Když nám chybí vitamíny

Když nám chybí vitamíny

Publikováno: 13.03.2020

Zobrazení: 1218

K tomu, aby lidské tělo mohlo fungovat tak jak má, potřebuje vitamíny a minerály. Pokud nám chybí vitamíny, onemocníme, protože tělo není schopno se bránit všudypřítomným virům a bakteriím. Nedostatek určité skupiny vitamínů se v organismu vždy projeví. Z tohoto důvodu je nutné zajistit tělu dostatek vitamínů ještě před tím, než budou chorobné změny patrné.

Vitamíny a lidské tělo

Vitamíny jsou látky, které s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám naší stravy. V lidském těle jsou vitamíny nezbytné pro specifické procesy vstřebávání a výměny látek a mnoho dalších funkcí nezbytných pro život. Jejich spotřeba stoupá při zvýšené námaze, v průběhu nemoci a při tělesné a duševní zátěži. Rozlišujeme 13 základních vitamínů. Organismus všechny vitamíny nedokáže sám vyrobit, a proto je musí dostávat potravou nebo je musíme uměle doplňovat.
 

Hypovitaminóza versus hypervitaminóza 

Pokud nemá organismus dostatek vitamínů dochází k tzv. hypovitaminóze. Nedostatek vitamínů se projeví poruchami funkcí organismu, což může vyústit v mnoho vážných onemocnění či smrt. Při nadbytečném příjmu některého vitamínu může ale nastat předávkování, tzv. hypervitaminóza. Pokud daný vitamín ze stravy vyloučíme, stav předávkování odezní. Pozor na předávkování bychom měli dát zejména u vitamínů A a D, které jsou rozpustní v tucích a může dojít k jejich ukládání v organismu.
 

Dělení vitamínů

Vitamíny rozdělujeme na vitamíny rozpustné v tucích a vitamíny rozpustné ve vodě. Do skupiny vitamínů rozpustných v tucích patří vitamin A, vitamin D, E a K. Rozpustný ve vodě je vitamín C a vitamíny skupiny B. Vitamíny rozpustné v tucích se ve větší míře ukládají v organismu a jejich zásoba vydrží několik týdnů až měsíců. Vitamíny rozpustné ve vodě si organismus neukládá do zásoby (až na vitamin B12) a jejich nadbytek vyloučí močí. Proto je nutné tyto vitaminy neustále průběžně doplňovat.
 

Funkce vitamínů v organismu

Pro správné fungování těla jsou vitamíny nepostradatelné. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Vitamín B1 se účastní metabolismu sacharidů a škrobů a vitamín B2 přispívá k normálnímu metabolismu železa. Niacin se podílí na energetickém metabolismu. Nedostatek různých vitamínů může způsobit různé problémy jako je snížená imunita, poruchy růstu, anemie, poruchy zraku, hypertenze a jiná kardiovaskulární onemocnění, únavový syndrom, potíže s plodností a mnoho dalších onemocnění. Nedostatek může znamenat ale i psychické problémy (deprese, úzkosti, podrážděnost, apatie, nadměrná vzrušivost aj.).
 

DDD = denní referenční hodnota příjmu 

DDD je zkratka označující minimální doporučený denní příjem vitamínů, aby nedošlo k projevům nedostatku. Individuální potřeba ale závisí také na zátěži, stresu, věku a celkovém stavu organismu. Organismus nejlépe využije vitaminy v přírodní formě, prostřednictvím stravy. Strava je ale někdy nevyvážená, a proto je vhodné doplnit vitamíny doplňky stravy. Komplexní multivitaminy s minerály ve vyváženém poměru obsahuje řada Spektrum. Pokud navíc chcete tělu dodat vitamíny a minerály, které podpoří Vaši energii, sáhněte po produktu Spektrum Energie, potřebujete-li podpořit imunitu, je ideální volbou Spektrum Imunita.

S vitamíny a minerály Vám pomůže sezónní ovoce a zelenina
08.08.2019

S vitamíny a minerály Vám pomůže sezónní ovoce a zelenina

To, že jsou vitamíny a minerály pro správné fungování organismu nezbytné, je všeobecné známé. Již méně se ví, že organismus si většinu vitamínů a minerálů, nedokáže sám vyrobit. Proto je důležité organismus jimi v dostatečné míře zásobovat. V zimních měsících je vhodné užívat vitamíny a minerály ve formě různých doplňků stravy, ale v těchto letních měsících máme díky sezónnímu ovoci vitamínů dostatek, tak proč toho nevyužít. Jen je dobré vědět, které vitamíny a minerály kde najdeme. My vám přinášíme přehled nejznámějších vitamínů a minerálů, včetně toho, ve kterém sezónním ovoci a zelenině je najít. A pak už stačí jen vyrazit na zahradu nebo do obchodu. Tak dobrou chuť!

Přečtěte si více
Zobrazení: 3930
Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!
21.03.2023

Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!

Vitamin D se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Poptávka po doplňcích stravy s obsahem tohoto slunečního vitaminu stoupá zejména v chladných měsících, kdy jeho hladina v krvi může klesat. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému a jeho nejdůležitějším zdrojem je sluneční záření, a právě to je důvod, proč bychom na jeho dostatečný příjem neměli zapomínat zejména v době, kdy je slunečních paprsků nedostatek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1093
8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D
19.07.2018

8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D

Věděli jste, že pouze 10 % vitaminu D se do těla dostává potravou? Zbývajících 90 % déčka totiž naše tělo získává ze slunečních paprsků. Až čtyřem z pěti z nás ale tento „sluneční vitamin" chybí,* což naše tělo ani v nejmenším nevítá. Jeho nedostatek může souviset s řadou nepříjemností i závažných problémů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 44900