Jak zdravě zhubnout

Jak zdravě zhubnout

Publikováno: 30.01.2020

Zobrazení: 399

Zbavit se nadbytečných kil je přání mnoha žen i mužů. V honbě za štíhlou postavou často zkoušíme různé zázračné a často i drastické diety. Extrémní hubnutí ale může být pro organismus nebezpečné, a proto je nutné hubnout opatrně a především zdravě. Ideální je hubnout pod dohledem odborníka na výživu. Pokud ale váháte s návštěvou výživové či obezitologické poradny, poradíme vám, jak hubnout, aniž byste ohrozili své zdraví.

Pozor na „zázračné diety“

Existuje spousta přípravků na hubnutí a redukčních diet, které slibují okamžitou ztrátu nadbytečných kilogramů. S největší pravděpodobností půjde o diety pro tělo nezdravé, někdy i nebezpečné. Většina z těchto „zázračných“ diet je založena na velmi drastickém snížení kalorického příjmu. Pro tyto diety je typická velká ztráta svalové hmoty, zpomalení metabolismu, zvýšené ukládání tuků, nedostatek vitamínů a minerálů, jojo-efekt, neustálý pocit hladu, podrážděnost, nervozita, únava, vyčerpání a zhoršení zdravotního stavu.
 

Hubnutí začíná v hlavě

Pro zdravé hubnutí je důležitá správná motivace. Porovnání zisků (zlepšení zdravotních problémů, koupím si krásné šaty, nezadýchám se při chůzi aj.) a ztrát (budu muset nad jídlem přemýšlet, omezit sladkosti, cvičit aj.), které z redukce váhy plynou je třeba si uvědomit. Pokud převažují ztráty, pravděpodobně nenadešel k redukci váhy ten správný čas. Pokud redukci váhy odložíte na dobu, kdy budou převažovat zisky, nepovažujte to za neúspěch, ale spíše za jeho prevenci. Převažují-li zisky, hubnutí vám půjde lépe, protože budete vědět, proč tak činíte.
 

Zdravé hubnutí

Základem zdravého hubnutí je zdravé stravování, které jde vždy ruku v ruce se zdravým životním stylem. Zdravé stravování je založeno na pestrém a vyváženém jídelníčku.
 

Denní příjem živin

Denní potřeba živin je závislá na věku, pohlaví, pohybové aktivitě, zdravotním stavu a dalších faktorech. Pokud chceme zhubnout, neměli bychom přijímat více energie, než kolik spálíme.
 

Bílkoviny, tuky a sacharidy

Pro zdravou redukci hmotnosti je nutné zabezpečit organismu dostatečný příjem bílkovin pro ochranu svalové hmoty. Zdrojem bílkovin je libové maso, sýry, ryby, tvaroh, zakysané mléčné výrobky aj. Tuky jsou ideální ty s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin omega3 a omega6 (řepkový a olivový olej, mořské ryby jako sardinky, tuňák, losos, makrela, treska, vlašské ořechy aj.). Pro organismus jsou zásadní komplexní sacharidy, které najdeme zejména v obilovinách, bramborách, rýži aj. Jednoduché sacharidy (cukry) jsou pro organismus nejméně vhodné.
 

Nezapomínejte na vlákninu a pitný režim

Vláknina pomáhá trávení a způsobuje rychlejší zasycení. Dostatečný příjem vlákniny zajistíme konzumací jedné porce zeleniny jako součást každého jídla. Pro zdravé stravování je dodržování pitného režimu velmi důležité. Doporučuje se pít čistou vodu, případně neslazené minerální vody či čaje. Vyvarovat byste se měli sladkých limonád a džusů.
 

Hlavní zásady zdravé redukce hmotnosti

  • Omezte příjem nevhodných tuků, ale kvalitní tuky nevynechávejte.
  • Snižte příjem cukru (sladkostí, sladkých nápojů aj.).
  • Zařaďte do jídelníčku zeleninu (400-500 g/den) a ovoce (200 g/den).
  • Dbejte na dostatečný příjem mléčných výrobků.
  • Snižte obsah soli (do 4-6 g/den).
  • Dodržujte pitný režim.
  • Stravujte se pravidelně.
  • Dbejte na pestrost vašeho jídelníčku.

Detoxikaci organismu můžete podpořit 14 - denní detoxikační kúrou DetoxElixeer MAX pro celkovou očistu těla. Unikátní bylinný komplex představuje rychlé a efektivní řešení pro celkovou očistu těla. Byliny obsažené v DetoxElixeer MAX, jako je pampeliška lékařská, chlorela a yuka , které přispívají k detoxikaci organismu, ostropestřec a zelený ječmen chránící buňky před oxidativním stresem a další. 
 
10 nejčastějších otázek k dietám
22.12.2017

10 nejčastějších otázek k dietám

Hlavní je hubnout rozumně, aniž byste riskovali zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 146
Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšovat krevní tlak během hubnutí
17.06.2009

Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšovat krevní tlak během hubnutí

Konzumace tučných ryb, jako je losos, nebo doplňků stravy obsahujících rybí olej, může snižovat krevní tlak u lidí s energeticky omezenou dietou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 572