Ledviny – funkce, problematika a poruchy

Ledviny – funkce, problematika a poruchy

Publikováno: 29.01.2020

Zobrazení: 23534

Nemocnými ledvinami trpí mnoho z nás, ale ne každý o onemocnění ledvin ví. Onemocnění ledvin je záludné v tom, že nemocného většinou nebolí. Nemocný často vyhledá lékaře pozdě. Včasná diagnostika může ledviny vyléčit anebo průběh nemoci zmírnit. K vyšetření ledvin se používají různé, většinou bezbolestné metody, které o stavu ledvin podají rychlý výsledek. Jaké symptomy by nás měly varovat a vést k lékaři?

Onemocnění ledvin

Hlavní funkcí ledvin je zbavovat krev odpadních látek, udržovat stálé vnitřní prostředí a regulovat objem vody v organismu. Pokud je funkce ledvin dlouhodobě snížená, jedná se o chronickou nedostatečnost ledvin, která může přejít až do chronického selhání funkce ledvin, kdy je řešením pouze dialýza nebo transplantace. Příčin selhání ledvin je mnoho. Onemocnění ledvin se může týkat každého, ale vyšší riziko je u lidí nad 50 let, u diabetiků, osob s nadváhou, kuřáků a u těch, v jejichž rodině se onemocnění ledvin již vyskytlo.
 

Zhoršená funkce ledvin v důsledku jiných onemocnění

Zhoršení funkce ledvin může být zapříčiněno mnoha jinými onemocněními. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že tato onemocnění nemusí nutně znamenat rovněž poškození funkce ledvin. Nejčastěji se hovoří o cukrovce (diabetes mellitus), vysokém krevním tlaku a skleróze tepen, zánětech neinfekčního původu, infekci močových cest, dlouhodobém užívání léků na bolest (analgetik) a maligních onemocněních.
 

Příznaky možného onemocnění ledvin

Pacienti často nemusí pozorovat žádné potíže, ale pokud se vyskytnou některé z uvedených příznaků, měli by vyhledat lékaře. Nejčastěji se jedná o:
 
  • přibírání na hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle (otoky obličeje, očních víček, bérců),
  • bolest v bederní oblasti, především je-li doprovázena teplotou nebo změnou barvy moči,
  • tvorba pěny v moči (jako důsledek vylučování bílkoviny do moči), tmavá moč (červená, červenohnědá, růžová), velké množství moči (hlavně v noci); malé množství moči (méně než 0,5 litru denně signalizuje poškození funkce ledvin),
  • svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svalové křeče,
  • zápach z úst v důsledku hromadění dusíkatých zplodin včetně amoniaku,
  • suchá kůže díky hromadění toxinů v těle, kůže svědí, je zarudlá, trpí na akné a vyrážky.
     

Léčba závisí na příčině

Onemocnění ledvin je léčeno podle příčiny, která chronickou nedostatečnost funkce ledvin způsobila a kolik ledvinové tkáně je díky tomu nefunkční. Zničenou ledvinovou tkáň bohužel nelze obnovit, a proto je chronická nedostatečnost ledvin nevratný stav. Léčba se vždy snaží příčinu odstranit, aby nedocházelo k dalšímu poškozování ledvin. Pokud příčinu odstranit není možné nebo příčina není známá, je nutno ochránit zbývající funkci ledvin na co nejdéle. Lékař (nefrolog) pacientovi naordinuje speciální dietu a léky k zastavení či oddálení dalšího zhoršování funkce ledvin. Léčba umožní oddálit náhradu ledvin i o několik let.
 

Pečujte o zdraví svých ledvin

Podpořit správnou funkci močových cest, a tím i funkci ledvin lze také některými doplňky stravy. Řada produktů Urinal® je odborníkem na komplexní péči o močové cesty a vylučovací funkce. Novinka Urinal Nefro cílí právě na ledviny. Díky extraktu z jehlice trnité přispívá ke zdraví močových cest a podporuje zejména vylučovací funkce ledvin. Produkty Urinal pomáhají udržet správnou funkci močových cest a jejich zdraví.
 
Řada Urinal nabízí široké spektrum doplňků stravy pro péči o močové cesty.
Podpořit zdraví můžete s
Jak se léčí zánět močových cest
20.11.2015

Jak se léčí zánět močových cest

Musíte se vypořádat se zánětem močových cest a netušíte, jak se s ním vypořádat a jak probíhá jeho léčba? Připravili jsme pro vás přehled, který vám tuto problematiku objasní.

Přečtěte si více
Zobrazení: 60075
Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin
09.05.2019

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který je zodpovědný za očistu a detoxikaci. Podle odborníků má ale každý desátý Čech onemocnění ledvin, aniž by o tom věděl. Onemocnění lze přitom velmi snadno diagnostikovat prostřednictvím vyšetření moči, krve a krevního tlaku. Pokud se potýkáte s nepříjemným pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku nebo častým močením, je nutné se zamyslet, zda jsou vaše ledviny v pořádku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7701
Jak poznat ledvinové kameny?
06.03.2023

Jak poznat ledvinové kameny?

Na čtvrtek 11. března připadá Světový den ledvin a i my jsme si pro Vás připravili článek na téma LEDVINY A LEDVINOVÉ KAMENY. Ledvinové kameny jsou problém poměrně častý a také velmi bolestivý. I když mnohem častěji postihuje muže, nevyhýbá se ani ženám a dětem. U těch, kteří již onemocnění jednou prodělali je navíc pravděpodobné, že se bude opakovat. Co všechno vznik ledvinových kamenů ovlivňuje a jak zdraví ledvin podpořit, vám prozradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5815