Kde a jak bolí žlučník

Kde a jak bolí žlučník

Publikováno: 19.12.2019

Zobrazení: 172361

Zánět žlučníku (cholecystitida) je častý a bolestivý problém, postihující zejména ženy po čtyřicítce. Problémy se žlučníkem patří mezi civilizační choroby. Žlučníkový záchvat či žlučníková kolika je akutní a prudká bolest břicha v pravém podžebří. Bolest žlučníku se objeví bez předchozích varovných příznaků. Jako první pomoc je doporučován studený obklad. A jak se bolestem žlučníku vyhnout? Dbát především na prevenci.

K čemu slouží žlučník

Žlučník má tvar hrušky a nachází se v pravém podžebří. Hromadí se v něm žluč, která pomáhá trávení a vstřebávání tuků. Žlučí do střeva vylučuje žlučové barvivo, cholesterol a různé toxické látky, které se pak vyloučí stolicí z těla ven.

O nemocném žlučníku dlouho nemusíme vědět

Lékaři uvádí, že mnozí trpí onemocněním souvisejícím se žlučníkem, aniž by o tom věděli. Důvodem může být skutečnost, že onemocnění zatím probíhá bezpříznakově anebo nemocní problémy mají, ale nedali je do souvislosti se žlučníkem. Problémy se žlučníkem totiž mají různé projevy. Hlavním a typickým projevem onemocnění žlučníku je bolest.

Jak bolí žlučník

Mezi typické projevy onemocnění žlučníku patří bolest v pravém podžebří, která může vystřelovat do zad a k pravé lopatce nebo do oblasti žaludku. Bolest může doprovázet píchání, napětí či pocit plnosti břicha, zvracení, škytání či říhání. Objevuje se i zažloutlé oční bělmo.

Onemocnění související se žlučníkem

S bolestí žlučníku se pojí onemocnění, která nesmíme podceňovat, proto je nutné konzultovat bolest s lékařem. Může jít o zánět žlučníku, žlučníkové kameny, rakovinu žlučníku, ucpání vývodu žlučovodu, perforace žlučníku, písek ve žlučníku a jiné problémy se žlučovody.

Žlučové kameny ohrožují hlavně ženy po čtyřicítce

Žlučové (žlučníkové) kameny se vyskytují typicky u žen po 40. roce života. V české populaci jimi trpí až 40 % žen této věkové kategorie a nevyhýbají se ani mužům. Onemocnění bývá často bezpříznakové, někdy se projeví bolestivou žlučovou kolikou. Žlučové kameny se nachází ve žlučníku nebo žlučovodech. Kameny vznikají krystalizací některých složek žluči, obvykle cholesterolu. Metoda rozpouštění kamenů pod lékařských dohledem se již téměř nepoužívá. Lékaři prosazují chirurgické odstranění žlučníku.

Co pomůže na bolavý žlučník

Jsou-li bolesti chronické, jsou řešeny nejčastěji laparoskopickou operací. Bolesti samy nezmizí, stav se může zhoršovat a vyústit až v akutní žlučníkovou příhodu. Za akutní bolestí se nejčastěji skrývá žlučníková kolika, která je řešena prostřednictvím analgetik. Bolestem žlučníku lze předcházet dlouhodobým dodržováním žlučníkové diety a vyhýbání se stresu.
 

Nejčastější spouštěče bolestí žlučníku

Žlučníková dieta je doporučována těm, u kterých se bolesti žlučníku již někdy vyskytly. Vyloučením uvedených potravin ze stravy snižujeme riziko vzniku nečekané bolestivé koliky.
 

  • dráždivé potraviny (česnek, cibule, pepř a další kořeněná jídla),
  • kakao (čokoláda, kakaové sušenky),
  • bobulovité ovoce s malými jadérky (borůvky, maliny, jahody, ostružiny),
  • rajčata (pokud je konzumujete i s jadérky),
  • velmi tučné potraviny (uzeniny, sádlo, tučné sýry a mléko, tlusté maso),
  • smažená jídla (obalovaný řízek, smažená křidélka, smažený sýr).

 

Přírodní tipy na bolavý žlučník

Meduňkovo-mátový čaj
Ingredience: 30 g máty, kořenů anděliky lékařské, meduňkových listů, květů prvosenky, 80 g mochny husí a 15 g rozdrceného kmínu a koriandru.
Postup: 3 polévkové lžíce směsi zalijeme litrem vroucí vody, louhujeme 10 minut a poté scedíme. Pijeme několikrát denně po jednom šálku.

Mátový čaj
Vrchovatou čajovou lžičku mátových lístků zalijeme 1 litrem vroucí vody. Čaj louhujeme 10 minut a scedíme. Pijeme dvě až tři šálky denně.
Recept na bylinkový prášek pro posílení žlučníku
Ingredience: 1 lžíce plodů ostropeřce, 1 lžíce kořene hořce žlutého, 1 lžíce fenyklových semínek, 1 lžíce anýzových semínek, 1 lžíce kořene lékořice.
Postup: Všechny přísady smícháme, rozemeleme na prášek, který uschováme ve skleněné a dobře uzavíratelné nádobě. Po dobu čtyř týdnů pijeme 3× denně na špičku kulatého nože prášku zalitého 3 dl vlažné vody.

Řada Biopron na podporu střevní mikroflóry zahrnuje probiotické produkty pro různé potřeby a cílové skupiny, např.

Hořčík a jeho vztah k žlučníkovým kamenům
10.07.2008

Hořčík a jeho vztah k žlučníkovým kamenům

Zvýšený příjem hořčíku z doplňků stravy může snižovat riziko vzniku žlučníkových kamenů, naznačují výsledky nové studie ze Spojených států.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1538