Jak zajistit, aby děti měly dostatek minerálů a vitamínů?

Jak zajistit, aby děti měly dostatek minerálů a vitamínů?

Publikováno: 16.03.2021

Zobrazení: 740

Důležitým faktorem pro správný vývoj a růst dětí je pestrá a vyvážená strava. Vitaminy a minerály mohou dětem chybět například v případě zvýšené psychické a fyzické zátěže. Složení dětského jídelníčku je proto pro zdraví dětí klíčové.

Nedostatek potřebných látek a jak je dětem doplnit?

Pokud dítěti chybí některý minerál nebo vitamín, je důležité to zjistit včas. Existují různé příznaky, podle kterých lze určit, jaká látka vašemu dítěti může chybět.
 
Nechutenství u dětí může signalizovat nedostatek vitaminu A, který se přirozeně nachází v mrkvi, sladkých bramborách, melounu, mléčných produktech, ve vajíčkách a rybím tuku. Jestliže dítě začíná mít potíže se zrakem, špatně vidí, ale také s pokožkou, kdy se na kůži tvoří ekzémy, jde o vážnější deficit vitaminu A. V takovém případě je nutné se poradit s odborníkem.
 
nedostatkem B-komplexu se můžeme setkat u dětí, které nejsou kojené. K tomu může dojít v případě, že B-komplexu nemá dostatek sama matka, špatně se stravuje či je závislá na alkoholu. Mezi příznaky jeho nedostatku patří především svalová slabost až apatie dítěte, zvracení a křeče. Mohou se však také objevit záněty sliznic, afty v dutině ústní či chudokrevnost. Kvasnice, obiloviny, játra, avokádo, vajíčka představují významný zdroj vitaminu B, a proto by v dětském jídelníčku neměly chybět.
 
V období růstu je třeba zajistit dítěti dostatek vitaminu D. Optimální hladina vitaminu D přispívá k prevenci poruchy vývoje kostí u dětí, tzv. křivici. Tento vitamin také podporuje odolnost dětského organismu a imunity. Vitamin D získáváme prostřednictvím pobytu na slunci, ale najdeme ho také v obilovinách a zelené listové zelenině. Bohatým zdrojem je také losos a jiné mořské ryby.
 
Pro správný vývoj a růst dětí je zásadní také dostatek vápníku. Jde o minerál, který ovlivňuje růst zubů, kostí a přispívá k jejich pevnosti. Děti však během svého vývoje potřebují rozdílné množství vápníku. Záleží na tom, v jakém vývojovém období se dítě právě nachází a jak rychle roste. Nedostatek vápníku může být příčinou větší náchylnosti ke zlomeninám. Doplnit ho lze například konzumací některých sýrů a ovčího mléka.
 
Železo přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím, podporuje tvorbu červených krvinek a hemoglobinu a příznivě ovlivňuje pocity energie, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Při jeho deficitu může dítě trpět častou únavou a anémií. Bohatým zdrojem železa je například červené maso a fazole.
      

Dítě a stravovací návyky

Všechny návyky by měly být u dítěte upevňovány již od útlého věku. Nejlepší způsob, jak naučit dítě správně jíst, je jít mu příkladem. Pokud budou rodiče dítěti vštěpovat, že konzumace ovoce a zeleniny je zdravá, avšak sami ji jíst nebudou, nebude tak snadné dítě přesvědčit. Pokud ale dítě uvidí, že rodiče dodržují zásady zdravého stravování, pravidelně snídají, obědvají a společně večeří, budou dítěti tím nejlepším příkladem.
 
Někdy však může být náročné přesvědčit dítě, aby jedlo některé druhy ovoce a zeleniny. V takovém případě přichází na řadu vaše kreativita a fantazie. Dítě ani nemusí poznat, že některou zeleninu snědlo, stačí ji jen přidat do jídla, které dítě rádo konzumuje. S většími dětmi se můžete pustit do společné přípravy jídel, což přispěje k jejich zájmu o konzumaci jídla, kterému se dříve vyhýbaly.
 
V některých případech si však rodiče mohou pomoci také doplňky stravy, které jsou pro děti atraktivní. Dětské doplňky stravy na podporu imunitního systému a doplnění zdraví prospěšných látek najdete v podobě chutných sirupů a gumových nebo cucacích bonbonů. Doplňky stravy však nesmí být náhradou plnohodnotné stravy, a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Důležité je hlídat množství konzumovaných doplňků stravy. Určitě není vhodné dovolit dětem jejich samovolnou konzumaci. U doplňků stravy neplatí, že čím víc jich dítě konzumuje, tím je to pro jeho zdraví lepší.
Jak na rýmu u dětí?
26.10.2020

Jak na rýmu u dětí?

Rýma u dětí, zejména u kojenců a batolat, umí potrápit nejen děti, ale i rodiče. I když rýma většinou nepředstavuje závažné onemocnění, je pro dítě velmi obtěžující. Miminka nejsou schopna dýchat ústy a při poloze na zádech dochází k ucpání nosu, což je značně nepříjemné. Rýma u kojenců bývá spojena se zhoršeným sáním mléka. Rýma, to je také časté noční probouzení, špatný spánek a celodenní únava. Tipy, jak nejmenším dětem při rýmě ulevit, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20538
První měsíce školy, náročné období pro dětskou imunitu
31.08.2021

První měsíce školy, náročné období pro dětskou imunitu

Návrat dětí do školních lavic znamená kromě školních povinností, také zátěž pro dětskou imunitu. S příchodem podzimu dochází ke zvýšenému výskytu onemocnění, zejména respiračních infekcí, které se v dětských kolektivech velmi snadno šíří. Recidivující respirační infekce u dětí jsou tak v podzimních měsících jedním z nejčastějších důvodů návštěv pediatra. Tipy, jak posílit dětskou imunitu před návratem do škol a školek, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 384