Jak zvládnout vánoční svátky bez kil navíc

Jak zvládnout vánoční svátky bez kil navíc

Publikováno: 23.12.2019

Zobrazení: 234

Za dveřmi jsou Vánoce a k těm se kromě vánoční pohody váže také spousta dobrého jídla, kterému se jen těžko odolává. Často se uklidňujeme tím, že nabraná kila po Novém roce shodíme. Bohužel pravda je taková, že lehce nabraná kila se jen velmi těžko shazují. Po Vánocích pak mnohé čeká smutný pohled na váhu nebo výčitky svědomí v marné snaze dopnout kalhoty. Aby vás nic z toho nepotkalo, přinášíme pár praktických rad, jak zvládnout vánoční svátky bez kil navíc a zbytečných výčitek.

Jak se stravovat o Vánocích

Typické vánoční pokrmy není nutné z vánočního jídelníčku vypouštět, protože Vánoce bez vanilkových rohlíčků a smaženého kapra si nelze představit. Zamyslet bychom se měli především nad konzumovaným množstvím. I o Vánocích je třeba dodržovat určité stravovací návyky. Základem je pravidelnost. Jídlo by mělo být rozděleno do 4-5 malých porcí a samozřejmostí je dodržování pitného režimu. I během vánočních svátků, které lákají k mlsání a lenošení před televizí, je nutné dodržovat denní energetický limit, na které je tělo zvyklé. Pokud si dáme vanilkové rohlíčky, je nutné ubrat na svačině či večeři, případně je nahradit ovocem odpoledne či zeleninou večer. Pokud si vánoční mlsání nejsme schopni odpustit, měli bychom zvýšit energetický výdej, např. častějšími procházkami.
 
  • Vyhněte se přejídání - Hned na začátku je důležité zdůraznit, že přejídání tělu neprospívá nejen o Vánocích, ale během celého roku. Přejídání znamená, že přijímáme abnormální množství jídla, a to i tehdy, kdy vůbec nemáme pocit hladu. Přejídání může vést k mnoha zažívacím potížím. První sousta si vychutnáme, ale často pokračujeme v jídle jen ze setrvačnosti.
 
  • Malé porce a pomalu - Chceme-li ochutnat více vánočních dobrot, jezme po menších porcích a především pomalu. Jídlo si co nejvíce vychutnávejme. Sníme-li jídlo příliš rychle, žaludek ani nestihne poslat informace do mozku, že jsme něco jedli a my máme pocit hladu, i když už jsme najedení. Čím déle tedy jíme, tím větší pocit sytosti budeme mít.
 
  • Místo kvantity kvalita - Existují tací, kteří každoročně pečou dvacet druhů cukroví. A opravdu je to nutné? Samozřejmě, že není. Zkusme to letos jen s pěti druhy, a i tak prožijeme pohodové Vánoce. Při pečení a vaření je lépe se vyhnout levným a nezdravým surovinám. Spousta nezdravých a levných surovin lze nahradit. Klasickou pšeničnou mouku nahradíme moukou bezlepkovou, cukr medem nebo použijeme xylitol (březový cukr). A klasický bramborový salát je mnohem zdravější bez majonézy, jen s jogurtem a hořčicí. Ve stravování nejde o kvantitu, ale o kvalitu, protože jen tak budeme tělu dodávat prospěšné živiny.
 
  • Vánoční dobroty neustále na dosah - Budeme-li mít cukroví a jiné vánoční dobroty neustále na očích, bude pro nás mnohem těžší jim odolat. Na talířek je proto lepší dát pouze pár kousků, které chceme za den sníst. Nejhorší je neustálé uzobávání vždy, když jdeme kolem. Na plné mísy, které jsou neustále k dispozici, je lepší rovnou zapomenout, protože celodenní ujídání se také počítá. Mysleme na to, že lehce nabraných kil se budeme později špatně zbavovat.
 
  • Nezapomínejme na pohyb - Dopřejme si pohyb, protože tak můžeme kompenzovat zvýšený energetický příjem. Navíc taková vánoční procházka s rodinou potěší nejen tělo, ale i duši. Po rodinné procházce si odpočinek u televizní pohádky vychutnáme víc, než kdybychom u televize proleželi celý den.
 
  • Na štědrovečerní večeři si pochutnejme bez výčitek - Na štědrovečerní večeři si pochutnejme bez výčitek a naplánujme si proto zvýšený kalorický příjem. Není nutné jednou za rok smaženého kapra nahrazovat, protože po něm určitě nepřibereme. Pokud bychom ale tímto stylem jedli celé Vánoce, kila navíc nás neminou.
 
  • Jak se zbavit pocitů přejedení - Pokud jsme přejedení, nejlepší je dát si kousek jablka. Jablka obsahují pektin, který pomáhá slehnout plnému žaludku. Po pár minutách nepříjemný pocit plnosti přejde. Úlevu přinesou také bylinkové čaje. Výborný na přejedení je mátový, heřmánkový, meduňkový nebo hořký černý čaj. Čaje obsahují látky podporující trávení, a navíc tělo dostane tekutiny, ve kterých se bude potrava lépe trávit. Účinná je i lžíce jablečného octa, přidaná do sklenice s vlažnou vodou nebo šťáva z poloviny citronu smíchaná s vodou. Pro podporu střevní mikroflóry jsou doporučovány doplňky stravy. Řada Biopron® nabízí probiotické produkty pro každodenní péči o střevní mikroflóru. Na podporu správného zažívání a podporu vitality a energie je určen doplněk stravy Chlorella Japan FORTE z řady Naturline. Chlorella Japan podporuje očistu těla, detoxikaci a pomáhá chránit játra před působením škodlivých látek a pomáhá také udržovat normální hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
 
Z řady Naturline pečujte o své zdraví doplňky stravy 
Vánoce, svátky klidu, pokoje a zdraví
30.11.2023

Vánoce, svátky klidu, pokoje a zdraví

Co nevidět tu budou nejkrásnější svátky roku, Vánoce. Ne vždy je však adventní čas obdobím klidu a pokojného rozjímání. Předvánoční stres, spojený se sháněním a nakupováním dárků, může způsobit, že se to pravé kouzlo Vánoc poněkud ztrácí. Je třeba si uvědomit, že Vánoce nejsou o počtu dárků a o perfektně uklizeném bytě, ale o tom, prožít vánoční svátky ve zdraví s těmi, které máme nejraději. A právě o tom byly Vánoce kdysi.

Přečtěte si více
Zobrazení: 623