. Poté důkladně vyšetří mateřská znaménka. Dermatoskop, je přístroj, který umožňuje posoudit kožní struktury v detailnějším rozlišení i v hlubších partiích kůže. Dermatoskopický obraz znaménka rozhodne o dalším postupu léčby. Pro konečné potvrzení či vyloučení diagnózy je pigmentový útvar chirurgicky či laserem odstraněn a podroben histologickému vyšetření v mikroskopu dermatopatologa.
 

Léčba maligního melanomu

Jedná-li se o maligní melanom je nutná spolupráce s dalšími specialisty, především s plastickými chirurgy, v pozdějších stadiích s onkology. Možnosti léčby jsou bohužel značně omezené. Nádor bývá málo citlivý na chemoterapii a radioterapii. Novinkou je proto cílená biologická léčba, která prodlužuje u pacientů dobu přežití. Podaří-li se pacienta vyléčit, zůstává v péči dermatologa po zbytek života.
 

Rizikové faktory

Jako hlavní rizikový faktor je uváděna zvýšená expozice UV záření při opalování a vystavování kůže slunečnímu záření bez adekvátní ochrany. Maligní melanom se navíc vyskytuje více u světlovlasých lidí s mnoha pigmentovými znaménky.
 

Základem prevence je kontrola

Preventivní vyšetření kůže by měl podstoupit každý člověk 1x za 1–2 roky (dle kožního fototypu). Chceme-li se vyhnout zhoubnému melanomu, měli bychom se vyhnout slunečnímu záření bez ochrany. Vyvarovat se je nutné slunečním paprskům zejména během poledne, kdy je intenzita UV záření nejvyšší. Samozřejmostí by mělo být používání opalovacích krémů a krémů po opalování. Doporučeno je ale především sledovat změny mateřských znamének. Znaménka v oblastech, kde hrozí zvýšené tření (např. guma u kalhot) je doporučeno odstranit.
 
Zdraví kůže je také možné podpořit doplňky stravy obsahující vitamíny a minerály nejen pro zdravou a krásnou kůži, ale i pro správné fungování celého organismu. Řada Walmark nabízí např. Pupalku dvouletou pro zdravou pleť a pomoc při udržování hormonální rovnováhy. Zinek pro zdravé vlasy, pleť, nehty a správnou funkci imunitního systému, Biotin pro zdraví vlasů a pleti a mnoho dalších.
 

Podpořte zdraví s doplňky stravy řady Walmark obsahující unikátní složení vitamínů a minerálů pro správné fungování organismu.

Zůstaňte v létě ve své kůži
17.08.2021

Zůstaňte v létě ve své kůži

Během zimy si pokožka působením nízkych teplot vytrpela své. Největší zátěž představuje chlad pro suchou a atopickou kůži. Pokud se dostatečně neošetřuje, může následně zarudnout, svědět a praskat. V okamžiku, kdy teploty „vylezou“ výše, pokožku odhalujeme jen s obavami. Přechod z chladného období do léta představuje pro pokožku úlevu. Důležitá je však hydratace a správná regenerace. Pokud jste je v zimě zanedbávali, začněte s ošetřujícími a přípravnými kúrami hned teď.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3521
Nejčastější příčiny svědění kůže
21.08.2019

Nejčastější příčiny svědění kůže

Svědění kůže je velmi nepříjemné, což jistě zažil každý. Zatímco krátkodobé svědění kůže nás většinou nemusí znepokojovat, dlouhodobé obtíže by nás již měly vést k lékaři. V každém případě je ale důležité zamezit škrábání postiženého místa. Škrábání sice zajistí chvilkovou úlevu, ale hrozí riziko zavlečení infekce a zhoršení stavu. Kdy si můžeme pomoci sami a kdy obtíže konzultovat s lékařem?

Přečtěte si více
Zobrazení: 133293
Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?
04.07.2023

Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?

Také jste se nemohli dočkat sluníčka a teplého počasí? Ani se sluncem bychom to ale neměli přehánět, protože sluneční paprsky umí lidskému zdraví i škodit. Poradíme vám, jaká pravidla se vyplatí během horkých letních dní dodržovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 545
Jak se zbavit suché a popraskané pokožky
26.11.2019

Jak se zbavit suché a popraskané pokožky

Suchá pokožka nemusí být jen kosmetický problém, ale může signalizovat i některá onemocnění. Suchá kůže se projevuje nepříjemnými pocity napětí, může šupinatět, svědit, bolet a objevovat se mohou také prasklinky. Vliv na kvalitu pokožky mají jak vnější vlivy, tak i ty vnitřní, které se odráží právě na stavu naší pokožky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9323