Jak zdravě zhubnout

Jak zdravě zhubnout

Publikováno: 11.12.2019

Zobrazení: 136

Zbavit se nadbytečných kil je přání mnoha žen i mužů. V honbě za štíhlou postavou často zkoušíme různé zázračné a často i drastické diety. Extrémní hubnutí ale může být pro organismus nebezpečné, a proto je nutné hubnout opatrně a především zdravě. Ideální je hubnout pod dohledem odborníka na výživu. Pokud ale váháte s návštěvou výživové či obezitologické poradny, poradíme vám, jak hubnout, aniž byste ohrozili své zdraví.

Pozor na „zázračné diety“

Existuje spousta přípravků na hubnutí a redukčních diet, které slibují okamžitou ztrátu nadbytečných kilogramů. S největší pravděpodobností půjde o diety pro tělo nezdravé, někdy i nebezpečné. Většina z těchto „zázračných“ diet je založena na velmi drastickém snížení kalorického příjmu. Pro tyto diety je typická velká ztráta svalové hmoty, zpomalení metabolismu, zvýšené ukládání tuků, nedostatek vitamínů a minerálů, jojo-efekt, neustálý pocit hladu, podrážděnost, nervozita, únava, vyčerpání a zhoršení zdravotního stavu.
 

Zdravé hubnutí

Základem zdravého hubnutí je zdravé stravování, které jde vždy ruku v ruce se zdravým životním stylem. Zdravé stravování je založeno na pestrém a vyváženém jídelníčku.
 

Jak si rozvrhnout živiny během dne?

K snídani jsou vhodné obiloviny, mléčné výrobky a ovoce. Sacharidy konzumujte v první polovině dne. K večeři se zaměřte na bílkovinné pokrmy, např. sýry, mléčné výrobky, luštěniny, zeleninové saláty s masem a ryby. Místo těstovin, rýže a knedlíků jako přílohu podávejte čerstvou či dušenou zeleninu. V žádném případě tělu neprospívá hladovění a tzv. vlčí hlad. Pokud máte mezi hlavními jídly hlad, dopřejte si např. zeleninu s tvarohem, jablko nebo oříšky.

Bílkoviny, tuky a sacharidy - pro zdravou redukci hmotnosti je nutné zabezpečit organismu dostatečný příjem bílkovin pro ochranu svalové hmoty. Zdrojem bílkovin je libové maso, sýry, ryby, tvaroh, zakysané mléčné výrobky aj. Tuky jsou ideální ty s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin omega3 a omega6 (řepkový a olivový olej, mořské ryby jako sardinky, tuňák, losos, makrela, treska, vlašské ořechy aj.). Pro organismus jsou zásadní komplexní sacharidy, které najdeme zejména v obilovinách, bramborách, rýži aj. Jednoduché sacharidy (cukry) jsou pro organismus nejméně vhodné.
 

Nezapomínejte na vlákninu a pitný režim

Vláknina pomáhá trávení a způsobuje rychlejší zasycení. Dostatečný příjem vlákniny zajistíme konzumací jedné porce zeleniny jako součást každého jídla. Pro zdravé stravování je dodržování pitného režimu velmi důležité. Doporučuje se pít čistou vodu, případně neslazené minerální vody či čaje. Vyvarovat byste se měli sladkých limonád a džusů.
 

Hlavní zásady zdravé redukce hmotnosti

  • Omezte příjem nevhodných tuků, ale kvalitní tuky nevynechávejte.
  • Snižte příjem cukru (sladkostí, sladkých nápojů aj.).
  • Zařaďte do jídelníčku zeleninu (400-500 g/den) a ovoce (200 g/den).
  • Dbejte na dostatečný příjem mléčných výrobků (kysané, ne příliš tučné)
  • Snižte obsah soli (do 4-6 g/den).
  • Dodržujte pitný režim.
  • Stravujte se pravidelně.
  • Dbejte na pestrost vašeho jídelníčku.

Zdravé hubnutí můžete podpořit 14 - denní detoxikační kúrou DetoxElixeer MAX pro celkovou očistu těla. Unikátní bylinný komplex představuje rychlou a efektivní cestu pro celkovou očistu těla. Byliny obsažené v DetoxElixeer MAX, jako je smetánka lékařská, ostropestřec, yuka a další přispívají k detoxikaci organismu, podporují zdraví detoxikačních orgánů a pomáhají je chránit před účinky volných radikálů, a chrání buňky před oxidativním stresem.
Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšovat krevní tlak během hubnutí
17.06.2009

Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšovat krevní tlak během hubnutí

Konzumace tučných ryb, jako je losos, nebo doplňků stravy obsahujících rybí olej, může snižovat krevní tlak u lidí s energeticky omezenou dietou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 566
Vitamin D může podporovat zdraví srdce během hubnutí
23.04.2009

Vitamin D může podporovat zdraví srdce během hubnutí

Suplementace vitaminem D může zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému během hubnutí, bez ohledu na to, o kolik kilogramů člověk zhubne.

Přečtěte si více
Zobrazení: 53