Kožní plísně a onemocnění nohou

Kožní plísně a onemocnění nohou

Publikováno: 08.08.2019

Zobrazení: 10396

Povrchové mykózy, lidově řečeno plísně, trápí až jednu třetinu dospělých. Kožní mykóza je infekční onemocnění, které se projevuje zarudnutím pokožky a nepříjemným svěděním v místě výskytu. Původcem tohoto onemocnění jsou houby. Nejčastěji jde o dermatofyty nebo kvasinky, které se množí v teple a vlhku. Kožní mykózy se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv, ale nejčastěji se projeví mezi prsty na nohou, na chodidlech, na rukou, ale i v podpaží a ve vlasech.

Jak se onemocnění přenáší?

Rizikové pro vznik a rozvoj mykóz je vlhké prostředí a společné užívání veřejných prostor a předmětů. Rizikový je především kontakt s nemocným člověkem nebo používání společných ručníků, šaten, bazénů či posiloven.  K přenosu onemocnění dochází přímo z ložisek na těle. Kožní šupiny napadené mykózou se odlupují a jsou infekční ještě několik dalších měsíců. Na pozoru by se měli mít zejména lidé s oslabenou imunitou.

Jak poznat kožní mykózu?

Mezi typické příznaky mykózy patří svědění, pálení, suchá a zarudlá kůže, puchýře a prasklinky. Někdy nemusí být plísňová infekce na první pohled viditelná. Nemocný nemusí pozorovat na kůži žádné změny, ale přesto může být infekční.

Nejčastější typy kožních mykóz

Mykóza nohou (tinea pedis) neboli atletická noha patří mezi nejčastější kožní infekci. Infekce se nejdříve objeví mezi prsty. Kůže je začervenalá, postupně se olupuje, ztlušťuje, zbělá a může začít praskat. Tento typ mykózy má často chronický průběh, kdy se střídá období potíží s obdobím klidu. Na okrajích chodidla a na plosce nohy se kožní infekce projevuje často velmi nenápadně. Kůže je ztluštělá a začne se olupovat. Může být také zarudlá a postupně praská. Nejméně časté jsou pak drobné svědivé puchýřky, které se po zaschnutí olupují.

Mykóza nehtů (onychomykóza) bývá důsledkem neléčené kožní infekce a špatné péče. Postižené jsou zejména nehty na nohou, hlavně palec a malíček. Okraj nehtu se začne ztlušťovat, žloutne, drolí se a dochází k odlučování nehtové ploténky od jejího lůžka. Důležité je zahájit léčbu včas, protože mykóza se může z jednoho nehtu rozšířit i na ostatní nehty. Nehty se mohou deformovat, jsou ostré a může dojít i k poranění kůže.

Léčba kožních mykóz

Diagnostika plísně nohou spadá do kompetence kožního lékaře. Kožní mykózy se léčí antimykotiky, které zabraňují růstu a množení hub. Dostupné jsou ve formě tablet, mastí, krémů, roztoků, ale i laků na nehty s antimykotiky. Léčba kožní a nehtové plísně by měla být zahájena co nejdříve, abychom zabránili rozšíření mykózy na další části těla. Základem odstranění infekce je pravidelná péče a dodržování hygienických návyků. Antimykotika je na postižené místo nutné aplikovat ještě 14 dní po vymizení infekce, aby se zabránilo opakovanému výskytu. Pokud nedojde ke zlepšení po 2-3 týdnech, nebo se objeví bolest a horečka, je nutné vyhledat lékaře.

Myslete na prevenci

Základem prevence je dodržování hygienických návyků. Ohroženi jsou zejména lidé se zvýšenou potivostí, kterým se doporučuje používat různé antiperspirační přípravky. Po koupeli či sprchování je nutné vysušit celé chodidlo a prostor mezi prsty. Doporučuje se nosit ponožky z přírodních materiálů, otevřenou obuv a používat výhradně vlastní přezůvky. Dopřát si můžete také domácí dezinfekční lázeň z hypermanganu, octa nebo bylinek (rozmarýn, lípa, tymián, šalvěj, březová a dubová kůra), které působí preventivně a nohám uleví.

Pokud chcete podpořit zdraví nejen svých nohou, zkuste doplněk stravy Selezin ACE Complex plný antioxidantů. Jde o kombinaci selenu, zinku a vitamínů A, C, E pro zdraví vlasů, nehtů, pleti a ochranu buněk. V rámci aktivní péče je také vhodné podporovat obranyschopnost organismu. Z naší nabídky doporučujeme např. Hlívu ústřičnou Plus, obohacenou o echinaceu a rakytník pro podporu imunity.
 

Zůstaňte v létě ve své kůži
17.08.2021

Zůstaňte v létě ve své kůži

Během zimy si pokožka působením nízkych teplot vytrpela své. Největší zátěž představuje chlad pro suchou a atopickou kůži. Pokud se dostatečně neošetřuje, může následně zarudnout, svědět a praskat. V okamžiku, kdy teploty „vylezou“ výše, pokožku odhalujeme jen s obavami. Přechod z chladného období do léta představuje pro pokožku úlevu. Důležitá je však hydratace a správná regenerace. Pokud jste je v zimě zanedbávali, začněte s ošetřujícími a přípravnými kúrami hned teď.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3523