Když bolí záda

Když bolí záda

Publikováno: 05.11.2019

Zobrazení: 7087

Bolesti zad patří k nejčastějším příčinám návštěv lékaře. S bolestmi zad se setkal každý z nás. Sedavý způsob života, nedostatek pohybu, nerovnoměrné zatěžování svalů páteře, to jsou ty nejčastější důvody, které bolesti zad mohou způsobit. Bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná závažnější onemocnění, a proto je vždy lepší navštívit lékaře.

Proč nás bolí záda?

Bolesti zad patří mezi nejčastější zdravotní komplikace. V České republice jsou dokonce na 2. až 3. místě příčin pracovní neschopnosti. Je všeobecně známé, že za bolesti zad si do jisté míry můžeme sami. Mezi faktory, které bolesti zad ovlivňují patří např. množství pohybové aktivity, nadváha, obezita, špatné držení těla, ploché nohy, prochladnutí, úraz, přetěžování svalů páteře a jejich nerovnoměrné zatížení, vnucená pracovní pozice, těžká fyzická práce, stres aj. Poměrně častou příčinou jsou tzv. funkční poruchy, často známé jako tzv. blokády. Asi nejznámější je akutní blokáda bederní páteře, lidově řečeno houser.
 

Akutní versus chronické bolesti zad

Podle délky bolesti jsou rozlišovány akutní bolesti zad (do 2 měsíců) a chronické bolesti zad (déle než 4 měsíce). Pro chronické bolesti zad je často charakteristická opakovaná pracovní neschopnost. Akutní bolesti zad jsou způsobovány poškozením tkání, namožením svalů, nadměrnou fyzickou aktivitou aj. Za chronické bolesti jsou zodpovědné především nevhodné vzorce hybného systému a významnou roli zde hrají i faktory psychosociální (nespokojenost s prací, stres). Naštěstí prevencí lze bolestem zad úspěšně předcházet.
 

Důležitá je lokalizace bolesti zad

Ve většině případů se bolesti zad objevují pouze na určité části páteře. Podle toho rozlišujeme bolest v krční, hrudní, bederní a křížové oblasti. Pacienty trápí často bolest v křížové oblasti, která je spojená s křečí zádových svalů, či nepříjemná bolest mezi lopatkami. Tyto bolesti jsou typické pro dlouhé stání a často se pojí s poruchami hybnosti. Bolest zad v dolní části souvisí se svalovými křečemi, s natažením svalů a vazů, např. v důsledku rychlého ohýbání, zvedání a nošení těžkých předmětů nebo sezení ve shrbené poloze. Bolest v horní části zad je obvykle způsobena podrážděním oslabených svalů, různými zraněními či přetěžováním při pohybu. U žen se v průběhu menstruace objevuje také bolest zad v oblasti ledvin.
 

Jak ulevit od bolesti zad?

Bolest zad může být také projevem závažnějšího onemocnění, rozhodně není dobré bolest zad podceňovat. Za bolestmi zad se může skrývat např. osteoartróza, vředy, infarkt myokardu, žlučníkové či ledvinové kameny aj., a proto je vždy nutné konzultovat bolesti zad s lékařem. Pokud lékař neodhalí žádnou vážnější příčinu bolestí zad, doporučí vhodný způsob léčby. Bolesti se nejčastěji zmírňují prostřednictvím různých léků (analgetika, myorelaxancia, antirevmatika aj.) a rehabilitací. V případě bolestí lze využít také různé lokální formy léčby, jako je např. mast na bolest zad, gely či spreje s obsahem přírodních či syntetických účinných látek.
 

Aktivní péče

Masáž kůže napomáhá prokrvení oblasti, a čímž často ulevuje a revitalizuje danou oblast. Důležité je zvolit vhodný masážní krém (např. Proenzi krém s relaxačními účinky). Doporučováno je konzumovat doplňky stravy vyživující klouby a chrupavky páteře (např. produkty řady Proenzi, které poskytují komplexní kloubní výživu či Super Colagen COMPLEX, na podporu všech kloubů včetně kloubů páteře, oba s vitamínem C který příspívá ke správné tvorbě kolagenu a tím i zdraví chrupavek, kloubů a kostní tkáně).
 

Bolesti zad a zdravý životní styl

Pokud se chceme bolestem zad vyvarovat, nejlepší prevencí je zdravý pohyb. Pohyb pomáhá zabránit zatuhnutí a udržuje svalovou sílu. Pokud ale trpíte bolestmi, je doporučováno navštívit rehabilitačního pracovníka či fyzioterapeuta. Pouze oni mohou poradit, které cviky jsou vhodné a které by naopak mohly ublížit. Kromě pravidelného pohybu a cvičení je důležité vyloučit nepříznivé vlivy, kam patří nadváha a obezita, špatné stravovací návyky, nesprávná matrace či nevhodná obuv omezující přirozený pohyb. Důležité je dbát na správné držení těla a správné sezení u počítače (správná výška monitoru a kvalitní židle). Správné držení těla lze podpořit jógou nebo pilates, stačí ale i obyčejná chůze nebo plavání.
 
Aktivní a příjemný pohyb v každém věku
15.12.2017

Aktivní a příjemný pohyb v každém věku

Dodejtem kloubům správné vitaminy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 166
Bolesti kloubů netrápí jen seniory
27.06.2019

Bolesti kloubů netrápí jen seniory

Patříte mezi ty, kteří na jaře a v létě zvyšují svoji fyzickou aktivitu? Potom možná právě vy pociťujete bolesti kloubů v důsledku nadměrné fyzické zátěže, a navíc ani nemusíte být v seniorském věku. Za bolestmi kloubů se vždy nemusí skrývat osteoporóza, revmatoidní artritida a další onemocnění, ale také nadměrná fyzická zátěž a sportovní výkony. Pokud chceme být aktivní, měli bychom respektovat svůj zdravotní stav, znát své limity a o zdraví kloubů pečovat včas. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1100
Cvičte a sportujte společně s dětmi
20.08.2019

Cvičte a sportujte společně s dětmi

Chcete, aby byly vaše děti zdravé? Veďte je k pohybové aktivitě. Děti ke sportu či cvičení nenuťte, snažte se je v prvé řadě motivovat a povzbudit. Pokud jim dáte dobrý příklad, děti si sport, který je bude nejvíc bavit, vyberou samy. Nezapomínejte, že vždy když děláte něco ve dvou, jde to snáze, podobně je to i v případě sportu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2819